Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Sprawozdanie z realizacji projektu - Miejsko - Gminne Przedszkole w Piaskach


Wpis dodał(a) Łukasz Kiełbasa
rok temu, wyświetleń 215


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Piękna Nasza Polska Cała

Kształtowanie postaw patriotycznych i tożsamości narodowej u najmłodszych oraz uwrażliwienie dzieci na piękno, folklor i tradycje Polski – to główne cele, które przyświecają Międzynarodowemu Projektowi Edukacyjnemu „Piękna Nasza Polska Cała” autorstwa Ludmiły Fabiszewskiej. W ramach jego realizacji placówki oświatowe wykonują różnorakie zadania tematyczne. Zmierzyły się również z nimi przedszkolaki z Miejsko – Gminnego Przedszkola w Piaskach.

Wieczór patriotyczny

W dniu 16 października zaprosiliśmy do przedszkola rodziców, dziadków i rodzeństwo, aby w najpiękniejszy sposób – poprzez wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, rozpocząć obchody Narodowego Święta Niepodległości. Śpiew najbardziej znanych pieśni patriotycznych poprzedziło rodzinne pieczenie regionalnej specjalności – cebularza według przepisu babci. Wszystko odbyło się pod czujnym okiem eksperta – Pana Mariana Kłębukowskiego.

Kolejnym punktem tego wieczoru był Pokaz Mody Patriotycznej. Przedszkolaki razem z rodzicami przy dźwiękach piosenki Jesteśmy Polką i Polakiem na wybiegu prezentowali swoje przepiękne stroje. Kreacje nawiązywały do historii, kultury i polskich barw narodowych. Bardzo efektownie prezentowały się zarówno stroje ludowe – krakowskie i góralskie, jak i typowo sportowe.

Zwieńczeniem „Wieczoru patriotycznego” były wspólne tańce ludowe i degustacja wcześniej upieczonych cebularzy.

Zadania zrealizowane: 5, 9, 10, 15

Dziękuję Polsko!

Takie hasło przyświecało tegorocznej inscenizacji słowno – muzycznej przygotowanej z okazji 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę niepodległości. Poprzez krótkie symboliczne sceny, wiersze i piosenki przedszkolaki z grupy IV i V pokazały drogę do wolności Polski. Inscenizacja była niezwykłą lekcją patriotyzmu, w której wzięli udział zarówno rodzice, dziadkowie, krewni, jak i pensjonariusze Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego Pod Złotym Liściem w Klimusinie. Na jednej powiece pojawiła się łza wzruszenia i nie jedne usta wyrażały słowa uznania i podziękowań. Podczas tych niecodziennych spotkań zawsze wybrzmiewał hymn państwowy, którego słowa na stałe zagościły w pamięci i sercach naszych dzieci.

Zadania zrealizowane: 1, 3, 4

Z poezją na ustach

6 listopada 2018r. pod hasłem ,,Piękna nasza Polska cała”. odbył się też IV Przegląd Recytatorski W tym roku repertuar wierszy wybranych przez uczestników skupiony był wokół tematyki patriotycznej. Utwory sławiły piękno naszego kraju, przypominały historię Polski, opisywały miejsca ważne dla każdego Polaka. Mali recytatorzy wstąpili przed Komisją Wspomagającą oraz publicznością. Dzieci wspaniale oddały uroczysty nastrój deklamowanych wierszy, a swą postawą udowodniły, że zasługują na miano Małych Patriotów.

Podczas Przeglądu zorganizowana została wystawa poświęcona najpiękniejszym zakątkom Polski oraz prezentująca pamiątki i rekwizyty z regionów naszego kraju. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem. Dzieci z zaciekawieniem oglądały eksponaty, zgromadzone albumy i piękne ilustracje przedstawiające charakterystyczne cechy naszego krajobrazu.

Zadanie zrealizowane: 6,7

Kartka dla Bohaterów

Dzieci z grupy V aktywnie włączyły się w ogólnopolską kampanię historyczną BohaterON – włącz historię. Przedszkolaki ozdobiły, a następnie wysłały kilkanaście specjalnie przygotowanych kartek, które trafiły do uczestników Powstania Warszawskiego.

Zadanie zrealizowane: 13

To wszystko Polska

To tytuł konkursu fotograficznego zorganizowanego dla rodziców i opiekunów prawnych dzieci z przedszkoli i oddziałów zerowych z terenu Gminy Piaski. Na konkurs wpłynęło 18 fotografii przedstawiających piękno Małej Ojczyzny. Komisja konkursowa zdecydowała o przyznaniu 3 nagród i wyróżnień. Nagrody ufundował Burmistrz Piask – pan Michał Cholewa.Wszystkie nadesłane zdjęcia podziwiać można było w holu przedszkola na specjalnie przygotowanej wystawie.

Zadanie zrealizowane: 17

Kocham cię, Polsko

Kolejnym elementem działań w ramach projektu był Turniej wiedzy patriotycznej ,,Kocham Cię Polsko”. Quiz sprawdzał zakres wiedzy dotyczącej naszego kraju. Uczestniczyły w nim wszystkie grupy przedszkolne. Dla każdej z nich przygotowany był zestaw pytań ukrytych w balonach i listach od Polski. Dzieci aktywnie uczestniczyły przy rozwiązywaniu zagadek plastycznych i rebusów. Quiz uświetniły zagadki muzyczne, przy których wszyscy świetnie się bawili.

Turniej był egzaminem wiedzy dzieci o Polsce, który zdały celująco

Zadanie zrealizowane: 19

Na ludową nutę

W naszym przedszkolu w ramach zajęć otwartych odbyły się też warsztaty folklorystyczne dla dzieci i ich rodziców. Wziął w nich udział również folklorystyczny zespoł śpiewaczy ” Siedliszczanki” z Siedlisk w składzie Panie: Helena Jurek, Teresa Sagan i Barbara Sobczuk . Ubrane one były w lubelskie stroje ludowe. Najpierw opowiedziały historię swojego zespołu, a następnie skupiły się na strojach ludowych, które zaprezentowały przybyłym na spotkanie. W dalszej części nadszedł też czas na pieśni i przyśpiewki naszego regionu. Dźwięczne głosy pieśniarek, znakomity akompaniament w wykonaniu Pana Leszka Żurka i skoczna muzyka sprawiły, że uczestnicy warsztatów ruszyli w tany. Na koniec Panie z zespołu obdarowawszy nas strawą dla ducha, sięgnęły po strawę dla ciała i poczęstowały wszystkich domowymi kruchymi ciasteczkami. Wszyscy byli zachwyceni  Dziękując za wspaniałe spotkanie, dzieci, rodzice i pracownicy przedszkola zaprosili muzyków do naszego  przedszkola na wspólne, rodzinne  kolędowanie w styczniu 2019r. Drugą część warsztatów wypełniły zajęcia twórcze. Zadaniem rodziców i ich dzieci było zaprojektowanie i wykonanie z wykorzystaniem elementów stroju lubelskiego kobiecego stroju ludowego dla mieszkanki Piask.

W czasie trwania warsztatów panowała radość wspólnego tworzenia i wspaniała atmosfera. Różnorodność bodźców, nowe wrażenia i przeżycia, wzbogaciły dawne doświadczenia uczestników warsztatów , a w toku samodzielnych doświadczeń pobudziły do myślenia, rozwijając wyobraźnię, własną inwencję i pomysłowość.

Zadania zrealizowane: 2, 8

Drzewo Pamięci

11 listopada wraz z Burmistrzem Piask Michałem Cholewą dzieci zasadziły drzewa pamięci. Jedno dla uczczenia 100 – lecia odzyskania niepodległości, a drugie – chcąc upamiętnić 25.rocznicę odzyskania przez Piaski praw miejskich.

Zadanie zrealizowane: 16

Piękna nasza Polska cała

Grupa V wraz z wychowawcą panem Łukaszem wysłały pocztówkę swojej miejscowości do pomysłodawczyni projektu – Ludmiły Fabiszewskiej. Kartka została wydana w ramach konkursu plastycznego, którego laureatem został jeden z przedszkolaków.

Zadanie zrealizowane: 12

Wszystkie realizowane zadania pięknie wpisały się w obchody 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Grono pedagogiczne gorąco dziękuje wszystkim osobom, które miały wkład w tę piękną inicjatywę.

W realizację proejktu zaangażowanych było 117 dzieci oraz 8 nauczycieli. Nauczyciele realizujący zadania: Białoch Małgorzata, Drabik Anna, Dziedzic Dorota, Kiełbasa Łukasz, Klusek Monika, Nowak Monika, Sztajdel Marzena, Targońska Beata 

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.


Strona projektu


Zobacz wszystkie wpisy
od Łukasz KiełbasaWyślij wiadomość
do Łukasz Kiełbasa

Komentarze

Wyślij wiadomość do Łukasz Kiełbasa