Społeczność
Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
Publiczne Przedszkole "Małe Aniołki" Kraków
Wpis został sprawdzony przez moderatora
Sprawozdanie z projektu "Piękna nasza Polska cała" ,
realizowanego w miesiącach wrzesień –grudzień 2018 r. przez dzieci z grupy
„Mądre Sowy” i „Wesoła Gromadka”
z Publicznego Przedszkola ”Małe Aniołki” w Krakowie. (oddział przy ul. Lubockiej 1e)
- Przedszkolaki nauczyły się hymnu Polski i zaśpiewały go dwukrotnie: z nauczycielami podczas bicia rekordu dla niepodległej oraz z rodzicami podczas uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
- W naszym przedszkolu odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców, podczas których został zrealizowany scenariusz pt. „Poznajemy Polskę – naszą Ojczyznę”.
- Dnia 15.11.2018 r. odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W wydarzeniu wzięli udział: dzieci 5 i 6 letnie, ich Rodzice, sympatycy przedszkola oraz cała Kadra.
- Podczas realizacji projektu przedszkolaki nauczyły się piosenek: "Jesteśmy Polką i Polakiem”, „Pierwsza Kadrowa”, „Białe róże”, „Płonie ognisko”, „Marsz Pierwszej Brygady”.
- Dzieci nauczyły się Krakowiaka i podstawowego kroku Poloneza
- Uczyliśmy się wierszy o tematyce patriotycznej, m.in. wiersza Cz. Janczarskiego "Barwy Ojczyste".
- W przedszkolu, w salach starszych grup powstały Kąciki patriotyczne.
- Grupa „Mądre Sowy” wykonała pracę plastyczną pt. „ Strój ludowy naszego regionu”.
- Przez cały okres realizacji projektu poznaliśmy następujące zabawy ludowe: "Ojciec Wirgiliusz", "Ulijanko", "Mam chusteczkę haftowaną"
- Na spotkanie wigilijne w naszym przedszkolu grupa ”Mądre Sowy” przygotowała kluski z makiem wg. przepisu Babci Basi
Wigilijne Kluski z makiem wg. Babci Basi
Kluski:
3 szkl mąki
3 jajka
ok. 1/4 szkl wody
szczypta soli
Masa makowa:
100 g maku
1 łyżka miodu
2 łyżeczki masła
kilka kropli aromatu migdałowego
1 łyżka kandyzowanej skórki pomarańczowej
1 łyżka posiekanych orzechów
1 łyżka rodzynek
Sposób przygotowania przepisu:
Wigilijne kluski z makiem
- Zagnieść twarde ciasto. Cienko rozwałkować, pociąć na pasy i pokroić grube kluski. Ja pokroiłam radełkiem. Ugotować w osolonej wodzie.
- Oczyszczony mak zalać wrzątkiem i gotować 10 minut. Po przestygnięciu odsączyć na sitku i najlepiej tradycyjnie utrzeć wałkiem w makutrze. Ostatecznie można przepuścić przez maszynkę do mielenia mięsa. Masło rozgrzać na patelni, dodać mak, bakalie, aromat, miód i mieszając chwilę smażyć. Włożyć ugotowany makaron i wymieszać.
11. W ramach projektu powstała także prezentacja „Na skrzydłach historii – Kraków”. Zapoznały się z nią dzieci oraz nauczyciele współrealizujący projekt.
12. Wysłaliśmy również pocztówkę i życzenia świąteczne na wskazany adres.
13. „Szlakiem historii” – najstarsze grupy w tygodniu przed świętami wybrały się na wycieczkę do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa na wystawę Szopek Krakowskich. Po wystawie ruszyliśmy na spacer na Rynek, gdzie utrwalaliśmy nazwy najważniejszych zabytków naszego miasta.
14. W przedszkolu odbył się Turniej wiedzy patriotycznej pt. „Kocham Cię Polsko”. Finał miał miejsce tuż przed świętami.
15. Dzieci wzięły udział w zawodach sportowych pt. „Biało - czerwoni”, które odbyły się na współpracującym z nami obiekcie sportowym – Tauron Arenie.
SCENARIUSZ
UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI 100 ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ
POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI
Data uroczystości: 15.11.2018r.
Prowadzący: p. Katarzyna Rosek, p. Faustyna Uryga, p. Monika Grzywaczewska
Uczestnicy: dzieci 5 i 6 letnie
Cel ogólny: Kształtowanie postaw patriotycznych i wprowadzanie elementów edukacji historycznej u dzieci w wieku przedszkolnym
Cele szczegółowe:
Dziecko :
- uczestniczy w uroczystości z okazji 11 listopada
-poszerzania wiedzę na temat wydarzeń historycznych związanych z naszą Ojczyzną
-śpiewa hymn narodowy, z zachowaniem właściwej postawy
-zna symbole narodowe i darzy je szacunkiem
-zna i śpiewa polskie pieśni patriotycznych
- rozwija umiejętność publicznego występowania
- współpracuje z kolegami w celu uzyskania założonych celów występu
Przebieg
Powitanie zgromadzonych gości przez dyrekcję przedszkola oraz nauczycieli organizujących uroczystość.
Serdecznie witamy wszystkich zgromadzonych na uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym wspólnym spotkaniem wyrażamy naszą wdzięczność i szacunek dla wszystkich wspaniałych Patriotów; Ludzi, dla których wolna i niepodległa Ojczyzna była cenniejsza niż własne życie. Niech zaprezentowane dziś teksty i melodie będą hołdem pamięci dla tych wszystkich bohaterów, dzięki którym mamy dziś wolną i niepodległą Polskę.
Wejście dzieci przy akompaniamencie Poloneza
1)Witam wszystkich gości,
dzisiaj Święto Polski
Dzień Niepodległości.
Dzisiaj wielka jest rocznica 11 listopada,
tym co zmarli za Ojczyznę hołd wdzięczności Polska składa
I my przedszkolacy o tym pamiętamy,
i dlatego dzisiaj tu się spotykamy.
2) Gdy pokój jest na świecie,
gdy nie ma na nim wojny.
Szczęśliwe rosną dzieci,
bezpieczne i spokojne
Rolnicy sieją zboże,
murarze wznoszą miasta
a każde dziecko może
w pokoju żyć i wzrastać
Dlatego całą duszą,
co dzień, na każdym kroku
Ci wszyscy walczyć muszą
o wielki skarb – o pokój
3) Piosenka FRAGMENT „Płonie ognisko”
4) W historii Polski tak się składa,
był kiedyś ponad wiek niewoli
jedenastego listopada nasz kraj z niewoli się wyzwolił
5) I wtedy myśl powstała taka,
że przez szacunek dla przeszłości
ten dzień na zawsze dla Polaka
zostanie Dniem Niepodległości
6)Polsko kochana, dziś święto Twoje,
dlatego właśnie z flagą tu stoję.
W hołdzie żołnierzom, w hołdzie wolności,
w hołdzie poczucia ludzkiej godności
7)Bardzo proszę o powstanie, wspólnie odśpiewamy Hymn Polski
HYMN POLSKI – 4 ZWROTKI Po Hymnie.
8)Tym co zmarli za Ojczyznę,
hołd wdzięczności Polska składa.
Im to bowiem zawdzięczamy
wolność, Polską mowę w szkole.
To , że tylko z kart historii poznajemy dziś niewolę.
9) Pieśń „ Marsz pierwszej brygady”
10) Cofnijmy się w czasie,
przypomnijmy sobie,
jak to wszystko było,
co się wydarzyło.
Trzy państwa się zebrały,
kraj nasz podzieliły.
Niezależnej Polsce
rządy narzuciły
Austria Prusy i Rosjanie
Polskę z mapy wymazały
Urzędy i szkoły ludźmi swymi obsadzały
11) Wybacz dziewczę moje, ojczyzna mnie woła,
idę za kraj walczyć i choć przyjdzie ścigać jak najdalej wroga,
nigdy nie zapomnę jak mi jesteś droga.
Po co ta łza w oku, po co serca bicie?
Tobie wielka miłość , a Ojczyźnie życie.
12) Pieśń „Białe róże”
13)Ponad 100 lat trwania
upokorzeń, męki
pod obcym zaborem
całej tej udręki
Mowę nam zabrano,
polskie obyczaje,
ale Polak patriota
tak łatwo się nie poddaje!!!!!
Rodził się duch walki,
pieśni wciąż śpiewano,
o wolności kraju,
skrycie rozmyślano
14) Wielkie trzy mocarstwa
w końcu się skłóciły
I walkę zawziętą ze sobą stoczyły
I Pierwsza Kadrowa się wtedy zrodziła,
o Ojczyznę utraconą z honorem walczyła
15) Pieśń „Pierwsza Kadrowa”
16) Dla Austrii i Niemiec
wojna już przegrana
w Rosji rewolucja
w Polsce wolność odzyskana
11 LISTOPADA ROKU 1918
następuje koniec zaboru obcego.
Znów na mapach świata Polskie państwo gości,
nikt nam nie odbierze już niepodległości.
Z tej radości wielkiej nogi niosą same,
by zatańczyć dla was, polski taniec wam pokazać….
TANIEC KRAKOWIAK
Dumny biały orzeł ściany nam ozdabia,
Dumnie Polskie dziecko światu opowiada
17)Wiersz pt. „Katechizm Dziecka Polskiego”- wspólnie dziewczęta i chłopcy
— Kto ty jesteś?
— Polak mały.
— Jaki znak twój?
— Orzeł biały.
— Gdzie ty mieszkasz?
— Między swemi.
— W jakim kraju?
— W polskiej ziemi.
— Czem ta ziemia?
— Mą Ojczyzną.
— Czem zdobyta?
— Krwią i blizną.
— Czy ją kochasz?
— Kocham szczerze. — A w co wierzysz?
— W Polskę wierzę.
17. Piękna jest nasza ziemia,
przejrzysty nad nią błękit.
Piękna jest nasza mowa
i pieśni i piosenki.
Piękna jest nasza Wisła
od gór dalekich do morza.
Piękne są nasze dęby, topola, sosna i brzoza.
Piękny jest Biały Orzeł,
piękna jest biel i czerwień.
Piękna nasza Ojczyzna
kochać będziemy ją wiernie.
UKŁON zejście przy akompaniamencie muzyki
Scenariusz opracowała Katarzyna Rosek
„Poznajemy Polskę - naszą Ojczyznę.”
Scenariusz zajęcia pokazowego w grupie dzieci 5 i 6 letnich
Scenariusz zajęcia pokazowego dla rodziców
Rodzaj zajęcia: Z edukacji w zakresie mowy i myślenia w korelacji z edukacją społeczno-moralną i kulturowo-estetyczną.
Temat zajęcia: Poznajemy naszą ojczyznę – Polskę.
Zagadnienie hospitacyjne: Wychowanie patriotyczne.
Cele ogólne:
- Kształtowanie poczucia tożsamości narodowej
- Rozpoznawanie godła i barw narodowych.
- Nabywanie większej świadomości narodowej.
- Wskazywanie na mapie stolicy Polski – Warszawy oraz największej rzeki Wisły.
- Zapoznanie z herbem Warszawy – Syrenką.
- Poznanie miast i regionów Polski w sposób pośredni poprzez ilustracje, obrazki.
- Śpiewanie I zwrotki hymnu narodowego – rozumienie, że jest to pieśń wszystkich Polaków.
- Słuchanie wiersza.
- Próby globalnego odczytywanie wyrazów w połączeniu z obrazkiem.
- Udział w zabawach integracyjnych.
- Wykonanie chorągiewek.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- Zna godło i barwy narodowe
- Rozumie pojęcie ojczyzna
- Wie, że jesteśmy Polakami, mówimy po polsku, nasz kraj, to Rzeczpospolita Polska.
- Potrafi wskazać na mapie stolicę Polski oraz największą rzekę Wisłę.
- Potrafi wskazać na mapie tereny górskie, morskie.
- Zna i potrafi zaśpiewać I zwrotkę hymnu.
- Potrafi globalnie czytać proste wyrazy.
- Aktywnie uczestniczy w zabawach integracyjnych
- Rozpoznaje i naśladuje dźwięki dochodzące z otoczenia
- Potrafi wykonać chorągiewkę.
- Potrafi zachować prawidłową postawę podczas hymnu.
Metody:
aktywizująco – twórcze z problemowymi
słowne
oglądowe
działań praktycznych
Forma: zbiorowa, indywidualna
Pomoce: mapa Polski, godło, flaga Polski, ilustracje i obrazki przedstawiające pejzaż górski, morski, Kraków, Warszawę, herb Warszaw – Syrenka najważniejsze zabytki Krakowa i Warszawy, chusta animacyjna, płyta CD z piosenkami, hymnem „Mazurek
Dąbrowskiego”, hejnał z wieży mariackiej, odgłosami morza ulicy, napisy do globalnego czytania : Polska, Góry, Kraków, Morze, Warszawa, Sandomierz, obręcz, czapki marynarskie, statek, muszelki, wykałaczki, papier kolorowy, klej.
Literatura: Klauza „Zabawy z chustą”, „ABC Program wychowania przedszkolnego XXI wieku”. Realizacja programu autorskiego pt. „Przedszkolaki bliżej Europy” autorstwa B. Zberaz.
Scenografia:
Sala udekorowana plakatami, ilustracjami, napisami miejsc, które będziemy odwiedzać.
Przebieg:
1. Powitanie dzieci piosenką.
2. Wspólne rozwiązanie krzyżówki; dzieci które potrafią pisać, podchodzą i uzupełniają kolejne rubryki; hasło - POLSKA
3. Zabawa słowna „Kim jesteśmy”. Dzieci uzupełniają zdanie „Jesteśmy Polakami, bo...”.
4. Słuchanie wiersza W. Bełzy pt. „Kto ty jesteś...”. Omówienie jego treści.
5. Przypomnienie mapy Polski, czytanie globalne wyrazu MAPA, POLSKA. Wskazanie największej rzeki Wisły.
6. Poznanie symboli Polski : godło, flaga. Omówienie ich wyglądu. Globalne czytanie wyrazów: GODŁO, FLAGA.
7. Słuchanie hymnu Polski „Mazurek Dąbrowskiego” z zachowaniem prawidłowej postawy/kto zna ten śpiewa. Wyjaśnienie wyrazu ’’hymn’’, okoliczności w jakich można go usłyszeć, przy jakiej okazji go śpiewamy.
8. Zaproszenie dzieci w podróż po Polsce.
a) rozpoczynamy od naszego miasta – od Krakowa
- wskazanie na mapie Krakowa
- czytanie globalne wyrazu KRAKÓW
- wyjaśnienie, że był on kiedyś stolicą Polski
- rozpoznanie najważniejszych zabytków: Wawel-siedziba Królów, Smok wawelski, Sukiennice, Lajkonik.
Znajdujemy się na Dworcu Głównym, gdzie wsiadamy do autobusu i zaczynamy naszą wyprawę…..
Podróż autobusem (jedno dziecko jest kierowcą, trzymając kierownicę -obręcz wiezie siedzących za nim parami dzieci, w oddali słychać odgłosy ulicy, dzieci naśladują jadące samochody).
Dojeżdżamy na południe Polski
- wskazanie gór na mapie Polski
- czytanie globalne wyrazu GÓRY
- określenie jakim kolorem są oznaczone na mapie
- słuchanie odgłosów gór - rozmowa na temat gór, ludzi tam żyjących, zwierząt,
- zabawa ruchowa przy piosence „Sanna”.
b) podróż pociągiem( dzieci ustawione w pociąg, bawię się przy piosence „Jedzie pociąg z daleka”. Dzieci mkną przez Polskę oglądając kolejne tabliczki z nazwami miast.
c) podczas dalszej podróży pociągiem dojeżdżamy na północ Polski
Jesteśmy nad Morzem Bałtyckim
- wskazanie morza na mapie
- odczytanie globalne wyrazu MORZE BAŁTYCKIE
- zabawa z chustą animacyjną – robimy fale małe, duże, sztorm – chowanie się pod chustę, spacerujemy po plaży i zbieramy muszelki- ściągamy kapcie, podwijamy nogawki, w tle słychać szum morza, wpływające statki do portu –zaproszenie rodziców do zabawy
d) wsiadamy do łodzi z kapitanem i płyniemy w dół Wisły, (wybrane dziecko lub nauczyciel jest kapitanem, pozostałe dzieci załogą w gazetowych czapkach marynarzy).
Przybycie do Warszawy
- wskazanie Warszawy na mapie
- czytanie globalne wyrazu WARSZAWA
- Warszawa stolicą Polski
- poznanie herbu Warszawy – Syreny (omówienie jej wyglądu)
- słuchanie piosenki pt. „Nasza Warszawska Syrenka” - poznanie najważniejszych zabytków: Zamek Królewski, Pomnik Króla Zygmunta, Pałac w Łazienkach, pomnik „Małego Powstańca”.
e) lot samolotem – powrót do przedszkola, (odgłos lecącego samolotu)
Przybycie do Krakowa
8. Praca plastyczna – wykonanie przez dzieci makiety w kształcie Polski.
9. Wspólne zaśpiewanie piosenki pt. „Jesteśmy Polką i Polakiem”.
10. Ocena efektu wspólnej pracy.
11. Podziękowanie dzieciom oraz rodzicom za udział w zajęciu i wspólną zabawę.
Scenariusz opracowała: Katarzyna Rosek
Piękna Nasza Polska cała
Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.
Strona projektu
Zobacz wszystkie wpisy
od Katarzyna Rosek
Wyślij wiadomość
do Katarzyna Rosek
bliżej MAX
Nielimitowany dostęp do scenariuszy, filmów i piosenek – wszystko w jednym miejscu! BLIŻEJ MAX to wygodny i korzystny abonament, który łączy wszystkie nasze usługi. Subskrybując, zyskujesz dodatkowo:
- gotowe plany miesięczne i tygodniowe,
- atrakcyjne zestawy pomocy dydaktycznych,
- 10 pobrań, które możesz wykorzystać na dowolne materiały ze strony blizejprzedszkola.pl.