Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Sprawozdanie z realizacji projektu "Piękna Nasza Polska Cała".


Wpis dodał(a) Agnieszka Kokoszka
ponad 5 lat temu, wyświetleń 550


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Sprawozdanie z realizacji projektu „Piękna nasza Polska cała” w Zespole Szkół Muzycznych im. Feliksa Rybickiego w Tychach.

Nasza szkoła liczy osiem klas i każda klasa wzięła udział w projekcie. Należy podkreślić, iż najintensywniej  uczestniczyły dzieci z klas I – IV.

Zachwycający jest fakt jak chętnie dzieci i nauczyciele współpracowali ze sobą przy realizacji tegoż projektu. Mogliśmy również w stu procentach polegać na rodzicach, którzy bardzo chętnie angażowali się w realizację zadań.

Podczas realizacji projektu dzieci uzyskały wysoki poziom wiedzy na temat historii państwa polskiego. Czerpały radość z realizacji zadań, integrowały się oraz chętnie przekazywały zdobyte umiejętności innym uczniom. Podczas realizacji projektu cała szkoła była pięknie udekorowana tematyką patriotyczną.  Dekoracje przygotowali uczniowie pod okiem nauczycieli.

W naszej szkole głównym realizatorem projektu była pani Agnieszka Kokoszka. Współrealizatorami projektu byli również: Gabriela Mikołajec, Jolanta Kloc, Justyna Płachno, Justyna Fenczyszyn – Ćmiel, Jan Porzuczek, Marek Białoń, Ewa Seibel – Śliwok.

Udało  się w naszej szkole zrealizować 14 zadań z projektu. Czas realizacji zadań to czas pięknych chwil, wzruszeń oraz czas nieustającej radości.

1. Uczniowie całej szkoły nauczyli się wszystkich zwrotek  Hymnu Polski "Mazurek Dąbrowskiego". Dzieci zapoznały się nie tylko ze słowami hymnu ale również nauczyły się jaką należy przyjąć postawę podczas odśpiewania. Hymn Polski został odśpiewany podczas obchodów Dnia Edukacji Narodowej, podczas obchodów z okazji 11 listopada oraz podczas bicia rekordu na odśpiewanie hymnu polskiego.

2. Dnia 8.11.2018 odbył się w naszej szkole apel z okazji  11 listopada. Wzięli w niej udział uczniowie całej szkoły. Uczniowie odśpiewali Hymn Polski, przygotowali inscenizację, zaprezentowali wiersze i pieśni patriotyczne. Scenariusz w załączniku nr 1.

3. Uczniowie klasy I nauczyli się piosenki o tematyce patriotycznej  „Flaga Polski”, która została odśpiewana podczas pokazu mody patriotycznej.

4. Uczniowie klasy IV nauczyli się pięknego tańca ludowego "Trojak". Taniec został zaprezentowany podczas pokazu mody patriotycznej.

5. Uczniowie klasy II i III  nauczyli się wierszy o tematyce patriotycznej („Ziemia rodzinna” Władysław Bełza, „Pieśń o domu” Maria Konopnicka).

6. Wychowankowie świetlicy szkolnej zorganizowali kącik patriotyczny "Piękna Nasza Polska Cała". Rodzice użyczyli na parę tygodni strój ślązaczki i strój galowy górnika. Dzieci przynosiły pamiątki z różnych regionów polski oraz książki związane z tematyką projektu.

7. Wychowankowie świetlicy przygotowali pracę plastyczną  „Strój ludowy naszego regionu”.

8. Uczniowie klas I-III zapoznali się z zabawami ludowymi „Rolnik siał w dolinie”, „Ojciec Wirgiliusz”, „Stary niedźwiedź”, „Chodzi lisek”. Nauka zabaw sprawiła dzieciom wiele radości i z wielką chęcią wracają do tych zabaw. 

9. Według przepisu Babci lub Dziadka - dzieci ze świetlicy razem z wychowawczyniami świetlicy przygotowały śląskie danie świąteczne -„Makówki” (przepis w załączniku nr 2) i dekorowały pachnące pierniki. Makówki nie zdążyły zostać udekorowane, ponieważ dzieci nie mogły doczekać się degustacji.

10. Dzieci podczas pobytu w świetlicy wybrały pocztówkę, która najbardziej im się podobała i która według nich najbardziej prezentowała nasze miasto.

11. W październiku w naszej szkole zorganizowano konkurs plastyczny dla dzieci z rodzicami pt. „Moja mała Ojczyzna”. Dzieci wraz z rodzicami przygotowali piękne prace, które nagrodzono  apelu z okazji 11 listopada. Każde dziecko otrzymało nagrodę i dyplom.

12. Dnia 16 listopada odbyło się w naszej szkole wielkie wydarzenie - "Dzień Mody Patriotycznej". Pokaz mody patriotycznej został zorganizowany dla uczniów  klas I- IV. Uczniowie zaprezentowali stroje w kolorystyce patriotycznej, zaprezentowali wiersze, piosenki i tańce ludowe.

13. W grudniu dzieci doskonale się bawiły uczestnicząc w turnieju wiedzy patriotycznej pt. „Kocham cię, Polsko”.

14. Zawody sportowe pt. „Biało – czerwoni” tak bardzo przypadły uczniom do gustu, że prosili o nie niejednokrotnie. W zawodach wzięły udział dzieci z klas I-III.

Wychowankowie świetlicy wykonali kokardy narodowe. 150 sztuk kokard zostało rozdanych uczniom, nauczycielom oaz rodzicom przed apelem z okazji 11 listopada. 130 sztuk zostało przypiętych uczniom i całemu gronu pedagogicznemu podczas bicia rekordu na odśpiewanie Hymnu Polski  9.11.2018 o godz. 1111 .

Uczniowie klasy VIII przygotowali prezentację multimedialną na temat odzyskania niepodległości przez Polskę, którą zaprezentowali innym .

 

 

Załącznik  nr 1

 

 

KONFERANSJER: DO HYMNU!

HYMN  

KONFERANSJER: PO HYMNIE.

KONFERANSJER: 11 listopada to symboliczna data, święto odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzień ten ustanowiono świętem narodowym dopiero ustawą z kwietnia 1937 roku. Do czasu wybuchu II wojny światowej, święto obchodzono tylko dwa razy w 1937 i 1939 roku. Po wojnie Narodowe Święto Niepodległości wróciło do kalendarza oficjalnych świąt państwowych. Główne obchody z udziałem najwyższych władz państwowych odbywają się na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Znajduje się tam Grób Nieznanego Żołnierza. Jest to symboliczny Grób wszystkich bohaterów, którzy oddali swoje życie za wolną Polskę.

Niech dzisiejsza uroczystość  stanie się okazją do oddania hołdu tym wszystkim ,którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości.
 

Zapraszamy  do wysłuchania pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Młodszego, który rozpoczął hymnem  naszą dzisiejszą uroczystość. Usłyszymy
dwa utwory Fryderyka Chopina, oba utrzymane w dramatycznej tonacji c-moll:
Etiudę Op. 10 nr 12
, oraz Preludium op. 28 nr 20 .
Następnie wystąpi Chór Młodszy pod dyrekcją pana Dyrektora Tomasza Giedwiłło
i wykona dla nas  pieśni patriotyczne.

 

Na scenie fotele i stolik, przy którym siedzą trzej uczniowie. Na stoliku książki, kartki itp. Uczniowie rozmawiają o tym, że muszą przygotować uroczysty apel z okazji święta niepodległości.


UCZEŃ 1
JULIA B : To na kiedy ten apel ma być gotowy?

UCZEŃ 2 AGATKA
Jak to na kiedy, no przecież na 11-go listopada czyli na święto odzyskania przez Polskę niepodległości.

UCZEŃ 1
No to świetnie, jesteśmy ugotowani. Nie dość, że zostało nam tak mało czasu, to jeszcze ten temat... przecież to jest nudne jak flaki z olejem.

UCZEŃ3TYMON
Nie marudź (Krzysiek), może nie będzie tak źle. Czy nam się to podoba czy nie i tak musimy to zrobić - w końcu sami zgłosiliśmy się do tej roboty.

UCZEŃ 2
Jeśli chcecie mogę wam trochę opowiedzieć o tym, skąd wzięło się to święto i dlaczego je obchodzimy, wtedy...

UCZEŃ 1
O przepraszam! co to to nie. Wiem, że lubisz historię ale ja nie mam zamiaru umrzeć z nudów.

UCZEŃ 3
Dobra ludziska, posłuchajcie, (Basia) trochę poopowiada, trochę poszukamy w książkach. Spróbujemy wyobrazić sobie jak to dawniej było w tym naszym kraju ojczystym, i wspólnymi siłami coś tam stworzymy, ok?

UCZEŃ 1
No dobra, chyba muszę się zgodzić, nie mam innego wyjścia. To pokażcie co tam mamy ciekawego w tych książkach.

WSZYSCY
Dzisiaj wielka jest rocznica -
Jedenasty listopada!!!
Tym co zmarli za Ojczyznę,
Hołd wdzięczności Polska składa

Im to bowiem zawdzięczamy
wolność - polską mowę w szkole,
to, że tylko z kart historii
poznajemy dziś niewolę.

MAJA G. (FORTEPIAN) – FRYDERYK CHOPIN: CONTREDANSE GES-DUR OP. POŚMIERTNE

UCZEŃ 3
O! Tu jest napisane, że do roku 1772 Polska była dużym krajem rozciągającym się od Morza Bałtyckiego aż do Morza Czarnego. Była jednym z największych państw ówczesnej Europy.

UCZEŃ 1
No, no (rozmarzonym głosem), rzeczywiście musiała być wielka.....

Za ich plecami wchodzi dwu uczniów z konturem przedwojennej Polski np. ze steropianu. Przy stoliku zdziwienie.

Dobra, dobra (Darek), ale co takiego stało się w tym... no... w tym co przeczytałaś...

UCZEŃ 3
... w 1772 roku?...

UCZEŃ 1
... no właśnie. Co się takiego stało, że Polska przestała być tak potężnym państwem?

Polska przestała istnieć, ponieważ w roku 1772 a potem w 1793 i 1795 doszło do trzech kolejnych rozbiorów, w czasie których trzy zaborcze mocarstwa, nasi sąsiedzi AUSTRIA, PRUSY, i ROSJA zagarnęły i zabrały po kawałku polskie ziemie, te, które od wieków należały do nas.

Dlatego po III rozbiorze, kiedy nie mieliśmy już ani kawałka polskiej ziemi, bo cała należała do trzech obcych państw, ojczyzna nasza zniknęła z mapy Europy i przestała istnieć jako państwo.

 

AGATA R. (FORTEPIAN) - FRYDERYK CHOPIN: PRELUDIUM E-MOLL OP. 28 NR 4

 

  1.  


Narodzie! Niegdyś wielki, dziś w smutnej kolei
Wyzuty z sił, bogactwa, sławy i nadziei,
Co niegdyś mocą miecza i nauk wyborem
Postronnych byłeś dziwem, pogromem i wzorem!

 


Dziś pod jarzmem zhańbienia, klęsk i niewoli
Dumnym jesteś igrzyskiem i pastwą swawoli.
Ty, coś orężem obce przemierzał narody,
Patrz, co z tobą zrobiły domowe niezgody.  

 

RUBEN (KLARNET) – IGNACY WYCZYŃSKI: INTERMEZZO
 

UCZEŃ 1
(Basia) powiedziałaś, że Polska przestała istnieć jako państwo, dobrze, ale przecież żyli chyba wtedy jacyś.. no... jak się to mówi, no... ci... acha! patrioci, tacy Polacy, którym nie podobało się to, że Rosjanie czy Niemcy rządzą naszym krajem.

UCZEŃ 2
Oczywiście (Krzysiu), masz rację. Polska przestała istnieć jako państwo, ale nie przestał istnieć naród Polski. Było wielu takich ludzi, którym nie podobała się ta sytuacja i chcieli walczyć z wojskami zaborców, po to, by obalić obce rządy i odzyskać wolność.

WSZYSCY
Jeszcze Polska nie umarła, kiedy my żyjemy!
Co nam obca moc wydarła, szablą odbijemy!

UCZEŃ 1
No i co, co było dalej? Długo tak Polacy walczyli o tę wolność?

UCZEŃ 3
Długo, bardzo długo, chyba ponad 100 lat.... tak (Basiu)?

UCZEŃ 2
Uhm! Dokładnie 123 lata!

UCZEŃ 1
123 lata!!!!????

Zdziwiony kiwa głową...

UCZEŃ 3
Wyobraź sobie, że było w tym czasie wiele walk, które dziś nazywamy powstaniami. Ludzie organizowali się w oddziały zbrojne i chwytali za broń. Do walki stawali mężczyźni a często nawet młodzi chłopcy, którzy tak bardzo pragnęli wolnej Polski, że walce o nią oddawali swe życie.

RECYTATOR
Bywaj dziewczę zdrowe, ojczyzna mnie woła!
Idę za kraj walczyć wśród rodaków koła!
I choć przyjdzie ścigać jak najdalej wroga
Nigdy nie zapomnę jak mi jesteś droga.

Po cóż ta łza w oku, po cóż serca bicie!
Tobiem winien miłość, a ojczyźnie życie!
Pamiętaj, żeś Polka, że to za kraj walka,
Niepodległość Polski to twoja rywalka.

Polska mnie zrodziła, z jej piersi wyssałem
Być ojczyźnie wiernym, a kochance stałym.
I choć przyjdzie zginąć w ojczystej potrzebie,
Nie rozpaczaj dziewczę, zobaczym się w niebie.

 

ADRIANNA G. – FRYDERYK CHOPIN: ETIUDA E-DUR OP. 10 NR 3 W ARANŻACJI NA SKRZYPCE I FORTEPIAN AUTORSTWA…?

UCZEŃ 1
(Darek) a pamiętasz ile było tych powstań, w których Polacy walczyli o wolność?

UCZEŃ 3
Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że chyba najważniejsze były trzy....... powstanie kościuszkowskie,... powstanie listopadowe... i... powstanie styczniowe... dobrze?

UCZEŃ 2
Bardzo dobrze.
Te trzy powstania, to były trzy wielkie próby uczynienia naszego kraju wolnym... W czasie walk setki, tysiące, żołnierzy zginęło za wolność ojczyzny. Niestety powstanie kościuszkowskie nie powiodło się, upadło również listopadowe. Mimo niepowodzeń Polacy nie poddawali się, wierzyli że wolność kiedyś nadejdzie. W końcu wybuchło powstanie styczniowe - ostatnia próba zrzucenia kajdan niewoli.
 

TOMASZ K. (SAKSOFON) -JULIUSZ DEMERSKI: FANTAZJA

WSZYSCY
Wszyscy uczniowie (oprócz tych siedzących przy stoliku) klękają i modlą się

Przez rany, łzy i cierpienia wszystkich wygnańców i pielgrzymów polskich
Wybaw nas Panie
O wojnę powszechną za wolność ludów
Prosimy Cię Panie
O broń i orły narodowe
Prosimy Cię Panie
O śmierć szczęśliwą na polu bitwy
Prosimy Cię Panie
O grób dla kości naszych w ziemi naszej
Prosimy Cię Panie
O niepodległość, całość i wolność Ojczyzny naszej
Prosimy Cię Panie.

RECYTATOR
Hej, Polaku! Hej, rodaku! Pochwyć oręż w dłoń.
Słodkie blizny dla Ojczyzny, za Moskalem goń!
Niech Moskali stąd oddali polska szabla, krew.
Potem wrócim i zanucim tryumfalny śpiew.

RECYTATOR
Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród.
Nie damy pogrześć mowy,
Polski my naród, polski ród,
Królewski szczep piastowy.
Nie damy by nas gnębił wróg.

WSZYSCY
Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg!

RECYTATOR
Do krwi ostatniej kropli z żył
Bronić będziemy ducha,
Aż się zapadnie w proch i pył
Krzyżacka zawierucha.
Twierdzą nam będzie każdy próg.

WSZYSCY
Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg!

RECYTATOR
Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz,
Ni dzieci nam germanił,
Orężny wstanie hufiec nasz,
Duch będzie nam hetmanił.
Pójdziemy gdy zabrzmi złoty róg.

WSZYSCY
Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg!

UCZEŃ 2
Mimo poświęcenia i walk z zaborcami, wszystkie powstania zakończyły się klęską. Nadal krajem naszym rządziły obce mocarstwa, tak było aż do roku 1914. W roku tym wybuchła I wojna światowa. Nasi prześladowcy: Niemcy czyli Prusy i Rosja - stali się dla siebie wrogami. Ta straszliwa wojna, która pochłonęła miliony istnień ludzkich, wstrząsnęła światem. Polakom, oprócz cierpień, przyniosła jednak nadzieję. Nadzieję na to, że gdy skończy się wojna, w nowej Europie odrodzi się NOWA WOLNA POLSKA.

 

MAJA G. (ŚPIEW) MUZ. ZBIGNIEW PREISNER SŁ. ADAM ASNYK: „MIEJCIE NADZIEJĘ”

  1.  


 

A TERAZ BĘDZIEMY MOGLI USŁYSZEĆ MAŁY RECITAL TAŃCÓW POLSKICH:
1.JAKO PIERWSZA WYSTĄPI D., KTÓRA PRZY AKOMPANIAMENCIE PANA TADEUSZA B. ZAGRA „TANIEC Z OPOCZNA”,
2.NASTĘPNIE M. RAZEM Z PANIĄ AGATĄ M. WYKONA „KRAKOWIAKA” ROMANA STATKOWSKIEGO
3.„KRAKOWIAKA” , TYM RAZEM FELIKSA RYBICKIEGO USŁYSZYMY W WYKONANIU MAI P.

 

UCZEŃ 1
No, teraz to już wiem wszystko o tych rozbiorach, powstaniach, i o tym, jak nasi przodkowie walczyli i umierali po to, abyśmy mogli dziś czytać polskie książki, uczyć się i mówić w naszym pięknym ojczystym języku.

UCZEŃ 3
Wiecie co? Myślę, że poznaliśmy ten temat tak dokładnie, że teraz możemy już spokojnie wziąć się do pracy i przygotować dla naszych młodszych kolegów ten apel na temat święta odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

 

  1.  

  2.  

PRZED NAMI DWA ZESPOŁY:
1.W WYKONANIU ZESPOŁU FLETOWEGO USŁYSZYMY PIEŚŃ „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”
2. A NASTĘPNIE KLASA I PSM ZAPREZENTUJE PIOSENKĘ „JESTEM POLAK”

* * *
 

NA ZAKOŃCZENIE DZISIEJSZEGO UROCZYSTEGO KONCERTU WYSTAPIĄ GOŚCIE SPECJALNI – ABSOLWENCI A ZARAZEM PRZYJACIELE NASZEJ SZKOŁY
WYKONAJĄ DWIE PIEŚNI FRYDERYKA CHOPINA:

Leci liście z drzewa op. 74 nr 17

Wojak op. 74 nr 10

 

 




 

 

 

 

Załącznik nr 2

Przepis na makówki

 Składniki:

–  1 kg zmielonego maku
–  2 l mleka
–  0,5l miodu
–  rodzynki (ilość wedle uznania, ok. 200 g)
–  płatki migdałów (ok 150 g)
–  orzechy (również ok 300 g)
–  inne dostępne bakalie aby przyozdobić makówki na samym końcu
–  2 chałki

Wykonanie:

Do garnka nalewany odrobinę wody na dno i wsypujemy zmielony mak. Zalewamy go wrzącym mlekiem i zaczynamy gotować.

Masę gotujemy przez chwilkę na bardzo małym ogniu, aby się nie przypaliła.

Następnie dodajemy miód cały czas mieszając.

Na koniec do masy wsypujemy rodzynki i migdały (można również orzechy lub inne bakalie jakie lubimy).

To już prawie ostatni etap przygotowania makówek. Chałkę kroimy w plastry. Na dół miski kładziemy plastry chałki , na nie nakładamy część masy. Czynność powtarzamy robiąc kolejno warstwy z chałki i z masy.

Na sam koniec nasze makówki możemy ozdobić rodzynkami, migdałami, kokosem, orzechami. Ograniczyć może nas tylko nasza wyobraźnia.

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.


Strona projektu


Zobacz wszystkie wpisy
od Agnieszka Kokoszka



Wyślij wiadomość
do Agnieszka Kokoszka

Scenariusze zajęć


Szukasz scenariuszy zajęć na różne okazje? Sprawdź naszą bazę gotowych scenariuszy.

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 


Komentarze

Wyślij wiadomość do Agnieszka Kokoszka

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
16. edycja FORUM | Kraków | 25-26 kwietnia 2024 zapisz się