Raport „Piękna Nasza Polska Cała” Przedszkola nr 4 z Inowrocławia

Wpis dodał(a) Małgorzata Kucharska

Od września do grudnia 2018 r. Przedszkole nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi ,,Słoneczko" z Inowrocławia realizowało Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna Nasza Polska Cała”. W naszym przedszkolu projekt realizowany był pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Inowrocławia.

Projekt ten, jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Głównymi  założeniami projektu było: kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych poprzez: poznanie historii państwa polskiego i symboli narodowych oraz tradycji, zwyczajów, obrzędów ludowych z regionów Polski;  uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski oraz kształtowanie tożsamości narodowej na postawie tańców ludowych i potraw regionalnych; wzmacnianie poczucia radości i dumy z bycia Polakiem, a także integracja placówek edukacyjnych z Polski .

Dzieci z jedenastu grup naszego przedszkola czynnie włączyły się w projekt. Z listy proponowanych zadań wybierały te, które były w stanie wykonać. Przedszkolaki z grupy VI, IX, X, XI zrealizowały najwięcej zadań, bo aż 11. Właśnie wykonanie tylu, było warunkiem otrzymania Certyfikatu. W sumie Przedszkole nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi ,,Słoneczko" wspólnymi siłami wykonało 16  wymaganych zadań.

Przedszkole w ramach projektu wykonało następujące zadania:

1) Nauka, osłuchanie się i zaśpiewanie Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego. W ramach realizacji projektu dzieci nauczyły się Hymnu Polski, który uroczyście został odśpiewany 09.11.2018 r. o godz. 11.11 – dzieci wzięły udział w ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej” zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

2) Przeprowadzenie zajęcia otwartego dla rodziców o tematyce patriotycznej. W grupach odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców o tematyce patriotycznej.

3) Apel lub inscenizacja z okazji 11 listopada - przygotowanie, pomoc lub współudział.

4) Nauka piosenki „Rodzinny Kraj” lub dowolnej piosenki o tematyce patriotycznej.

5) Nauka tańca ludowego (do wyboru przez nauczyciela).

6) Nauka wiersza o tematyce patriotycznej (do wyboru przez nauczyciela). Dzieci nauczyły się  wiersza Wł. Bełzy pt. „Katechizm polskiego dziecka”.

7) Zorganizowanie Kącika „Piękna Nasza Polska Cała” - o tematyce folkowej lub patriotycznej w grupie lub w  placówce. W każdej  sali zajęć wykonany został kącik patriotyczny z elementami folkloru.

8) Praca plastyczna grupowa „Strój ludowy naszego regionu” – format A1, technika dowolna. W ramach realizacji zadania wykonany został grupowo  „Strój ludowy naszego regionu”, jako praca plastyczna.

9) „Według przepisu Babci lub Dziadka” – wykonanie z dziećmi regionalnej

potrawy, degustacja i podzielenie się przepisem. Przedszkolaki  w swych grupach   piekły według tradycyjnych przepisów chleb oraz świąteczne pierniki.

10)„Na skrzydłach historii” – wykonanie prezentacji multimedialnej o swojej miejscowości (historia, zabytki, ciekawostki) – max 15 slajdów.

11) „Piękna nasza Polska cała” – wysłanie pocztówki swojej miejscowości na podany adres.

12) „Napisz kartkę Bohaterom”. Dzieci włączyły się także w akcję „Napisz kartkę Bohaterom”. Wysłały ze swymi paniami nauczycielkami  kartki w formie tradycyjnej oraz w formie elektronicznej.

13) Konkurs Fotograficzny pt. „Weź aparat do ręki – Inowrocław w obiektywie dziecka”.

14) „Drzewo Pamięci”. Przedszkolaki zasadziły na terenie ogrodu przedszkolnego drzewko, jako symbol życia i wolności.

15) „Szlakiem historii”. Dzieci brały udział w wycieczkach, których celem było poznanie zabytków kultury regionalnej, dorobku historycznego, kultury, architektury i tradycji.

16) Zabawa ludowa – zapoznanie dzieci z wybraną zabawą ludową. W trakcie realizacji projektu przedszkolaki  powtórzyły znane im zabawy ludowe, np. : „Grozik” , „Jawor”, „Ojciec Wirgiliusz”, „Nie chcę cię znać”

Na zakończenie projektu  dnia 18.12.2018 r. przedszkolaki  z grupy IX i X przygotowały bożonarodzeniowe przedstawienie  ,,Jasełka". W tak uroczysty sposób  dzieci i nauczyciele z  Przedszkola nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi ,,Słoneczko" zaprezentowali całej społeczności przedszkolnej oraz zaproszonym gościom efekty pracy nad projektem „Piękna Nasza Polska Cała”.

Realizacja projektu „Piękna Nasza Polska Cała” okazała się wspaniałym przedsięwzięciem. Ucząc - świetnie się bawiliśmy i zgłębialiśmy przy tym wiedzę na temat Polski. Mimo, iż projekt już się zakończył my jednak nadal będziemy realizować tematykę patriotyczną ponieważ jest to bardzo ważne, żeby dzieci wiedziały jak najwięcej o swojej ojczyźnie, by móc przekazywać tę wiedzę następnym pokoleniom.

Koordynatorami Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała” w Przedszkolu nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi ,,Słoneczko” były: Aleksandra Bogusz, Katarzyna Frej, Anna Gołaszewska, Małgorzata Kucharska.

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Małgorzata Kucharska

do Małgorzata Kucharska