Sprawozdanie z projektu z Przedszkola Publicznego w Starych Budkowicach.

Wpis dodał(a) Lidia Białas

REALIZACJA MIĘDZYNARODOWEGO  PROJEKTU EDUKACYJNEGO

"PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA" w Przedszkolu Publicznym w Starych Budkowicach.

Wychowanie w duchu patriotyzmu, miłości do Ojczyzny powinno rozpocząć się już  od najmłodszych lat. W tym roku lekcja patriotyzmu miała szczególny klimat i moc, gdyż była związana z obchodami 100- lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Przystąpienie do tego projektu było dla naszego przedszkola wielkim wyzwaniem, a zarazem wspaniałą lekcją patriotyzmu. Wszystkie zadania były realizowane z wielkim zaangażowaniem i przejęciem. W ramach projektu zrealizowaliśmy następujące zadania:

1) Nauka, osłuchanie się i zaśpiewanie Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego , obejmowało całe przedszkole, włączenie się w akcję ogólnopolską "Bicie rekordu dla Niepodległej"

2) Przeprowadzenie zajęcia otwartego dla rodziców o tematyce patriotycznej według własnego scenariusza pt. "Ale historia" - grupa najstarsza.

3) Apel lub inscenizacja z okazji 11 listopada -  grupa najstarsza dla pozostałych  dzieci, zaproszonych gości, personelu i  Rodziców

4) Nauka piosenki Rodzinny Kraj i innych piosenek o tematyce - grupa najstarsza i średnia.

5) Nauka tańca ludowego (do wyboru przez nauczyciela) - "Polonez" - prezentacja podczas apelu, „Kozirajka”, "Trojak" „Grozik”, „Miotlarz”, „Szot”- we wszystkich grupach.

6) Nauka wiersza o tematyce patriotycznej "Katechizm polskiego dziecka" i innych do wyboru przez nauczyciela - we wszystkich grupach wiekowych.

7) Zorganizowanie Kącika „Piękna nasza Polska cała” - o tematyce patriotycznej we wszystkich grupach wiekowych.

8) Praca plastyczna grupowa „Strój ludowy naszego regionu”  - w grupie najmłodszej.

9) Zabawa ludowa – zapoznanie dzieci z wybraną zabawą ludową we wszystkich grupach wiekowych, "Jawor", "Ojciec Wirgiliusz", "Siała baba mak, "Mało nas", itp.,

10) „Według przepisu Babci lub Dziadka” – wykonanie z dziećmi regionalnej  potrawy, degustacja i podzielenie się przepisem - grupa dzieci najstarszych - kiszenie ogórków, grupa średniaków - kiszenie kapusty, sałatka owocowa, grupa najmłodsza - sok z polskich jabłek.

12) „Piękna nasza Polska cała” – wysłanie pocztówki swojej miejscowości  na podany adres.

15) „Dzień Mody Patriotycznej” – zorganizowanie we wszystkich grupach wiekowych grupie pod nazwą "Pokaz  Mody Patriotycznej",

16) „Drzewo Pamięci” – zasadzenie na wybranym terenie ogrodu przedszkolnego drzewka jako symbolu życia i wolności z wszystkimi dziećmi i personelem,

20) Zawody sportowe połączone z Dniem Przedszkolaka, pt. „Na sportowo i narodowo”- impreza integracyjna z Rodzicami.

Nie były to jedyne zadania związane z 100-leciem Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dzieci pod kierunkiem swoich pań przygotowywały także prace na Ogólnopolskie Konkursy Plastyczne, zdobywając wyróżnienia i nagrody: "Kto Ty jesteś? Polak Mały" - nagroda, "Bociany w Niepodległej" - nagroda specjalna.

Projekt był realizowany przez wszystkie nauczycielki naszego przedszkola

- Wiesława Nieckarz,  Dorota Weidel, Lidia Białas, Jolanta Żłobińska, Wioletta Gollenia.

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Lidia Białas

do Lidia Białas