Podsumowanie Projektu "Piękna Nasza Polska Cała"

Wpis dodał(a) przedszkole biedroneczki

Dzieci oraz pracownicy z  Niepublicznego Przedszkola Językowego „Biedroneczki” w Miechowie podjęły bardzo ważne zadanie, projekt jaki przypada na 2018 rok odnosi się do Stulecia Odzyskania Niepodległości. Projekt ten dotyczy naszej pięknej ojczyzny „Piękna nasza Polska cała”. W przedszkolu zostało wykonanych 11 zadań, dzięki którym nasze przedszkolaki  zdobyły oraz wzbogaciły swoją wiedzę na temat naszego miasta a także naszej ojczyzny. Wiedzę tą zdobyły w sposób samoistny poprzez zabawę.

Projekt „Piękna nasza Polska cała” rozpoczęliśmy od wypełnienia i wysłania pocztówki.

Kolejnym naszym zadaniem było zorganizowanie zawodów sportowych na świeżym powietrzu. Dzieci podzielone były na dwie drużyny biali i czerwoni.  Rozgrywane były trzy konkurencje lekkoatletyczne: rzut młotem, pchnięcie kulą oraz bieg sztafetowy.

Trzecie zadanie jakie zrealizowaliśmy to, zadanie kulinarne „Według przepisu babci lub dziadka”. My skorzystaliśmy z przepisu babci i ugotowaliśmy bigos. Miechów jest miastem leżącym w pobliżu Zagłębia Kapuścianego, a więc bigos jest naszą regionalną potrawą.

Do realizacji kolejnego zadania potrzebowaliśmy łopaty, konewki, na placu przedszkolnym sadziliśmy „drzewo pamięci”. Drzewem tym jest dąb i my również nazwaliśmy go naszym Bartusiem. Przed posadzeniem drzewa poznaliśmy historię polskiego Dębu Bartka, a także omówiliśmy proces sadzenia drzewa.

Na początku października wybraliśmy się na wycieczkę po naszym mieście Miechowie. Mieliśmy zaplanowane cztery przystanki na zwiedzanie i podziwianie. Przy każdym z nich zatrzymaliśmy się i poznawaliśmy krótką historię danego miejsca.

„Na skrzydłach historii”  to kolejne zadanie w którym umieszczone zostały zabytki znajdujące się w Miechowie, historia naszego miasta oraz jego ciekawostki. Poprzez to zadanie chcielibyśmy zaprosić do odwiedzenia naszego pięknego miasteczka. Do realizacji tego zadania nauczyliśmy się wierszyka o tematyce patriotycznej. My wybraliśmy wierszyk o Miechowie, w którym opisujemy jaki jest Miechów oraz jacy są jego mieszkańcy. Serdecznie zapraszamy.

W naszym przedszkolu zorganizowaliśmy kącik patriotyczny ”Piękna nasza Polska cała” w którym umieszczone są prace wykonane przez dzieci. Jest to godło Polski, flaga Polski oraz kotyliony. Pracownicy przedszkola przygotowali natomiast kontury naszego kraju a także kwiaty symbolizujące wdzięczność i pamięć.

Miechów jest miastem leżącym w województwie małopolskim, dlatego też wybraliśmy strój krakowski do realizacji zadania pt. „Strój ludowy naszego regionu”- praca plastyczna grupowa.  Na początku oglądaliśmy różne stroje ludowe znajdujące się w Polsce, a następnie odnaleźliśmy  dany strój  opisali i zabrali się do pracy.

Z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości w całej Polsce odśpiewany był hymn „Mazurka Dąbrowskiego” i my również przygotowaliśmy się do tego zadania bardzo solidnie i w ten sposób oddaliśmy hołd wszystkim walczącym o wolną Polskę.

Ostatnim zadaniem jakie wykonaliśmy w naszym przedszkolu było zapoznanie się oraz udział w zabawie ludowej. My wybraliśmy zabawę „Miotlarz”. Poznaliśmy również zabawę „Chodzi lisek” – przyniosła ona wiele radości i uśmiechów.

Dzięki uczestnictwie w danym projekcie „Piękna nasza Polska cała” wzbogaciliśmy i poszerzyliśmy swoją wiedzę o naszej ojczyźnie. Rozbudziliśmy w dzieciach świadomość kim są i gdzie mieszkają. Daliśmy możliwość poczucia się dumnym Polakiem oraz zagłębienie się w tradycję i kulturę naszego kraju. Dzieci utrwaliły wiedzę o polskich symbolach, zwyczajach i obrzędach. A co najważniejsze wzbudziliśmy poczucie radości z tego kim są, JESTEŚMY POLAKAMI i jesteśmy z tego dumni!

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od przedszkole biedroneczki

do przedszkole biedroneczki