Sprawozdanie z wykonanych zadań w ramach projektu "Piękna nasza Polska cała"

Wpis dodał(a) Patrycja Plewa

Z projektu „Piękna Nasza Polska cała”

Oddziały przedszkolne przy Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Skoraszewicach.

W ramach projektu grupa „Misie” – 3,4 latki i grupa „Jagódki” – 5,6 latki zrealizowali 15 zadań:

Zadanie 1. Nauka i zaśpiewanie hymnu – Mazurka Dąbrowskiego.

9 listopada o godzinie 11:11 wszystkie dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z uczniami szkoły podstawowej wspólnie odśpiewali 4 zwrotki hymnu Polski, biorąc jednocześnie udział w ogólnopolskim biciu rekordu dla Niepodległej. Akcja została przeprowadzona pod pomnikiem Poległych i Pomordowanych w Czasie I i II Wojny Światowej.

Zadanie 3. Apel – Poranek patriotyczny - Najmłodsi dla Niepodległej.

Udział w projekcie „Piękna nasza Polska cała” zachęcił dzieci z oddziałów przedszkolnych aby tym roku akademię z okazji 11 listopada przygotowali najmłodsi. Przedszkolacy zaprezentowali zgromadzonym uczniom z całej szkoły krótki pokaz słowno-muzyczny.

Powitanie  dzieci oraz przybyłych gości przez Panią Dyrektor. Prośba o przyjęcie tzw. „postawy zasadniczej”.

1. Wspólna recytacja  wiersza „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy.
  2. Występ  dzieci z grupy  ,,Misie’’- wiersze patriotyczne:  "Ziemia rodzinna” Bełza Władysław, "Polska" Ryszard Przymus, "Twój dom" Wanda Chotomska.
  3. Inscenizacja muzyczno-ruchowa do piosenki ,, Przybyli ułani pod okienko”.
  4. Występ dzieci  grupy „Jagódki” – piosenki patriotyczne: „Wojenko, wojenko”, „Warszawskie dzieci”, „Jesteśmy Polką i Polakiem”, „Jak długo w sercach naszych”.

Zadanie 4. Nauka piosenki o tematyce patriotycznej.

W ramach zajęć dydaktycznych  realizowane były zadania związane głównie z muzyką i tańcem.  Dzieci nauczyły się piosenek patriotycznych, które później zaprezentowały podczas gminnego Przeglądu Piosenek Patriotycznych w Pępowie. Przedszkolacy zaśpiewali takie piosenki jak: „Wojenko, wojenko”, „Warszawskie dzieci”, „Jak długo w sercach naszych”, „Jesteśmy Polką i Polakiem”, „Uwierz Polsko”. Zadanie z projektu zostało wykonane, a dodatkowo dzieci za udział w przeglądzie i piękny śpiew otrzymały słodkie upominki i przepaski z biało – czerwonymi włosami.

Zadanie 7. Zorganizowanie kącika „Piękna nasza Polska cała” o tematyce patriotycznej.

W sali przedszkolnej zorganizowany został kącik „Piękna nasza Polska cała”. W którym znajdują się plansze, obrazki i sylwety o tematyce  patriotycznej. Dzieci również wykonywały liczne prace plastyczne związane z tematyką narodową (zwłaszcza w listopadzie).

Zadanie 6. Nauka wiersza o tematyce patriotycznej.

Nauczyliśmy się wierszy pt. „Barwy ojczyste” Cz. Janczarskiego, „Katechizm polskiego dziecka” W. Bełzy.

Zadanie 13. „Napisz kartkę Bohaterom”.

Dzieci z grupy „Misie” i „Jagódki” przystąpiły do ogólnopolskiej akcji po tytułem „BohaterON – włącz historię.” Akcja ta miała na celu uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Podczas zajęć dzieci zapoznały się z bohaterską postawą młodych ludzi - często też dzieci niewiele starszych od nich, którzy poświęcili wszystko, by walczyć o wolność ojczyzny. Dzieci własnoręcznie ozdabiały kartki dla Bohaterów Powstania Warszawskiego, które następnie zostały wysłane na adres fundacji.

Zadanie 15. „Dzień Mody Patriotycznej”.

Jak na prawdziwym pokazie mody dzieci demonstrowały swoje kostiumy na wybiegu wyścielonym czerwonym dywanem przy dźwiękach muzyki. Wszystkie  kreacje  były  wyjątkowe  i  oryginalne.  Taki dzień sprzyjał kształtowaniu poczucia tożsamości narodowej i poczucia dumy z bycia Polakiem.

Zadanie 16. „Drzewo Pamięci”.

W ramach realizacji projektu " Piękna Nasza Polska Cała" zasadziliśmy DRZEWO PAMIĘCI, NA 100- LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI.

Zadanie 9. Zabawa ludowa.

W ramach zajęć dzieci poznały różne zabawy ludowe tj.  „Dwóm tańczyć się zachciało”,        „ Mam chusteczkę haftowaną’’.

Zadanie 5. Nauka tańca ludowego.

Dzieci poznały taniec ludowy „Trojak”. Widać było, że muzyka i tańce związane z tematyką patriotyczną bardzo spodobały się dzieciom. Bardzo chętnie uczestniczyły  we wskazanych aktywnościach i sprawiało im to wiele radości.

Zadanie 18. „Szlakiem historii”.

Dzieci odwiedziły i złożyły znicze na pomniku ku czci poległych i pomordowanych w obronie Ojczyzny w latach 1914-20 i 1939-45, który usytuowany jest przy parku w Skoraszewicach. Dzięki tej wycieczce przedszkolacy poznali historię swojego regionu.

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Patrycja Plewa

do Patrycja Plewa