Sprawozdanie z projektu realizowanego w Miejskim Przedszkolu nr 72 w Katowicach

Wpis dodał(a) Magdalena Dejas

Sprawozdanie z projektu „Piękna nasza Polska cała” realizowanego w ramach innowacji pedagogicznej w Miejskim Przedszkolu nr 72 w Katowicach.

W tym roku przedszkolnym innowację dotyczącą regionalizmu realizowały cztery grupy z naszego przedszkola: Motylki, Żabki, Biedronki i Pszczółki. Do projektu dołączyły również najmłodsze przedszkolaki – Muchomorki. Edukacja regionalna jest bardzo istotna w kształtowaniu osobowości małego człowieka. Ukazywanie dzieciom tego, co w ich najbliższym środowisku, miejscu zamieszkania i okolicy jest ważne, piękne, godne zainteresowania to najprostszy sposób budowania uczuć patriotycznych. Wpajanie dziecku tradycji rodzinnych, lokalnych i regionalnych w powiązaniu z jego żywą wyobraźnią, dużą wrażliwością emocjonalną, zaciekawieniem światem -  prowadzi do kształtowania obrazu Ojczyzny, który pozostaje na całe życie.

Dlatego w ramach zadań związanych z projektem skupiałyśmy się również na przekazywaniu treści związanych z naszym regionem – Śląskiem. Oprócz projektu Pani Ludmiły grupy Żabki i Pszczółki biorą udział w projekcie Misiowej Mamy „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Projekt ten, a w zasadzie jeden z jego modułów – 100-lecie niepodległości Polski. Pokaż radość przedszkolaku - udało nam się połączyć stąd na niektórych ze zdjęć widać jak przedszkolakom towarzyszy Miś.

Poniżej znajdują się zadania, które udało nam się wykonać wraz z krótkim ich opisem.

1. Nauka i zaśpiewanie Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego. Nasze przedszkolaki nauczyły się wszystkich czterech zwrotek Hymnu. Wszyscy razem uroczyście odśpiewaliśmy go 9.11.2018r. podczas bicia Rekordu śpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Było nas 100 dzieci wraz z całym personelem przedszkola, paniami Woźnymi i Kucharkami.
  2. Przeprowadzenie zajęcia otwartego dla rodziców o tematyce patriotycznej według własnego scenariusza pt. „100 lat radości
    z niepodległości”.
    Jedna z naszych najstarszych grup – Żabki wystąpiła podczas uroczystości patriotycznej nie tylko dla Rodziców ale również dla lokalnej społeczności oraz władz Miasta Katowice. Każdy z gości otrzymał własnoręcznie wykonaną kokardę narodową. Był nawet tort w kształcie Polski.
  3. Apel z okazji 11 listopada  - w dniu 09.11.2018r. wszystkie grupy z naszego przedszkola uroczyście obchodziły Dzień Niepodległości. Grupa Żabki przedstawiła pozostałym swój program uroczystości patriotycznej, oprócz tego każda z grup na swój własny sposób
    i pomysł wykonywała różne zadania i działania związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości min. Liczyliśmy wspólnie do 100, kodowaliśmy flagę Polski, tworzyliśmy patriotyczne prace plastyczne, tworzyliśmy kotyliony.
  4. Nauka piosenek: „Mój dom biało – czerwony” „Orkiestra Wojskowa” B. Wapińskiej, „Polska”, „Jesteśmy Polką i Polakiem”, Życzenie”, „Orzeł biały”
  5. Nauka tańca ludowego „Koziorajka”, „Grozik”, „Trojak” .
  6. Nauka wiersza o tematyce patriotycznej: „Piękna jest nasza ziemia”, „11 listopada”, „Ojczyzna”, „Kto Ty jesteś?”
  7. Zorganizowanie Kącika „Piękna nasza Polska cała” -  nasz kącik łączy w sobie elementy patriotyczne jak i regionalne. Znajduje się tam zarys szybu górniczego oraz górnicze czako i wionek z kwiotków Karolinki.
  8. Praca plastyczna grupowa „Strój ludowy naszego regionu” – Biedronki wykonały techniką kolażu strój Karolinki Śląskiej.
  9. Zabawa ludowa – W ramach edukacji regionalnej grupa Motylki przygotowała uroczystości Biesiady Śląskiej. Dzieci w śląskich strojach ludowych wspólnie z rodzicami bawili się podczas biesiady. Wspólnie też przystąpili do Quziu o ślunskiej godce.
  11.  „Napisz kartkę Bohaterom” – grupy Pszczółki oraz Żabki wspólnie udały się na pocztę aby wysłać kartki. Grupa Żabki wykonała również biało – czerwone znicze aby upamiętnić walczących. Dzieci same malowały znicze w barwy narodowe oraz zapoznały się z symbolem Polski Walczącej, zwieńczeniem zajęć było zapalenie zniczy pod mogiłą Żołnierzy Węgierskich w lesie Murckowskim. Żabki i Pszczółki wykonały również kartki świąteczne w ramach akcji „Serce za odwagę” wysyłając kartki dla żołnierzy podziemia.
  12. Konkurs – konkurs miał być plastyczny ale przygotowałyśmy między przedszkolny konkurs o tematyce piosenki patriotycznej „Moją ojczyzną Polska jest”. Braliśmy udział również w różnych konkursach:  międzyprzedszkolnym konkursie  "Flaga polski różnymi technikami plastycznymi", międzyprzedszkolnym konkursie małych form teatralnych
    w gwarze śląskiej, konkursie piosenki "Grające przedszkolaki", konkursie recytatorskim „Święto Niepodległości”, konkursie plastycznym Posła na Sejm Katowic „Polska moją Ojczyzną”.
  13. „Dzień Mody Patriotycznej” – w grupie Pszczółki odbył się biało – czerwony dzień.
  14. „Szlakiem historii”Motylki w ramach poznania historii regionu wybrały się z wizytą do Muzeum Chleba, natomiast  Żabki brały udział w warsztatach w gospodarstwie edukacyjnym Niezłe Ziółka w Mikołowie dotyczących regionalizmu

Udział brały: Natalia Janus, Anna Kania, Angelika Poterek, Anna Popela, Magdalena Dejas, Angelika Uglorz, Marta Jasłowska, Anna Augustyn
    Miejskie Przedszkole nr 72 ul. Bielska 1 40-749 Katowice

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Magdalena Dejas

do Magdalena Dejas