Sprawozdanie z projektu "3 września..." "Pszczółki" z Falmierowa

Wpis dodał(a) Renata Nowicka

Dzieci z oddziału przedszkolnego ”Pszczółki”  przy Szkole Podstawowej w Falmierowie z radością włączyły się w realizację projektu  „ 3 września 2018 roku - Międzynarodowy Projekt " Piękna nasza Polska cała". Uzyskaliśmy zgody rodziców na udział dzieci, publikację wizerunku itp. Większość rodziców aktywnie pomagała w trakcie realizowania zadań.

Chronologiczne realizowaliśmy:
8 września – zad nr 13 - „Napisz kartkę Bohaterom”

12 września  - zad nr 11 „Na skrzydłach historii” – wykonano prezentację multimedialną o swojej miejscowości i opublikowano ją na grupie „Piękna Nasza Polska Cała”

Od 15 września do 20 października trwała realizacja zadania nr 17 - Konkurs Fotograficzny pt. „To wszystko Polska”
2 pażdziernika posadzono przed szkołą  „Drzewo Pamięci” – realizując zad nr 16
7 października – zadanie nr 10   „Według przepisu Babci lub Dziadka” – wykonanie nasze regionalne danie SZARE KLUSKI Z BOCZKIEM I ZASMAŻANĄ KAPUSTĄ, wg przepisu, który Zuzia otrzymała od swojej babci  i umieszczono relację na grupie wraz z przepisem, który znajduje się też poniżej

„PRZEPIS NA SZARE KLUSKI Z BOCZKIEM I ZASMAŻANĄ KAPUSTĄ

Składniki :
1 kg ziemniaków
2 jajka
10 łyżek mąki
2 łyżeczki soli
2 łyżki oleju
1 kg kapusty kiszonej
1 łyżeczka cukru
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1 łyżka margaryny
20 dag boczku parzonego

Sposób przygotowania :
Przygotowanie tego dania zaczęłam od kapusty, którą siekamy, przekładamy do garnka, dodajemy cukier i przyprawę do bigosu, podlewamy wodą i gotujemy ok 1/2 godziny. Boczek kroimy w kostkę i smażymy na złoto na margarynie dodać do kapusty i przesmażyć całość, wsypujemy 1 łyżkę mąki, podsmażamy, delikatnie podlewamy wodą i dusimy do odparowania wody.
Ziemniaki obieramy i trzemy na tarce na tzw. papkę. Odsączone kartofle przekładamy do miski, wbijamy 2 jajka, dodajemy mąkę, sól i wyrabiamy łyżką na gęstą masę. Jeśli ciasto jest za rzadkie można dosypać mąki.
W dużym garnku zagotowujemy wodę, wsypujemy 1 łyżeczkę soli. Ciasto przekładamy na talerz i małą łyżeczką nabieramy ciasto i wrzucamy je na wrzątek, kluski nie powinny być zbyt duże, gdyż w trakcie gotowania zwiększą swoją objętość.
Kluski gotujemy na małym ogniu ok 5 minut od momentu wypłynięcia.
Ugotowane szare kluski odsączamy z wody na durszlaku, wykładamy na talerze i podajemy polane skwarkami ze smażonego boczku i z ugotowaną kiszoną kapustą.”

26 października, dzięki pomocy mamy Patrycji ukończono realizację zad nr  8 - „Praca plastyczna grupowa „Strój ludowy naszego regionu”  - powstała przepiękna praca ukazująca strój ludowy z północnej Wielkopolski

Zad nr 7 - zorganizowanie Kącika „Piękna nasza Polska cała” – realizowaliśmy prze pierwszy tydzień listopada, tak by kącik był gotowy na Święto Niepodległości

Zad nr 6 – Nauka wiersza „Powiewa flaga” – wiersz zaprezentowani podczas zajęć otwartych dla nauczyciela stażysty – 8 listopada

Zad nr 9  Nauka i zaśpiewanie hymnu – dzieci zaśpiewały hymn podczas uroczystego apelu z okazji obchodów 100 – lecia niepodległości – 9. listopada

9 listopada odbył się też  „Dzień Mody Patriotycznej” – zad nr 15

27 listopada, przy okazji „Dnia Misia” dzieci poznały zabawę ludową „Stary niedźwiedź mocno śpi” – było to zad. nr 9

Zad nr 4 Nauka piosenki o tematyce patriotycznej – dzieci nauczyły się pios. „Jesteśmy Polką i Polakiem” – realizowano w listopadzie

Zad nr  20 Zawody sportowe pt. „Biało-czerwoni” zrealizowaliśmy wg własnego scenariusza, pod hasłem – sprawni jak żołnierze, odbyły się one 20 listopdada.

Zad nr 5 Nauka tańca ludowego – przedszkolacy poznali „Grozik” i zaprezentowały go rodzicom podczas spotkania wigilijnego.

Zad nr 12 „Piękna nasza Polska cała” – wysłanie pocztówki swojej miejscowości – ze względu na to, że Falmierowo, to nieduża wieś, nie ma swojej pocztówki, wychowawczyni przygotowała colage – pocztówkę świąteczną ze zdjęciem szkoły, wysłana z życzeniami na Boże Narodzenie.

Dodatkowo

Wzięliśmy udział w biciu REKORDU POLSKI – w zaśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego – Hymnu  Narodowego – przez jak największą ilość dzieci – 09 listopada o godzinie 11:11
„Ludowe ozdoby choinkowe” – odbył się przedszkolny konkurs na najciekawszą ozdobę choinkową, wszystkie ozdabiały naszą choinkę.

Tym samym udało się nam zrealizować 15 z 20 zadań.

Ilość dzieci – 25 – jedna grupa

Wychowaca

Renata Nowicka

adres placówki

Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej
w Falmierowie

Falmierowo 30
89-311 Falmierowo

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Renata Nowicka

do Renata Nowicka