Sprawozdanie z projektu "Piękna Nasza Polska Cała"

Wpis dodał(a) Anna Jarząbek

W roku szkolnym 2018/2019 Nasze Przedszkole Miejskie nr 1 w Olsztynie, przystąpiło do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego Piękna Nasza Polska Cała. Udało nam się zrealizować wszystkie 21 zadań.

Zadanie nr 1: Nauka śpiewu i hymnu. W ramach realizacji tego zadania dzieci z wszystkich grup nauczyły się i zaśpiewały hymn Polski "Mazurek Dąbrowskiego" z udziałem młodzieży z Liceum Ogólnokształcące im. Cichociemnych w Olsztynie.

Zadanie nr 2: Zajęcia otwarte  o tematyce patriotycznej zrealizowała grupa najstarsza Sowy.

Zadanie nr 3: Kolejne zadanie to uroczysta inscenizacja z okazji 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości dla przedszkolaków oraz grona pedagogicznego z udziałem młodzieży z Liceum Ogólnokształcące im. Cichociemnych w Olsztynie.

Zadanie nr 4: Nauka piosenki o tematyce patriotycznej, nie sprawiła żadnego problemu. Dzieci zaśpiewały piosenkę "Nasz rodzinny kraj" oraz "Jestem polka i polakiem", "Nasze polskie ABC".

Zadanie 5:. Kolejnym zadaniem była nauka tańca ludowego, którego nauczyła nauczycielka Danuta Banach, która od wielu lat należy do Zespołu Warmia. Dzieci zatańczyły na Świecie Dożynek - Szota.

Zadanie 6: Dzieci z wszystkich grup recytowały wiersze o tematyce patriotycznej: Barwy Ojczyste, Na warmińską nutę, 11 listopada, Katechizm polskiego dziecka, Co to jest Polska.

Zadanie 7: Kącikiem patriotycznym zajęła się grupa Żabki. W organizację włączyli się rodzice.

Zadanie 8:Następne zrealizowane zadanie to wykonanie stroju warmińskiego, prace zdobiły przedszkolny korytarz przez długi czas, można było sobie wykonać zdjęcie w regionalnym stroju.

Zadanie 9: Zapoznanie dzieci z zabawą ludową. Dzieci miały okazje poznać wiele zabaw ludowych podczas Dożynek i zajęć otwartych z rodzicami.

Zadanie 10: Do tego zadania przystąpiły wszystkie grupy przedszkolne, które zaprezentowały regionalne smakołyki na Dożynkach: dzyndzołki, kuch warmiński, brukowiec mazurski, nowolatki, plince z pomoćką, chleb.

Zadanie 11: Na skrzydłach historii. Prezentacje multimedialną zaprezentowała na zajęciach otwartych grupa Sowy.

Zadanie 12: Pocztówkę ze swojej miejscowości wysłały wszystkie grupy w przedszkolu.

Zadanie 13: 28 września wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji kartka dla Bohatera. Celem akcji jest uczczenie pamięci wszystkich tych ludzi, którzy walczyli za wolną Polskę.

Zadanie 14: Rodzinny konkurs plastyczny, w zadaniu wzięły udział wszystkie grupy.

Zdanie 15: Tym zadaniem zakończyliśmy projekt, w którym dzieci zaprezentowały swoje stroje. Przedszkole nasze otrzymało patronat honorowy Prezydenta Olsztyna, Wojewody Warminsko- Mazurskiego oraz patronat medialny Gazety Warmińskiej. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele lokalnej władzy i oświaty.

Zadanie 16 Nasz przedszkolny ogród wzbogacił się o nowe drzewo poświecone Tadeuszowi Munnichowi. W uroczystości aktywnie uczestniczyli ks. proboszcz   z parafii Św. Józefa oraz p. Marlena przedstawiciel Olsztyńskiego Nadleśnictwa.

Zadanie 17: W kolejnym zadaniu udział wzięły również wszystkie grupy w przedszkolu.

Zadanie 18: Szlakiem historii wybrały się dwie grupy w przedszkolu Zajączki i Sowy.

Zadanie 19 Turniej wiedzy patriotycznej Pt. Kocham Cię Polsko został zrealizowany 7 listopada 2018r. w naszym przedszkolu gościliśmy znakomitego gościa, wykładowcę Uniwersytetu Nowoczesnego Obywatela i działacza społecznego mgr Zbigniewa Majchrzaka. Udział wzięli reprezentanci 4 przedszkoli miejskich nr 1, 10, 13 i 19 .

Zadanie 20: Zawody sportowe „Biało-czerwoni” odbyły się 20 września podczas Dnia Przedszkolaka. Zabawa była wspaniała.

Zadanie 21. W realizacji tego zadania wzięli udział reprezentanci wszystkich grup oraz zaproszeni goście z zaprzyjaźnionych przedszkoli. Festiwal Międzyprzedszkolny Piosenki Patriotycznej rozpoczęła koordynator projektu Anna Herman śpiewając piosenkę „Nasz rodzinny kraj”.

W imieniu Grona Pedagogicznego Przedszkola Miejskiego nr 1 w Olsztynie serdecznie dziękujemy Pani Ludmile za możliwość udziału w tak pięknym przedsięwzięciu  jak udział w tym projekcie. Dało to nam wiele radości i satysfakcji oraz poszerzyło nasza wiedze na temat regionu.

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Anna Jarząbek

do Anna Jarząbek