"Piękna Nasza Polska Cała" - Przedszkole Miejskie nr 4 Fantazja w Łukowie

Wpis dodał(a) Anna Sankowska

SPRAWOZDANIE Z PROJEKTU

„PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”

W projekcie „Piękna Nasza Polska Cała” wzięły udział dzieci ze wszystkich grup:

3- latki „Krasnoludki” i „Misie”,

4-latki „Motylki”,

5-latki  „Muchomorki”,

6- latki „Dzwoneczki” i  „Biedroneczki”.

Podczas trwania projektu zostały zrealizowane następujące zadania:

Zadanie 1)

Nauka, osłuchanie się i zaśpiewanie Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego.

Zadanie to zrealizowały wszystkie dzieci z przedszkola. Uroczyste odśpiewanie hymnu odbyło się dnia 9.11.18r. o godz. 11.11 w ramach bicia rekordu w towarzystwie żołnierzy z jednostki Poligonu Lotniczego Jagodne.

Zadanie 3)

Apel/ inscenizacja z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Dnia 13.11.2018r. dzieci z grupy „Dzwoneczki” 6-latki przygotowały uroczystość dla całej społeczności przedszkola oraz dla swoich rodziców.
Chociaż tematyka uroczystości nie należy do łatwych, przedszkolaki spisały się na medal.

Zadanie 4)

Nauka piosenki patriotycznej

Dzieci z grupy „Dzwoneczki” nauczyły się piosenki „Mały patriota” zespołu Mała Orkiestra Dni Naszych.  Piosenka zaprezentowana była na konkursie  "Wolność jest w nas" organizowanym przez ŁOK.  Dzieci z pozostałych grup uczyły się piosenki pt. „Jesteśmy Polką i Polakiem”.

Zadanie 5)

Nauka tańca ludowego

Zadanie zrealizowały dzieci z  grupy „Biedroneczki” – taniec „Owczareczek” oraz dzieci z grupy „Motylki” taniec „Grozik”.

Zadanie 6)

Nauka wiersza o tematyce patriotycznej

Wszystkie dzieci nauczyły się wiersza pt. „Katechizm polskiego dziecka”  W. Bełzy. Dodatkowo dzieci z grupy „Krasnoludki” i „Misie” nauczyły się wiersza „Barwy ojczyste”  Cz. Janczarskiego, a  „Biedroneczki”  pięknie recytowały wiersz p. Doroty Kluski „100 lat temu”. Natomiast  dzieci z grupy „Dzwoneczki”  podczas uroczystości z okazji 11 listopada recytowały wiązankę różnych wierszy patriotycznych.

Zadanie 7)

Zorganizowanie Kącika „Piękna nasza Polska cała” o tematyce patriotycznej.

Kącik patriotyczny powstał pod czujnym okiem pani Asi i Agaty. Nauczycielki do jego stworzenia wykorzystały wycięte przez dzieci papierowe serduszka i  dłonie.

Zadanie 8)

Zabawa ludowa – zapoznanie dzieci z wybraną zabawą ludową.

Dzieci z grupy „Biedroneczki” z wielką radością bawiły się w zabawę ludową pt. „Zgubiłam chusteczkę w kwiatki”,  a dzieci z grupy „Misie” tańczyły do piosenki „Czerwone jabłuszko”.

Zadanie 10)

"Według przepisu Babci lub Dziadka".

Dzieci z grupy „Biedroneczki” razem z babcią Grażynką wykonały świąteczne pierniczki według  jej sekretnego rodzinnego przepisu.

(2 jajka, mąka w odpowiedniej ilości, 2 duże łyżki miękkiego masła, miodu tyle, aby były odpowiednio słodkie, przyprawa do pierników i soda na oko).

Pierniczki wyszły przepyszne.

Zadanie 12)

Wysłanie pocztówki swojej miejscowości.

Przedszkolaki wysłały pocztówkę swojej miejscowości z gorącymi pozdrowieniami do Pani Ludmiły Fabiszewskiej – koordynatora projektu „Piękna nasza Polska cała”.

Zadanie 13)

„Napisz kartkę Bohaterom”

Dzieci ze wszystkich grup przyłączyły się  do akcji „Napisz kartkę Bohaterom” wysyłając na adres fundacji kilka pocztówek dla powstańców warszawskich z wyrazami wdzięczności za ich bohaterską postawę podczas wojny.

Zadanie 16)

Zasadzenie „Drzewa Pamięci”

Zadanie zrealizowały wszystkie grupy. W tym przedsięwzięciu wziął udział pan leśnik, który w prezencie ofiarował  każdej grupie drzewko do zasadzenia.

Zadanie 17)

Konkurs Fotograficzny pt. „To wszystko Polska”

Nasze przedszkole zorganizowało i przeprowadziło konkurs fotograficzny „To wszystko Polska” dla dzieci, rodziców i nauczycieli z łukowskich przedszkoli. Celem konkursu było:

• Uczczenie 100-rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
  • Kształtowanie postaw patriotycznych
  • Ukazywanie piękna i różnorodności naszego kraju
  • Rozwijanie zainteresowań fotograficznych

Do rozstrzygnięcia konkursu została powołana komisja w skład której weszła pani dyrektor, rodzic oraz zawodowy fotograf.  Prace konkursowe  można było  podziwiać w naszym przedszkolu.

Zadanie 18)

„Szlakiem historii” – zorganizowanie wycieczki ulicami miasta.

Wszystkie przedszkolaki z flagami wybrały się na spacer  symbolicznym szlakiem historii tj. ul. 11-listopada, al. Kościuszki aż do ul. Piłsudskiego.  Jego celem było poznanie zabytków kultury regionalnej, dorobku historycznego, kultury i architektury.

Zadanie 19)

Turniej wiedzy patriotycznej pt. „Kocham cię, Polsko”

W turnieju wiedzy patriotycznej udział wzięły dwie grupy 6-latków. Pytania były w kategoriach:  Znani Polacy,  Co to jest? – zagadki obrazkowe, Geografia Polski, Tradycje Polski,  Polska muzyka, Polskie przysłowia, Puzzle, Moje miasto.

Gorąco dziękujemy pani Ludmile Fabiszewskiej za ogrom pracy, zaangażowanie, trudu i serca, włożonego w stworzenie i koordynowanie wspaniałego projektu, który zintegrował całą społeczność przedszkolną a przy okazji wpłynął na wzmocnienie u dzieci poczucia dumy i radości z bycia Polakiem.

Przedszkole  Miejskie nr 4 Fantazja

os. Klimeckiego 14

21-400 Łuków

Koordynator – mgr Anna Sankowska

Nauczyciele biorący udział w projekcie:

mgr Barbara Borowska

mgr Edyta Czerska

mgr Dorota Jońska

mgr Agata Mąka

mgr Joanna Plewka

mgr Małgorzata Piotrowska

mgr Agnieszka Skrzyszewska

mgr Hanna Tomaszewska

mgr Monika Zarzycka

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Anna Sankowska

do Anna Sankowska