Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI ZADAŃ WYKONANYCH W PRZEDSZKOLU 152 W KRAKOWIE


Wpis dodał(a) Agata Dziechciarczyk
ponad 5 lat temu, wyświetleń 1725


Wpis został sprawdzony przez moderatora

 

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI ZADAŃ DO PROJEKTU:
 „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”

 

Z dniem 03 września 2018r. nasze przedszkole, jak większość przedszkoli w Polsce  przystąpiło do mega projektu: „Piękna nasza Polska cała”, którego pomysłodawczynią jest
P. Ludmiła Fabiszewska. Projektu, który miał na celu uczczenie Stuletniej Rocznicy Odzyskania Niepodległości i przybliżenie, w jak najbardziej przystępny sposób, faktów historycznych  związanych z okresem zaborów najmłodszym, czyli przedszkolakom.
Z początkiem września dzieci i rodzice z wszystkich grup wiekowych zostali zapoznani
z planem działania. Omówiliśmy wyzwania, jakie nas czekają, podzieliliśmy zadania
i akcja ruszyła.

Przez kolejne miesiące wspólnie realizowaliśmy poszczególne etapy i …

- Udało się!

-  Wykonaliśmy wszystkie 20 podpunktów!!!

Poniżej przedstawiamy sprawozdanie z terminów i form przeprowadzenia poszczególnych zadań.

 

  1. Nauka, osłuchanie się i zaśpiewanie Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego. 

 

Już od połowy września przedszkolaki podjęły naukę czterech zwrotek Hymnu Polskiego. Zarówno maluchy jak i starszaki uczyły się słów i osłuchiwały z melodią, aby 09.11.18 móc zaśpiewać Mazurek Dąbrowskiego.

Właśnie w tym dniu dzieci w całej Polsce wzięły udział w wyjątkowej akcji zapropagowanej przez Panią Ludmiłę, pomysłodawczynię projektu oraz zatwierdzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Radę Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej, z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości  – REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ - czyli bicie rekordu
w śpiewaniu hymnu przez jak największą ilość dzieci.

Przedszkolaki i pracownicy naszej placówki -  Samorządowego Przedszkola nr 152 „śpiewająco”  zdali ten egzamin. 09.11.2018r. punktualnie o godzinie 11.11 wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego.

Słowo tytułem wstępu wygłosiła do zebranych przedszkolaków P. dyrektor Małgorzata Konopka. Śpiew hymnu został wzbogacony oprawą słowno – muzyczną, którą przygotowały dzieci z gr. V pod kierunkiem nauczycielek: Agaty Dziechciarczyk i Anety Bijoty.


Przebieg:

Dzieci:

Dzięki temu że ktoś kiedyś walczył za ojczyzny losy

Teraz my mogliśmy razem śpiewać dla Was polskim głosem

Polskie mamy barwy! Polską mamy mowę!

Polskie też symbole! Przypomnimy Tobie!

Hymnem Polski jest Mazurek - Wybickiego słowa

Nie wiadomo do tej pory, kto go skomponował

Nazywany Dąbrowskiego, na cześć generała

Dla którego legionistów pieśń była pisana

Narrator:

Kto zna słowa niech powstanie

Baczność teraz! Panowie Panie!

Do Hymnu!

 

Hymn

Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy.
Co nam obca przemoc wzięła,
Szablą odbierzemy

Marsz, marsz, Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski,
Za twoim przewodem
Złączym się z narodem.
 

Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,
Będziem Polakami,
Dał nam przykład Bonaparte,
Jak zwyciężać mamy.
Marsz, marsz, Dąbrowski...

Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Wrócim się przez morze.
Marsz, marsz, Dąbrowski...

Już tam ojciec do swej Basi
Mówi zapłakany-
Słuchaj jeno, pono nasi
Biją w tarabany.
Marsz, marsz, Dąbrowski...

 

Narrator:

Po Hymnie! Spocznij!

Znamy już Hymn Polski, został odśpiewany

Jakie jeszcze polskie symbole już znamy?

 

Dzieci:

Godłem orzeł biały - piękny polski ptak

Na czerwonej tarczy Ojczyzny to znak

Ma koronę złotą - poznasz, że króluje

Nad Polską od dawna pieczę swą sprawuje 

 

Nasza polska Flaga dwa kolory ma

Biel i czerwień na niej każdy z nas to zna

Biel - oznacza czystość, przelaną krew - czerwień

Życie młode poświęcone za Ojczyznę mężnie

PIOSENKA FLAGA BIAŁO –CZERWONA

1.Flaga biało-czerwona   

na wietrze roztańczona,   

niosą ją polskie dzieci,   

a orzeł nad nimi leci.

 

Ref: Przed nami szeroko otwarta,     

przyszłości czysta karta,       

a Bóg, honor i Ojczyzna,    

to nasza ojcowizna !

 

2. Flaga biało-czerwona   

bliznami naznaczona.   

Wciąż pamiętać musicie:   

za Polskę dawano życie.

 

Ref: Przed nami szeroko otwarta,      

przyszłości czysta karta…  

Opracowanie i tekst scenariusza: Agata Dziechciarczyk

 

W odśpiewaniu hymnu udział wzięły dzieci z wszystkich siedmiu przedszkolnych grup.
W naszej placówce, Mazurek Dąbrowskiego zaśpiewało sześć z nich, a jedna z grup została oddelegowana do zaśpiewania w zaprzyjaźnionej z nami Szkole Podstawowe nr 89, gdzie również odbywało się Bicie Rekordu dla Niepodległej.

 

  1. Przeprowadzenie zajęcia otwartego dla rodziców o tematyce patriotycznej według własnego scenariusza

03.10.2018r. w grupie V odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców pt. „Na krakowską nutę” Celem zajęć było: wzmocnienie poczucia przynależności do swojej małej Ojczyzny, utrwalenie wiadomości na temat swojego miasta, utrwalenie charakterystycznych cech stroju krakowskiego, kultywowanie tradycji i zabaw ludowych.

Przedszkolaki podczas zajęć przypomniały zabawę ludową „Stoi różyczka w czerwonym wieńcu”, ubierały strój krakowski dla chłopca i dla dziewczynki, słuchały Hejnału Mariackiego,  wysłuchały wiersza „Różane korale” Agaty Dziechciarczyk, Zatańczyły na Krakowskim Rynku z Lajkonikiem, a na koniec wspólnie z rodzicami wykonały piękne Pary Krakowskie.
Zajęcia przeprowadziły wspólnie Aneta Bijota i Agata Dziechciarczyk, która opracowała scenariusz. Całość scenariusza została zamieszczona i jest dostępna na grupie projektu  „Piękna nasza Polska cała”

Kolejne zajęcia w tej grupie pt.: :Świąteczne zamieszanie” odbyły się 12.12.18r.  Miały one na celu przypomnienie polskich tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Zadaniem dzieci było wykonanie wspólnie z rodzicami świątecznego ciasta z makiem, czyli „Makowej choinki” Wspólnie spędzony czas na przedświątecznych przygotowaniach dostarczył wszystkim wspaniałych przeżyć: - rodzicom wzruszeń podczas śpiewu kolędy „Podarunki z nieba” zaprezentowanej rodzicom przed składaniem sobie życzeń, - dzieciom radości ze wspólnej pracy i niezwykłych efektów. Zdjęcia z naszych działań i scenariusz zajęć są dostępne na stronie grupy.

 

  1. Apel lub inscenizacja z okazji 11 listopada  - przygotowanie, pomoc, współudział
    (w zależności od grupy wiekowej). Uroczystość może być inspirowana pomysłami członków grupy lub przeprowadzona według własnego scenariusza.

W dniu 20.11.2018 roku świętowaliśmy 100 – letnią rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości poprzez zorganizowanie Wieczorku Patriotycznego. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego zaśpiewania piosenki „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Następnie  Pani dyrektor Małgorzata Konopka przywitała zaproszonych gości tj.: przedstawicieli Rady Dzielnicy, rodziców, nauczycieli oraz biorących bezpośredni udział w przedstawieniu dzieci.
Grupy IV i V przygotowały program artystyczny, w którym pięknie śpiewały pieśni patriotyczne przy akompaniamencie naszej rytmiczki Pani Renaty Byrdy. Dzieci zatańczyły również tańce narodowe: Krakowiaka i Poloneza. Dopełnieniem występu była improwizacja muzyczno- ruchowa przedstawiająca rozbiór Polski. Przepiękny przekaz przy emocjonującej muzyce zrobił wielkie wrażenie na gościach. Wszystkie te aktywności były przeplatane licznymi wierszami, które recytowały przedszkolaki z dumą i przejęciem. Uroczystość uświetniły występy naszych wybitnie uzdolnionych absolwentów: Jakuba J., który przepięknie zaśpiewał pieśń pt. „Szara Piechota”  i Antoniego G., który cudownie zagrał na skrzypcach utwór „Rozkwitały pąki białych róż”. Całość zakończył wzruszający występ przedszkolaków
z piosenką „Co to jest niepodległość?”. Wieczorek Patriotyczny poruszył gości, czego dowodem były łzy w ich oczach. Wszystkim zebranym podobało się to, że tak małe dzieci mają tak dużą wiedzę na temat historii swojego kraju oraz wkładają całe swoje serce w występy. Przedszkolaki usłyszały wiele ciepłych słów od Pani Dyrektor Małgorzaty Konopki i gości uczestniczących w uroczystości.

Nad całością występów czuwały nauczycielki: Natalia Tarasek, Justyna Skierlik, Aneta Bijota i Agata Dziechciarczyk, która jest autorką scenariusza.

 

  1. Nauka piosenki Rodzinny Kraj lub dowolnej piosenki o tematyce patriotycznej.

W miesiącu wrześniu dzieci nauczyły się słów piosenki Rodzinny Kraj. Przedszkolaki zaśpiewały ją 4 października, kiedy to w ogrodzie naszego przedszkola odbywał się nasz doroczny Piknik - Święto Pieczonego Ziemniaka, który w tym roku miał charakter patriotyczny.  

W tym dniu, po ułożeniu biało czerwonej flagi z balonów w rękach dzieci została również zaśpiewana przez wszystkich piosenka Kocham Cię Polsko!

 Ponadto przedszkolaki bardzo chętnie nauczyły się jeszcze wielu innych piosenek
o tematyce patriotycznej, które chętnie prezentowały podczas różnych okazji.
      28 września braliśmy udział w Korowodzie Patriotycznym – Z pieśnią na ustach, gdzie dzieci zaśpiewały piosenki:

- Jesteśmy Polką i Polakiem

- Przybyli Ułani pod okienko

- Pieśń o małym rycerzu

- Flaga Biało czerwona

13 października  b.r. dwie dziewczynki z najstarszej grupy wraz z trzynastoosobowym chórkiem zaprezentowały  piosenkę ,,Co to jest Niepodległość?  na XVI Krakowskim Konkursie Tradycyjnej Pieśni i Piosenki  Polskiej z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości w MDK przy ul. Lotniczej 1 w Krakowie zdobywając II miejsce w kategorii przedszkole-soliści.  
     Wszystkie wyuczone piosenki patriotyczne zostały zaprezentowane również przez najstarsze grupy przedszkolaków podczas zorganizowanego 20 listopada w naszym przedszkolu  Wieczorku Patriotycznego  pod hasłem ,,100 lat Niepodległej”. Dzieci zaśpiewały:
- Rotę

- Hymn Polski

- Flaga biało –czerwona

- Wojenko, wojenko

- Krakowiak Kościuszki

- Przybyli ułani pod okienko

- Legiony

- Co to jest niepodległość?

21 listopada 2018 r. starszaki z dwóch grup wzięły udział w IV Przegląd Twórczości Dziecięcej - Na Ludową Nutę – Patriotycznie. Zaprezentowały tam piosenkę „Co to jest niepodległość?" Zaangażowanie przedszkolaków i zaprezentowana interpretacja piosenki dostarczyły widzom wielu wzruszeń.

 

  1. Nauka tańca ludowego.

Wszyscy wiemy, że Polskie tańce narodowe wywodzą się z tańców ludowych z terenów całej Polski.  Szczególnie wyróżnia się pięć tańców o tematyce narodowej tj.: Krakowiak, Polonez, Mazur, Oberek i Kujawiak. W naszym przedszkolu dzieci bardzo chętnie  uczą się tańczyć i radzą sobie z nimi  bardzo dobrze. I tak było również w tym roku.
Od października do listopada dzieci 5-6 letnie bardzo starannie uczyły się tańczyć:                                             - w grupie III - Mazura   

- w grupie IV - Krakowiaka

- w grupie V – Poloneza

W.w. tańce zostały zaprezentowane podczas kilku uroczystości. Krakowiak – 04.10.18r. podczas Pikniku Patriotycznego.

21 listopada 2018 r. część przedszkolaków z grup IV i V pojechało do M.D. K. im Andrzeja Bursy w Krakowie na IV Przegląd Twórczości Dziecięcej ,,Na Ludową Nutę – Patriotycznie”
Dzieci zaprezentowały cząstkę historii z okresu rozbiorów. Piosenką i tańcem "Krakowiak Kościuszki" przypomniały zebranym postać wodza - Tadeusza Kościuszki oraz męstwo chłopów w Powstaniu Racławickim. Przedszkolaki zatańczyły również taniec narodowy: Krakowiak i nim uczciły 100 lat Niepodległości Polski.

Tańce Polonez i Krakowiak zostały także zaprezentowane na Wieczorku Patriotycznym 
w naszym przedszkolu pod hasłem ,,100 lat NIEPODLEGŁEJ” w dniu 20.11.18r.

 

  1. Nauka wiersza o tematyce patriotycznej

Podczas przygotowań do wszelkich uroczystości dzieci nauczyły się wielu wierszy
o tematyce patriotycznej z okresu rozbiorów, upamiętniających dzień odzyskania niepodległości, mówiących o symbolach narodowych, czy też przypominających o ważnych postaciach takich jak Kościuszko czy Piłsudski.

Jedną z takich ról odegrał Sebastian K. z grupy IV, który rewelacyjnie wcielił się w postać Tadeusza Kościuszki, recytując przepiękny wiersz. Jak na wodza przystało, przemowa była wzniosła i podżegająca do walki.

Wiele z wyuczonych wierszy dotyczyło naszej Ojczyzny – Polski. Poprzez słowa wierszy dzieci poznały swój kraj i jego symbole.

Oto niektóre z tytułów, które prezentowali nasi wychowankowie.

- Mazurek na stulecie niepodległości

- Znaki Niepodległej Polski

- Rozbiory

- 11 listopada

- Kwiat Polski

- Rozbiory –droga do wolności

- Ułani

- Krakowiak

- Krakowianka

- Trzy symbole narodowe

Wiersze są autorstwa nauczycielki – Agaty Dziechciarczyk.

 

  1. Zorganizowanie Kącika „Piękna nasza Polska cała” -  o tematyce folkowej     lub patriotycznej w grupie lub w placówce.

W miesiącach wrześniu, październiku i listopadzie nauczyciele z naszego przedszkola organizowali w grupach kąciki folklorystyczno – patriotyczne o tematyce „Piękna nasza Polska cała”.

Wiek przedszkolny to odpowiedni czas na rozpoczęcie rozbudzania w dziecku świadomości patriotycznej, kim jest i skąd pochodzi. Urządzając kąciki miano na uwadze cel wiodący, którym było kształtowanie postaw patriotycznych, uwrażliwianie na piękno, folklor i tradycje naszego kraju oraz kształtowanie tożsamości narodowej.

Dzieci poznawały historię państwa polskiego oraz symbole narodowe. Omawiane były zwyczaje, tradycje i obrzędy polskie. Przedszkolaki poznawały charakterystyczne cechy
z różnych regionów Polski. Słuchały legend polskich, poznały wygląd strojów ludowych, potrawy z różnych regionów Polski. Brały również udział w zabawach ruchowych, zabawach rozwijających spostrzegawczość, aby dostrzec piękno naszego kraju.

W przygotowanych kącikach pojawiły się zdjęcia starego i obecnego Krakowa. Znane symbole takie jak, Smok Wawelski, Warszawska Syrenka, Neptun, Bocian, ciupaga, czapka góralska strój krakowski,  haftowane obrusy, serwetki,  naczynia z elementami folkloru, przedmioty użytku z dawnych czasów, zabawki sprzed lat. Zgromadziliśmy również bardzo bogatą biblioteczkę książek o Polsce.

Dzieci zwiedzały przygotowane kąciki między grupami, a ich zawartość wzbudzała ogromne zainteresowanie.

 

  1. Praca plastyczna grupowa „Strój ludowy naszego regionu” – format A1, technika dowolna.  Rekomendujemy, aby w tym zadaniu mogli wziąć udział również rodzice.

W ramach realizacji projektu „Piękna nasza Polska cała” w miesiącu październiku ogłoszony został konkurs na strój ludowy naszego regionu. W konkursie brały udział przedszkolaki z nauczycielami wszystkich grup oraz chętni rodzice z dziećmi.

Wernisaż zaprezentowano na sztalugach na sali gimnastycznej. Dzieci z zaciekawieniem oglądały stroje krakowskie, góralskie, kaszubskie, łowickie, kurpiowskie, podlaskie, rzeszowskie i śląskie. Przedszkolaki i ich rodzice oraz nauczyciele prześcigali się
w pomysłach.  Stroje ukazywały regiony od morza po Tatry. Technika prac była różnorodna
i bardzo pomysłowa. Wykonanie wymagało od autora dużej wiedzy o regionie  i kunsztu.
W pracach widać było kreatywność wykonawców, duży zasób wiedzy, kultury i sztuki własnego regionu. Komisja oceniła wykonanie prac. Najciekawsze, najbardziej pomysłowe
z nich zostały wyróżnione i nagrodzone .Zwycięzcom wręczono nagrody i dyplomy.

W tym zadaniu wyróżniły się nauczycielki gr VI Aneta Stasiak i Małgorzata Kantyka- Grendus oraz nauczycielki gr. II Dorota Janicka i Małgorzata Barankiewicz

 

  1. Zabawa ludowa – zapoznanie dzieci z wybraną zabawą ludową.

Dzieci podczas zajęć rytmicznych zostały zapoznane z zabawą ,,Grozik”. Zabawa została przeprowadzona podczas Patriotycznego Dnia Pieczonego Ziemniaka  11.10.2018r.
W zabawie brali udział rodzice, dzieci, nauczyciele oraz zaproszeni goście.

Dodatkowo w grupach prowadzone były inne zabawy ludowe m.in. wspomniana wcześniej zabawa „Różyczka” czy „Jawor”

 

  1. „Według przepisu Babci lub Dziadka” – wykonanie z dziećmi regionalnej potrawy, degustacja i podzielenie się przepisem. Osoby realizujące to zadanie razem ze sprawozdaniem wysyłają przepis  i fotografię gotowej potrawy. 

Zadanie zrealizowane podczas Patriotycznego Dnia Pieczonego Ziemniaka 11.10.2018. Zorganizowany został konkurs, w którym brały udział wszystkie grupy przedszkolne. Uczestnicy wraz z rodzinami przygotowali potrawy z przepisu Babci i Dziadka.

Na stołach pojawiły się przepyszne dania polskiej kuchni, m.in. pierogi, flaki po krakowsku, kartacze z mięsem, babka białostocka z sosem, a na deser oczywiście „Tort dla Niepodległej”. Stoły w jesiennej szacie udekorowane zostały dodatkowo elementami barw narodowych
i prezentowały się wspaniale. 

Dodatkowo w dniu 16 października dzieci z najstarszej grupy wiekowej wypiekały swoje chlebki. Chleb był robiony wg przepisu zaczerpniętego z domowej receptury z użyciem drożdży. Dzieci aktywnie brały udział w przygotowaniach. Samego dokładały składniki, mieszały drożdże, a potem z ciekawością obserwowały jak chleb rośnie. gdy wszystko było gotowe, każdy nakładał ciasto do swojej foremki. upiekły nam się piękne chlebusie, a jakie pyszne!

 

  1. „Na skrzydłach historii” – wykonanie prezentacji multimedialnej o swojej miejscowości (historia, zabytki, ciekawostki)

W ramach realizacji zadania nr 11 do projektu „Piękna nasza Polska cała”, nauczycielki Magdalena Michno oraz Marta Pyzara z Samorządowego Przedszkola nr 152 wykonały na początku października prezentację multimedialną składającą się z 15 slajdów. Tematem prezentacji było miasto Kraków.

Na pierwszych slajdach zostały zawarte ilustracje i opisy dotyczące położenia Polski
w Europie oraz miasta Kraków w Polsce. Kolejne slajdy zostały przedstawione w formie spaceru po Krakowie: Rynku Głównym, Starym Mieście, Wawelu, Kazimierzu, Kopcach oraz Nowej Hucie.

Dzięki zawartym w prezentacji ilustracjom oraz krótkim opisom, dzieci z całej Polski i nie tylko mogą dowiedzieć się, jak pięknym i wartym zwiedzenia miejscem jest Kraków. Prezentacja została opublikowana na profilu facebook Samorządowego Przedszkola nr 152, jak również na profilu w/w projektu oraz profilu Bliżej Przedszkola.

 

  1. „Piękna nasza Polska cała” – wysłanie pocztówki swojej miejscowości    na podany adres: Ludmiła Fabiszewska,  MP nr 2 w Aleksandrowie Łódzkim, ul. Łęczycka 4, 95-070.

W grupie IV odbyły się zajęcia, podczas których dzieci poznawały zabytki Krakowa oraz ważne miejsca dla jego mieszkańców. Ta lekcja historii miasta przeprowadzona przez nauczycielkę Natalię Tarasek, wzbudziła wśród dzieci ogromne zainteresowanie. Podsumowaniem działań było zaprojektowanie wraz z dziećmi pocztówki Krakowa, której wykonanie było jednym z zadań projektu „Piękna nasza Polska cała”. Przedszkolaki nie mogły zapomnieć także o ważnym dla nich miejscu, jakim jest Samorządowe Przedszkole 152 i to dlatego właśnie na środku pocztówki znalazło się zdjęcie naszego Przedszkola. Dodatkowo do Pani Ludmiły powędrował Smok Wawelski wykonany przez dzieci z gr. V pod kierunkiem nauczycielki Agaty Dziechciarczyk i piękne biało czerwone kwiaty: stokrotki i maki z imieniem p. Ludmiły.

 

  1. „Napisz kartkę Bohaterom”

W grudniu dzieci z naszej Akademii wysłały kartki Bohaterom Powstania Warszawskiego. Jedną w kształcie serca do fundacji Sensoria we Wrocławiu, a drugą w dniu 12.12.2018 roku 
z życzeniami świątecznymi dla Powstańca wysyłając ją  do Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Wysłanie kartki poprzedzały zajęcia z nauczycielem na temat bohaterów naszego kraju, zostało wytłumaczone dzieciom dlaczego wysyłamy kartki Powstańcom. Dzieci z pełnym zainteresowaniem słuchały nauczycielki, która opowiadała im
o zasługach ludzi, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim, ale również o tym, że trzeba upamiętnić i uhonorować wszystkich tych, którzy zacięcie walczyli o wolność naszego kraju. Przedszkolaki z pełnym zaangażowaniem stworzyły kartkę z życzeniami na Święta Bożego Narodzenia. Po skończeniu zadania rzucało się w oczy wielkie zadowolenie na twarzach dzieci. Jako nauczyciel mogłam poczuć, że to co robimy, jak walczymy o pamięć o tych osobach ma ogromny sens. To oni w przyszłości będą nieśli w swych sercach pamięć o Powstańcach i to oni będą przekazywali ją dalej. Kartki wykonały przedszkolaki z grupy V pod kierunkiem nauczycielki Agaty Dziechciarczyk.

  1. Konkurs Plastyczny dla dzieci z rodzicami pt. „Moja mała Ojczyzna”-  przeprowadzenie konkursu plastycznego w grupie lub przedszkolu według własnego regulaminu. 

W miesiącu listopadzie nauczycielki Aneta Bijota i Agata Dziechciarczyk zorganizowały dla rodziców i dzieci konkurs plastyczny pt.,,Moja mała Ojczyzna” w ramach Międzynarodowego Projektu ,,Piękna nasza Polska cała”.     W konkursie  mogli brać udział wraz z dziećmi również rodzice, dziadkowie, starsze rodzeństwo , ciocia i wujek a nawet sąsiadka… Technika prac była dowolna.  Chęć udziału w konkursie  zgłosiło 20 rodzin. Jury oceniło 20 prac. Wszyscy wykonawcy prac prześcigali się pomysłowością i kreatywnością. Można było dostrzec różne techniki: wydzierankę, wycinankę, collage, prace z makaronu, materiałów, a także trzy słodkie mapy Polski z piernika. Jedna z nich została wysłana
z pozdrowieniami na pocztówce do P. Ludmiły.

 

  1. „Dzień Mody Patriotycznej” – zorganizowanie w grupie/placówce Dnia Mody Patriotycznej 

Zadanie to zostało zrealizowane w trakcie Patriotycznego Dnia Pieczonego Ziemniaka 11.10.2018. Pokaz zorganizowano w ogrodzie przedszkolnym. W zadaniu brały udział przedszkolaki z siedmiu oddziałów. Jak przystało na prawdziwy wybieg mody, prezentacja odbyła się na „czerwonym dywanie”. Przedszkolaki od maluszków do starszaków pokazały biało czerwone zestawy kreacji na różne okazje od eleganckich sukni po sportowe komplety. Owacjom szczególnie dla tych najmniejszych nie było końca.

 

  1. „Drzewo Pamięci” – zasadzenie na wybranym terenie (przedszkole, miasto) drzewka jako symbolu życia i wolności. 

Po modowych emocjach zadania 15 przyszedł czas na wzniosłe chwile, bowiem w tym dniu, na miesiąc przed stuletnią rocznicą odzyskania niepodległości, właśnie 11 października b.r.
w obecności przedszkolaków i ich rodziców, z udziałem znamienitych gości posadziliśmy
w Krakowie pierwsze z 11 pamiątkowych "Drzew Niepodległości" ufundowanych przez Pana Roberta Halika, redaktora naczelnego wydawnictwa Bliżej Przedszkola, w ramach projektu "Piękna nasza Polska cała".

Uroczystego zasadzenia Dębu w obecności Dzieci, Rodziców, Dyrektora i Nauczycieli Sam. Przedszkola 152 w Krakowie dokonał w.w. redaktor Bliżej Przedszkola P. Robert Halik. Towarzyszył mu w tym doniosłym wydarzeniu nasz gość specjalny P. Kazimierz Chrzanowski – Radny Miasta Krakowa.

Przedszkolaki z gr. IV i V z dumą zaprezentowały przygotowany na tę okoliczność krótki program artystyczno – wokalny, którego przebieg prezentujemy poniżej:

  • Powitanie gości przez P. Dyrektor
  • Powitanie gości przez Dzieci:

Dziękujemy Goście mili

Żeście się tu zgromadzili

Że wraz z nami uczcić chcecie

Wolnej Polski już 100 lecie

Autor: Agata Dziechciarczyk /17.09.2018r./

 

  • Nawiązanie do tematu - Dzieci:

Sto lat temu nasza Polska

Niepodległość odzyskała

Odtąd my jesteśmy wolni

A wybawcom cześć i chwała!!!

 

Z tej okazji dzisiaj właśnie

Pamiątkowe drzewo stanie

Zasadzimy wspólnie razem

Mały Dąb - Panowie, Panie

 

Dąb wolności – drzewo piękne

Niech nam rośnie tu w ogrodzie

Niech historię o wolności

W liściach drzew nam szumi co dzień

Autor: Agata Dziechciarczyk /17.09.2018r./

 

Sadzenie drzewa, w trakcie śpiew piosenki / słowa: Urszula Kozłowska/ RODZINNY KRAJ:

I. Szumią polskie stare drzewa

Wiatr historii wieje

I w gałęziach cicho śpiewa

Starodawne dzieje

 

Wiedzą o tym wszystkie dzieci

Od gór aż po morze

Że nas strzeże od stuleci

Białopióry orzeł

 

Ref. A my wsłuchani w wiatru śpiew

Tańczymy sobie pośród drzew

Chlapiemy się w strumykach

Pragniemy w deszczu brykać

Kochamy nasz rodzinny kraj

Gdzie pachnie bzami piękny maj

Tu chcemy zawsze mieszkać

Po własnych biegać ścieżkach

 

II. Kolorami Polska nasza

Przepięknie się mieni

Błękit nieba, zieleń lasu

Złoty szal jesieni

 

Biel i czerwień na sztandarze

I kwiatów naręcza

To Ojczyzna naszych marzeń

Barwna niczym tęcza

 

Ref. A my…

 

  • Wbicie okolicznościowej tabliczki upamiętniającej

Dzieci:

Ta tabliczka na pamiątkę

Niechaj tutaj będzie

By zobaczył podpis każdy

Kto do nas przybędzie

 

By wiedziały pokolenia

Przedszkolaków po nas

Że to drzewo, co tu rośnie

Jest historią o nas

Autor: Agata Dziechciarczyk /17.09.2018r./

 

  • Zakończenie - Dzieci:

Niech nam rośnie Dąb wspaniały

Przez kolejny wieku czas

Niech następne pokolenia

Pamiętają Was i nas

Tych co o wolności Polskę

Kiedyś Krew przelali 

Oraz o tych, co ją teraz

Będą budowali

Autor: Agata Dziechciarczyk /17.09.2018r./

 

  1. Konkurs Fotograficzny pt. „To wszystko Polska” 

Aby uczcić 100-rocznicę odzyskania Niepodległości  w miesiącu listopadzie zorganizowaliśmy drugi konkurs dla dzieci i ich rodziców, mianowicie  konkurs fotograficzny pt.,, TO WSZYSTKO POLSKA”. Chciałyśmy w ten sposób rozbudzić zainteresowania dzieci
i ukazać im różnorodność piękna naszego kraju. Konkurs polegał na wykonaniu zdjęcia dowolnej wielkości. Wydrukowane, wywołane zdjęcie  miało ukazywać krajobraz, również przyrodnicze w ciekawym otoczeniu , interesujące budowle, zabytki i ciekawe miejsca 
z różnych regionów Polski związane z naszą historią zrobione podczas wakacyjnych wędrówek i nie tylko. Chciałyśmy w ten sposób rozwijać zainteresowania fotograficzne  wśród dzieci przy pomocy rodziców.

Wystawa prac miała miejsce podczas wieczorku patriotycznego 20 listopada 2018r.

Specjalnie na tą okazje przygotowano okolicznościowe dyplomy, a Pani dyrektor Małgorzata Konopka ufundowała nagrody i wręczyła je uroczyście naszym laureatom po Balu Andrzejkowym w dniu 30.11.2018r.

 

  1. „Szlakiem historii” – zorganizowanie wycieczki, której celem będzie poznanie zabytków kultury regionalnej, dorobku historycznego, kultury, architektury
    i tradycji.

17 grudnia dzieci z gr. V wraz z nauczycielką Agatą Dziechciarczyk pojechały na wycieczkę "Szlakiem historii" Poznaliśmy historię krakowskich obwarzanków i samodzielnie je wykonaliśmy. Dodatkowo poznaliśmy wiele ciekawostek, wiemy, jak odróżnić prawdziwe obwarzani od tych fałszywych, znamy posypki i wiemy, kiedy zawitały do Krakowa.

Po zajęciach w Muzeum przespacerowaliśmy się na Plac Matejki. Po drodze widzieliśmy Barbakan. Stanęliśmy przy Grobie Nieznanego Żołnierza, Karmiliśmy gołębie i podziwialiśmy Szopkę Krakowską.

Historia potrafi być interesująca. :)

 

  1. Turniej wiedzy patriotycznej pt. „Kocham cię, Polsko”  (scenariusz turnieju do pobrania na stronie projektu)

To zadanie również zostało zrealizowane w trakcie naszego Patriotycznego Dnia Pieczonego Ziemniaka 11.10.2018.  Drużyny składające się z jednego z rodziców i dziecka przystąpiły do odpowiedzi na poszczególne pytania. poniżej publikujemy nasz pomysł na Quiz, który przygotowały i przeprowadziły nauczycielki Natalia Tarasek i Marta Pyzara:

  1. Gra „Polszczyzna”- Dwie drużyny po 5 osób. Uczestnicy otrzymują kartony z literami. Ich zadaniem jest ułożenie wyrazów na bazie podpowiedzi prowadzącej. Zwycięża drużyna, która jako pierwsza ułoży więcej słów.

Litery:
O-A       D- S       Ł- R        G- M          Y- O

  1. Do smarowania chleba - MASŁO
  2. W stodole lub w butach - SŁOMA
  3. Buzia psa lub kota - MORDA
  4. Biały orzeł w koronie - GODŁO
  5. Miasto z lotniskiem - RADOM
  6. Wszystko myje nawet uszy i szyję - MYDŁO
  7. Ludzie, którzy kapią się w zimie w morzu - MORSY
  8. Nie stary ale - MŁODY
  1. Quiz o Polsce-  w konkursie biorą udział po dwie pary ( rodzic + dziecko) z grup 3,4,5,6. Każdy z zawodników dostaje pytanie związane z Polską, dotyczące jej geografii, historii.

 

DZIECKO

RODZIC

1. Jak nazywa się kraj w którym mieszkasz? POLSKA

1. Oficjalna nazwa polski to RZECZPOSPOLITA POLSKA

2. Jak zaczyna się hymn Polski? „JESZCZE POLSKA NIE ZGINEŁA…”

2. Kto jest autorem tekstu Hymnu Polskiego? JÓZEF WYBICKI

3. Jakie miasto jest stolicą Polski? WARSZAWA

3. Które miasto było pierwszą stolicą Polski? GNIEZNO

4. Jaki ptak znajduje się na godle Polski? ORZEŁ

4. W którą stronę odwrócony jest orzeł widniejący na godle? PRAWĄ

5. Na jakim zwierzęciu jeździł Piłsudski? KOŃ

5. Jak miał na imię koń Piłsudskiego? KASZTANKA

6. Jakie kolory znajdują się na fladze Polski? BIEL CZERWIEŃ

6. Co oznaczają kolory na fladze Polski? BIEL- CZYSTOŚĆ, CZERWIEŃ- WALECZNOŚĆ, ODWAGA

7.  Czy Kraków był kiedyś stolicą Polski? TAK

7. Który władca przeniósł stolicę Polski
z Krakowa do Warszawy? Zygmunt III Waza

8. Pomnik jakiego zwierzęcia znajduje się pod Wawelem? SMOK WAWELSKI

8. Ile lat Polska była pod zaborami? 123

9. Jaka rzeka przepływa przez Kraków? WISŁA

9. Legenda o powstaniu Państwa Polskiego to legenda o  …. (Lechu, Czechu, Rusie)

10. Jak nazywał się Papież Polak (Jan Paweł II – Karol Wojtyła)

10. Gdzie urodził się Jan Paweł II? Wadowice

11. Krupówki znajdują się w jakim mieście? ZAKOPANE

11. Jaką nazwę nosiło wojsko polskie, które utworzył Piłsudski? LEGIONY POLSKIE

12. Wymień 3 dowolne miasta znajdujące się w Polsce.

12. Jak żartobliwie nazywali Marszałka Piłsudskiego żołnierze z Legionów Polskich? DZIADEK

13. Jak nazywają się spodnie w stroju krakowskim?- PORTKI

13. Jak nazywa się długa kamizelka krakowiaka?- KAFTAN

14. Wymień nazwy kopców na jakich byłeś? KRAKA, PIŁSUDSKIEGO, WANDY, KOŚCIUSZKI

14. Ile mamy Kopców w Krakowie? 5 (JANA PAWŁA II)

15. Którą obchodzimy rocznicę odzyskania Niepodległości? 100

15. W którym roku Polska przyjęła chrzest? 966

16.Jaka jest najdłuższa rzeka w Polsce? WISŁA

16. W którym roku odbyło się Powstanie Warszawskie? 1944

17. Jak nazywa się hymn Polski? MAZUREK DĄBROWSKIEGO

17. Którego króla zjadły myszy? POPIELA

18. W jakim miejscu znajdują się groby królewskie? WAWEL

18. W którym roku odbyła się Bitwa pod Grunwaldem? 1410

19. Jakie znasz polskie tańce ludowe? KRAKOWIAK, MAZUR, KUJAWIAK

19. Którego króla określano „Mały wzrostem, wielki duchem? WŁADYSŁWA ŁOKIETKA

20.Bałtyk to nazwa….MORZA
Polskie morze to …. BAŁTYK

20. Który król widnieje na banknocie 200zł? ZYGMUNT I STARY

21. Czy w Polsce obchodzone jest Święto Flagi? – TAK – 2 MAJA

21.Ilu senatorów zasiada w Polskim Senacie? 100

22. Kto mieszkał z Pawłem w wierszu Aleksandra Fredry? ( Gaweł)

22.Jaka pieśni miała szansę zostać hymnem Polski w 1918r? BOŻE COŚ POLSKĘ

23. Sukiennice to atrakcja którego miasta? (Kraków)

23. Które miasto najdłużej było stolicą Polski? KRAKÓW

24. Gdzie możemy obejrzeć pamiątki związane z historią Polski? W MUZEUM

24. Która z polskich uczelni jest najstarsza? UJ

 

  1. Zawody sportowe pt. „Biało-czerwoni” (scenariusz zawodów do pobrania na stronie projektu)

Dnia 5.12.2018 w Przedszkolu Samorządowym nr 152 w Krakowie odbyły się „biało – czerwone ” - Mikołajkowo - sportowe zawody. Uczestniczyły w nich grupy IV oraz V.

Zawody były przeprowadzone przez nauczyciela gimnastyki korekcyjnej P. Klaudię i odbyły się na sali gimnastycznej w przedszkolu.

Podczas zawodów dzieci wykonywały przygotowane wg scenariusza zadania i wykonywały je zgodnie z poleceniem – biegały, skakały, rzucały do celu a także współpracowały w parach.

Zawody dla grup zostały urządzone w formie konkurencji dla rywalizujących ze sobą drużyn.

Po zakończonych zawodach dzieci otrzymały słodki upominek.

 

Dodatkowo poza zadaniami projektu dzieci  z gr. V wzięły udział w międzyprzedszkolnym konkursie plastycznym pt: „Urodziny Niepodległej. Wspólnie wykonaliśmy pracę w postaci Tortu dla NIepodległej i wygraliśmy nią I miejsce.

Zdobyliśmy II miejsce w XVI Konkursie Tradycyjnej Pieśni i Piosenki Polskiej organizowanym przez MDK "Dom Harcerza" na ul. Lotniczej w Krakowie, piosenką "Co to jest Niepodległość?". Nagroda tym bardziej prestiżowa, że nasze solistki i chórek zostali wyłonieni spośród 400 uczestników konkursu, a kategoria była wspólna dla dzieci przedszkolnych i ze szkół podstawowych klas I- III

Wystąpiliśmy z programem patriotycznym na Przeglądzie Twórczości Dziecięcej w DK im. Bursy w Krakowie.

Uczestniczyliśmy w Korowodzie dla Niepodległej - "Z pieśnią na ustach" organizowanym przez Radę Dzielnicy dla wszystkich przedszkoli z rejonu. Tam właśnie zapoznaliśmy się
z piosenką Flaga biało - czerwona, którą rozpropagowaliśmy.

Całość wspólnych działań dostarczyła nam wszystkim wielu emocji, wdrożyła nas do wspólnej pracy, a dzieciom dała wiele możliwości na wielozmysłowe poznanie losów swojej Ojczyzny. Jesteśmy pewni, że stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości uczciliśmy hucznie
i godnie. Dziękujemy serdecznie za  możliwość udział w projekcie, dzielenie się wspólnymi działaniami i wymianą doświadczeń.

Dyrektor Małgorzata Konopka, z-ca Grażyna Zając

Koordynator projektu Agata Dziechciarczyk

Nauczyciele: Magdalena Michno, Dorota Janicka, Małgorzata Barankiwicz, Marta Pyzara, Katarzyna Francuziak, Natalia Tarasek, Justyna Skierlik, Aneta Bijota, Aneta Stasiak, Małgorzata Grendus - Kantyka, Barbara Rapacz

 

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.


Strona projektu


Zobacz wszystkie wpisy
od Agata Dziechciarczyk



Wyślij wiadomość
do Agata Dziechciarczyk

Kartka z kalendarza


Wiemy jak cenny jest Twój czas, dlatego co miesiąc otrzymujesz od nas komplet gotowych materiałów, które pomogą Ci przygotowywać się do zajęć – szybko, łatwo i przyjemnie!

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 


Komentarze

Wyślij wiadomość do Agata Dziechciarczyk

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
16. edycja FORUM | Kraków | 25-26 kwietnia 2024 zapisz się