Przedszkole "Słoneczna Jedynka" z Goleniowa

Wpis dodał(a) Katarzyna Guziak

Realizacja projektu „Piękna Nasza Polska Cała” trwała w naszym przedszkolu od września do grudnia. W przedsięwzięciu wzięły udział wszystkie grupy przedszkolne wraz z nauczycielkami i starałyśmy się na bieżąco zamieszczać fotorelacje z naszych działań na fb. Podczas realizacji projektu w naszym przedszkolu udało nam się zrealizować 15 z 20 zadań, a mianowicie punkty:

1) 9 listopada o 11:11 wszystkie nasze przedszkolaki odśpiewały hymn Polski w relacji na żywo na fb.

2) W ramach realizacji tego zadania dnia 8.11.2018 podczas zajęć otwartych dzieci z grupy „Słoneczek” zaprezentowały swoje umiejętności: recytowały wiersze o tematyce patriotycznej, śpiewały piosenki. Wspólnie został odśpiewany hymn. Razem z rodzicami dzieci brały udział w quizie wiedzy o naszym kraju.

4) 6 listopada dzieci z gr. „Pszczółek” wystąpiły w Przeglądzie Piosenki Patriotycznej wykonując „Rozkwitały pąki białych róż” wyłącznie przy muzycznym akompaniamencie.

6) Dzieci z gr. „Krasnoludków” nauczyły się „Katechizmu Polskiego Dziecka”.

7) W gr. „Pszczółek” został zorganizowany kącik patriotyczny zawierający mapę Polski, symbole narodowe oraz hymn.

8) W ramach realizacji tego zadania w gr. „Słoneczek” wspólnie ustalono, aby wykonać „stój lubelski”.

9) zadanie to realizowali wszyscy bawiąc się w „ Jaworowi ludzie”, „Ulijanko”, Mało nas..” czy „Ojca Wirgiliusza”

10) Dnia 12 grudnia dzieci z gr. „Krasnoludków” z pomocą wychowawcy oraz pań kucharek wykonała " placuszki z miodem" według przepisu babci Jadzi.

12) Dzieci z gr. „Pszczółek” wysłały kartkę do bohaterów powstania ustalając wspólnie z nauczycielem jej treść. Zachęciliśmy również naszych rodziców do wzięcia udziału w akcji BohaterOn udostępniając pocztówki w naszej placówce.

13) 9 października zgodnie z punktem 12 grupa " Krasnoludków" z pomocą wychowawcy napisała oraz wysłała pocztówkę z Goleniowa do Pani Ludmiły Fabiszewskiej.

14) w październiku ogłosiliśmy konkurs plastyczny pt. „Niepodległa”, do którego zaprosiliśmy wszystkie placówki przedszkolne z naszej gminy. Uzyskaliśmy nawet patronat naszego Burmistrza oraz pomoc w przygotowaniu nagród. Pomogła także organizacja „Niepodległa”.

15) 9 listopada odbył się pokaz mody patriotycznej, w którym wzięły udział wszystkie dzieci przedszkolne

16) 10 października w Dzień Drzewa dzieci z gr. „Pszczółek” posadziły jarzębinę na znak odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

17) w listopadzie w naszej placówce trwał konkurs fotograficzny, do którego zachęciliśmy rodziców z dziećmi

18) ostatni punkt zrealizowały dzieci z gr. „Słoneczek odwiedzając „Żółty Domek”, który jest skarbnica wiedzy o historii naszych ziem goleniowskich, powstawaniu naszego miasta oraz kreowania się symboli i herbu.

Dziękujemy za wspaniały projekt i liczymy na kontynuacje za rok ;)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARYCH O TEMATYCE PATRIOTYCZNEJ

Z UDZIAŁEM RODZICÓW

Zadania i cele związane z realizacją uroczystości:

DZIECKO:

• wykaże się znajomością symboli narodowych
  • będzie śpiewać hymny: państwowy i przedszkolny z zachowaniem właściwej postawy
  • pokaże, że rozumie znaczenie obchodów Święta Niepodległości powagę swojego występu
  • rozwinie poczucie przynależności narodowej
  • skupi się na poprawnym odegraniu swojej roli

NAUCZYCIELKI:

• dobór strojów i akcesoriów przy udziale rodziców
  • dobór muzyki
  • wykonanie dekoracji
  • przygotowanie i motywowanie dzieci do odegrania swoich ról z jednoczesnym wykazaniem rozumienia przedstawianych treści
  • przygotowanie tekstów hymnu przedszkolnego dla rodziców

PRZEBIEG:

Przywitanie zebranych gości przez nauczycielki.

Przywitanie gości przez dzieci:

Witamy wszystkich gości

— Wdzięczne dziecię.

— Coś jej winien?
— Oddać życie.

5. Piosenka  „Jestem Polką i Polakiem”

6. Recytacja wierszy:

„Barwy ojczyste”

Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,

A na tej fladze, biel jest i czerwień,

Czerwień to miłość,

Biel serce czyste,

Piękne są nasze barwy ojczyste.

„Wiersz Nasze polskie ABC”

Już w przedszkolu dzieci wiedzą, co to Wisła, co to Bałtyk.

Że na Śląsku leży węgiel,

a znów góry, to są Tatry.

Taki polski elementarz,

raz zobaczysz zapamiętasz.

Nasze polskie ABC

każde dziecko o nim wie.

Wchodzi w głowę, wchodzi w serce

jak literka po literce.

Coraz lepiej czytasz je

nasze polskie ABC.

7. QUIZ Dzieci wspólnie z rodzicami biorą udział w quizie

Jakie mamy symbole narodowe: hymn, godło, flaga

Jakie miasto jest stolicą Polski ? Warszawa

Najwyższe pasmo górskie to?: Tatry

Kto był pierwszym polskim królem ?: Bolesław Chrobry,

Kto był największym polskim kompozytorem ?: Fryderyk Chopin,

Kiedy obchodzone jest narodowe Święto Niepodległości? :11 listopada

Jak nazywał się Polak wybrany na Papieża: Jan Paweł II

Jaki ptak symbolizuje nasze godło: orzeł biały

Jakie są nasze barwy ojczyste?: czerwień i biel

Jaka rzeka płynie przez Kraków? Wisła

Kto mieszkał obok Wawelu i zionął ogniem?

Jakie morze mamy w Polsce? Morze Bałtyckie

Co wydobywamy na Śląsku? Węgiel

Jak nazywa się nasz hymn? Mazurek Dąbrowskiego

Co jest w herbie Warszawy- Syrenka

Jak wygląda herb Goleniowa? :dwa księżyce i cztery gwiazdki

(rozdanie dyplomów Małego Patrioty )

8. Wspólna praca plastyczna w grupach „Flaga”( wykorzystanie różnych materiałów plastycznych).

9. Podziękowanie gościom za przybycie, degustacja specjalnie przygotowanego na tę okazję tortu.

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Katarzyna Guziak

do Katarzyna Guziak