Realizacja projektu w grupie "Żabki" z PP Nr 18 w Jastrzębiu-Zdroju

Wpis dodał(a) Anna Bębenek

We wrześniu 2018 roku grupa dzieci 6-letnich „Żabki” z Publicznego Przedszkola nr 18 w Jastrzębiu-Zdroju zgłosiła się do udziału w projekcie pt. "Piękna nasza Polska cała”. Autorem i koordynatorem Projektu jest Ludmiła Fabiszewska, nauczyciel Miejskiego Przedszkola nr 2 im. Juliana Tuwima w Aleksandrowie Łódzkim.

W czasie trwania projektu każdy uczestnik projektu zobowiązany był do zrealizowania przynajmniej 11 zadań.

Nasza grupa wybrała następujące zadania:

I. Zadanie 1: Nauka, osłuchanie się i zaśpiewanie (w zależności od wieku dzieci) Hymnu Polski- Mazurka Dąbrowskiego.

W ramach realizacji tego zadania dzieci dowiedziały się jak powstał nasz hymn, kto jest jego twórcą. Nauczyły się               i odśpiewały cztery zwrotki hymnu podczas ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej”.

II. Zadanie 3: Apel lub inscenizacja z okazji 11 listopada.

Dzieci z grupy „Żabki” wraz z dziećmi z grupy „Pszczółki” przygotowały dla wszystkich dzieci z przedszkola oraz całego grona pedagogicznego Apel z okazji Święta Niepodległości 11 Listopada.

III. Zadanie 4: Nauka dowolnej piosenki o tematyce patriotycznej.

Podczas prezentacji Apelu z okazji Święta Niepodległości dzieci zaśpiewały piosenkę pt.: „Jesteśmy Polką i Polakiem”

IV. Zadanie 6: Nauka wiersza o tematyce patriotycznej.

Podczas Apelu z okazji Święta Niepodległości dzieci przedstawiły między innymi wiersz pt.: „11 Listopada” L.Wiszniewskiego.

Dzisiaj wielka jest rocznica
Jedenasty listopada!
Tym co zmarli za ojczyznę
Hołd wdzięczności
Polska składa.
I my przedszkolacy o tym pamiętamy
i dlatego dzisiaj tu się spotykamy.
Kawałkiem się staje.

V. Zadanie 7: Zorganizowanie Kącika „Piękna nasza Polska Cała”.

W sali „Żabek” został zorganizowany kącik patriotyczny. W kąciku znalazły się książki o tematyce patriotycznej przyniesione z domu oraz wypożyczone w bibliotece. A także książki, puzzle i układanki, które nasza grupa otrzymała          z IPN-u.

VI. Zadanie 9: Zabawa ludowa.

Ulubioną zabawą dzieci stała się zabawa do melodii ludowej „Poszło dziewczę o ziele ”. Zabawę tę dzieci nauczyły się podczas wycieczki.

VII. Zadanie 10: „Według przepisu Babci i Dziadka”.

W ramach realizacji tego zadania dzieci wykonały pyszne pierniki.

VIII. Zadanie 11 „Na skrzydłach historii”

W ramach tego zadania wykonana został prezentacja multimedialna naszego miasta.

IX. Zadanie 13: „Napisz kartkę Bohaterom”.

„Żabki” wysłały kartki i najserdeczniejsze pozdrowienia Powstańcom Warszawskim i podziękowały za trud i odwagę             w czasie walk o Warszawę.

X. Zadanie 15: „Dzień mody patriotycznej”.

Zorganizowaliśmy pokaz mody na którym przedszkolaki zaprezentowały stroje w barwach narodowych.

XI. Zadanie 18: Szlakiem historii.

Dzieci wzięły udział w wycieczce do Chaty Chlebowej w Brennej, Muzeum w Raciborzu, Galerii Historii Miasta i wielu innych. Poznały tam historię swojego regionu.

XII. Zadanie 19: Turniej wiedzy patriotycznej „Kocham Cię Polsko”.

Dzieci brały udział w projekcie Kodujemy dla Niepodległej. Turniej wiedzy odbywał się z wykorzystaniem robota Ozobota.

XIII. Zadanie 20: Zawody sportowe „Biało-czerwoni”.

Zawody odbyły się pomiędzy chłopcami i dziewczynkami. Wygrali oczywiście biało-czerwoni.

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Anna Bębenek

do Anna Bębenek