Sprawozdanie z projektu „Piękna nasza Polska cała”
Projekt był realizowany w Przedszkolu Samorządowym nr 2 w Rzepinie od września do grudnia 2018 r. Uczestniczyły w nim dwie grupy: „Żabki” (24 dzieci, 4 i 5 latki) oraz grupa „Słoneczka” (25 dzieci, 6 –latki) - łącznie 49 dzieci. Realizację projektu rozpoczęliśmy od:
-zapoznania się z regulaminem i zadaniami projektu,
- umieszczeniem na tablicy informacyjnej i stronie internetowej przedszkola plakatu informacyjnego dotyczącego projektu,
-uzyskania zgód od rodziców na udział ich dzieci w projekcie.
Następnym krokiem było zapoznanie dzieci z najważniejszymi wydarzeniami z historii Polski z podkreśleniem obchodów 100 – lecia odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Zadania zostały zaplanowane i systematycznie realizowane:
Zadanie 1 - Nauka, osłuchanie się i zaśpiewanie Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego. Zaangażowanie rodziców do nauki hymnu w domu
Zadanie 3 - Inscenizacja z okazji 11 listopada (konspekt w załączniku)
Zadanie 4 – Nauka piosenek patriotycznych: „Przybyli Ułani pod okienko”, „Kiedy pada deszcz Polsko kocham Cię”, „Jesteśmy Polką i Polakiem”
Zadanie 5 – Nauka tańca ludowego - Krakowiak
Zadanie 6 – Nauka wiersza o tematyce patriotycznej pt „ Katechizm polskiego dziecka” W. Bełzy
Zadanie7 - Zorganizowanie Kącika „Piękna nasza Polska cała” w holu przedszkola
Zadanie 9 – Nauka zabawy ludowej „Grozik”, „Mam chusteczkę haftowaną”
Zadanie 12 - „Piękna nasza Polska cała” – wysłanie pocztówki naszego miasta do pani Ludmiły - autorki projektu
Zadanie 13 - „Napisz kartkę Bohaterom” – wysłanie kartki do bohaterów Powstania Warszawskiego
Zadanie 15 „Dzień Mody Patriotycznej” – zorganizowanie w naszych grupach Dnia Mody
Patriotycznej
Zadanie 16 -„Drzewo Pamięci” – zasadzenie na terenie naszego przedszkola Jarzębiny - symbolu życia i wolności.
Zadanie 18 - „Szlakiem historii” – zorganizowanie wycieczki, po naszym mieście, której celem było poznanie zabytków i architektury Rzepina.
Zrealizowano 12 zadań, po każdym z zadaniu nauczycielki rozmawiały z dziećmi o ich znaczeniu, miało to na celu wzbudzenie większej świadomości u dzieci na temat podejmowanych zadań, aby były bardziej zrozumiałe przez dzieci. Celem realizowanych zadań było poznawanie, utrwalanie tradycji i historii naszego kraju oraz wzmacnianie poczucia radości i dumy z bycia Polakami. Dzieci podejmowały się wykonywania zadań z entuzjazmem i zaangażowaniem, spontanicznie dzieliły się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami. Najwięcej radości sprawiły dzieciom zabawy ludowe. Przedszkolaki miały za zadanie zapytać swoich dziadków i rodziców w co bawili się będąc dziećmi – miało to na celu zacieśnienie więzi. Cele projektu zostały osiągnięte. Oprócz celów wymienionych w regulaminie projektu zostały osiągnięte inne cele: integracja grup przedszkolnych, integracja środowisk przedszkola i rodziców dzieci, wzmacnianie poczucia wartości dzieci oraz promowanie naszego przedszkola, naszego miasta wśród innych przedszkoli i miast w całym kraju. Sprawozdanie z projektu zostało umieszczone na stronie naszego przedszkola oraz przedłożone dyrektor naszego przedszkola - Pani Annie Kołodennej.
Projekt realizowali nauczyciele:
Magdalena Kucza, Anna May, Agnieszka Stefanowicz, Iwona Hyży
Koordynatorzy projektu: Magdalena Kucza, Anna May
Strona naszego przedszkola - psnr2.pl
Załacznik:
Scenariusz uroczystości 11 listopada
1. Temat: Jesteśmy Polką i Polakiem
2. Cele ogólne:
- kształtowanie postawy patriotycznej
-poszerzenie wiedzy na temat własnej ojczyzny
-utrwalenie symboli narodowych
3. Metody: słowne, oglądowe, czynne.
4. Formy: zbiorowa, indywidualna.
5. Środki dydaktyczne: mapa Polski, flaga Polski, godło, treść hymnu, zagadki, odtwarzacz Cd, TV, płyty Cd, piosenki patriotyczne: Jesteśmy Polką i Polakiem, Przybyli Ułani pod okienko, Kiedy pada deszcz Polsko kocham Cię, wiersz Powitanie, ilustracja przedstawiająca Józefa Piłsudskiego, prezentacja multimedialna.
Przebieg:
1. Powitanie przez Panią dyrektor wszystkich zgromadzonych na uroczystości przedszkolnej. Krótkie wprowadzenie z jakiej okazji spotkaliśmy się tak odświętnie ubrani.
2. Wiersz Powitanie. Nauczycielka recytuje:
Witam wszystkich gości.
Dzisiaj jest Dzień Niepodległości.
Pytanie do dzieci: Kto wie, co znaczy słowo niepodległość ?
Wysłuchanie piosenki Co to jest niepodległość?
Inscenizacja przedstawiająca sytuację Polski podczas rozbiorów oraz odzyskanie niepodległości. Do inscenizacji zaproszone są dzieci, które trzymają tabliczki z napisami trzech państw biorących udział w rozbiorach Polski. Każde dziecko odrywa część Polski – symboliczne przedstawienie zniknięcia Polski z mapy świata na 123 lata. Następnie dzieci scalają mapę, po czym dowiadują się, że Polska walczyła o niepodległość pod wodzą marszałka Józefa Piłsudskiego i odzyskała ją 11 listopada 1918 roku.
3. Występ artystyczny – grup V i VI - piosenka Przybyli Ułani pod okienko
4. Prezentacja multimedialna o symbolach narodowych. Krótka rozmowa z dziećmi.
5. Występ artystyczny grup V i VI – Inscenizacja muzyczno- ruchowa do piosenki Kiedy pada deszcz Polsko kocham Cię
6 .Quiz wiedzy o Niepodległej:
- Którą rocznicę odzyskania niepodległości obchodzimy w tym roku?
- Polskie godło to…………………………………………………….
- Jakie Państwa rozdzieliły między sobą Polskę?
- Jak nazywa się hymn Polski?
7. Wspólne zaśpiewanie piosenki Jesteśmy Polką i Polakiem
8.Wspólne śpiewanie hymnu Polski o godz. 1111 – uczczenie 100- lecia Niepodległej Polski.