Sprawozdanie z realizacji Projektu "Piękna Nasz Polska Cała"

Wpis dodał(a) Elżbieta Rutkowska-Lipka

Przedszkole Samorządowe w Lubominie z Oddziałem Zamiejscowym w Rogiedlach przystąpiło do realizacji zadań projektowych w miesiącach wrzesień- grudzień.Wszystkie zadania były realizowane stopniowo i włączane  w tematykę działań przedszkola.

Głównym celem projektu było kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwianie ich na piękno i tradycje Polski oraz kształtowanie tożsamości narodowej dzieci. Dziś mogę śmiało i głośno powiedzieć że te właśnie cele zostały osiągnięte i dodam jeszcze  że dzieci wyniosły z tych działań zdecydowanie więcej.

Nasza grupa liczy 25 dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat czyli cały przedział wiekowy dzieci przedszkolnych. Pierwszym zadaniem, jakie udało się nam zrealizować było  zdobycie patronatu honorowego Wójta Gminy Lubomino. Dzięki temu mogłam dzieciom przyznawać dyplomy i drobne upominki.

Zrealizowane zadania:

Zadanie 1 - nauka, osłuchanie i zaśpiewanie Hymnu Polski-Mazurka Dąbrowskiego.

Zadanie 3,4,5,6 - wszystkie te zadania zostały zrealizowane podczas obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzieci zaprezentowały na miarę swoich możliwości taniec mazurski "SZOT", pięknie recytowały wierszyki o tematyce patriotycznej mówiące o symbolach narodowych i o miejscach ważnych dla każdego Polaka. Dzieci zaśpiewały piosenkę "Rodzinny kraj";, "Powiewa flaga biało-czerwona" i "Mazurek Dąbrowskiego". Nagrodą za wspaniały występ były głośne brawa od rodziców, babć i dziedków, których zaprosiliśmy na uroczystość.

Zadanie 7 - zorganizowanie kącika "Piękna nasza Polska cała" - umieściliśmy tam konturową mapę Polski, symbole narodowe naszego kraju oraz ilustracje tego co w naszym kraju piękne i wartezobaczenia m.in. maki, stare chaty, polskie morze, polskie pola i lasy itp.

Zadanie 8 - Praca plastyczna grupowa "Strój ludowy naszego regionu" . Podczas wykonywania tego zadania prowadziliśmy podadanki o Warmii: jej kulturze, tradycjach, bodactwie i szacunku do przyrody o radosnych ludziach.

Zadanie 9-Zabawy ludowa to zadanie, które jest wiecznie realizowane wśród naszych dzieci. Lubią zabawy ruchowe ze śpiewem i pokazywaniem. Najbardziej: "Ojciec Wirgiluisz". "Jaworowi ludzie", "Gąski, gąski do domu".

Zadanie 10- Od ziarenka po wypieki. W ramach tego zadania wykonałam z dziećmi 5 i 6 letnimi faworki czyli tzw. chrusty. Zabawy i zaangażowania było co niemiara. Ale wyszło pysznie, palce lizać.

Zadanie 11- Zadanie to zrealizowałam dzieci zdjęciom jednej z mam. Były tak piękne i tak mnie urzekły że postanowiłam ukazać prostote i piękno tego co mamy.

Zadanie 12- "Piękna nsza Polska cała" podczas wizyty na pobliskiej poczcie wysłaliśmy kartki z pozdrowieniami dla pani Ludmiły.

Zadanie 13 - tego zadania nie zrealiwowaliśmy według warunków. My wysłaliśmy kartki Bohaterom w ramach akcji przedświątecznej "Serce za odwagę". Wykonaliśmy kartki z życzeniami dla tych dzięki którym dziś możemy tańczyć, śpiewać i uczyć się w wolnym kraju. Bardzo dziękujemy za ich odwagę. Mamy nadzieję, że zdąrzyły trafić do właściwych rąk przed Świętami Bożego Narodzenia i sprawiły radość.

Zadanie 14- Zorganizowałam i przeprowadziłam konkurs plastyczny dla dzieci z rodzicami pt:"Moja mała Ojczyzna". Konkurs wzbudził duże zainteresowanie, bo wszystkie dzieci przyniosły pracę, którebyły przemyślane i pomysłowe.

Zadanie 15 - W naszym przedszkolu odbył się pokaz mody patriotycznej, a nasze dzieci zachowywały się jak prawdziwe modelki i modele. Dominowały kolory biały i czerwony. Tego dnia gościliśmy również kapelę Bum-Cyk. Członkowie kapeli wprowadzili dzieci i zaproszonych gości w wspaniały nastrój. Dzieci chętnie tańczyły przy dźwiekach muzyki. Ten dzień był pełen emocji.

Zadanie 16 - zasadziliśmy Drzewo Pamięci na naszym placu zabaw z okazji Święta Drzewa.

Zadanie 17- Zorganizowałam i przeprowadziłam konkurs fotograficzny pt:"To wszystko Polska" dla dzieci z rodzicami. Dzięki temu działaniu niektórzy rodzice odnaleźli miejsca położone bardzo blisko, o których nie mieli wcześniej pojęcia. Konkurs wniósł coś nowego.

Zadanie 19 - Turniej wiedzy patritycznej pt:"Kocham cię Polsko". Ze względu na to, że w grupie są dzieci różne wiekowo zadania na turnieju dostosowałam do ich możliwości. Poziom wiedzi dzieci jest pozytywnie zaskakujący, jestem pod ogromnym wrażeniem.

Zadanie 20- Biało-czerwone zawody sportowe dostrczyły dzieciom wielu niezapomnianych chwil i momentów zdrowej rywalizacji. Na zakończenie ognisko i śpiew.

Dane placówki

PrzedszkoleSamorządowe w Lubominie Oddział Zamiejscowy w Rogiedlach

ul.Kopernika 4

11-135Lubomino

mail: zswl1@wp.pl

Nauczyciel koordynator ELŻBIETA RUTKOWSKA-LIPKA

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Elżbieta Rutkowska-Lipka

do Elżbieta Rutkowska-Lipka