Sprawozdanie z projektu edukacyjnego pt.:"Piękna Nasza Polska Cała".

Wpis dodał(a) Katarzyna Kuźmin

W projekcie pt.: „Piękna Nasza Polska Cała” wzięły udział wszystkie grupy (pięć oddziałów) Przedszkola Miejskiego Nr 123 na ul.Rojnej 24, 91-134 Łódź, kontakt@pm123.elodz.edu.pl

W ramach realizacji projektu wykonaliśmy następujące zadania:

1)Nauka, osłuchanie się i zaśpiewanie Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego

Podczas przygotowań do obchodów 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dzieci ze wszystkich grup osłuchały się i nauczyły się hymnu państwowego Polski, aby w dniu 09.11.2018 o godzinie 11.11 zaśpiewać 4 zwrotkowy utwór podczas uroczystej akademii, razem z dziećmi zaśpiewali nauczyciele, harcerze, seniorzy z Domu Dziennego Pobytu „Wrzos”oraz zaproszeni rodzice. W tym dniu na terenie przedszkola przebywało 97 dzieci. Tym samym naszego przedszkole włączyło się w bicie „Rekordu dla Niepodległej”zainicjowanego przez Minister Edukacji Narodowej.

3)Apel z okazji 11 listopada

Uroczystość z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła się o godzinie 9.30. Uroczystość rozpoczęła się od wejścia przedstawicieli ZHR z dużą flagą Polski. Scenariusz obejmował treści historyczne, pieśni i wiersze o tematyce patriotycznej. Scenografia sali została wcześniej przygotowana przez nauczycieli przedszkola.

4)Nauka piosenki o tematyce patriotycznej

Dzieci zapoznawały się i uczyły pieśni patriotycznych oraz piosenek o tematyce patriotycznej, śpiewały podczas uroczystej akademii jak i podczas codziennych zajęć lub czasu wolnego w przedszkolu. Należały do nich: „Jesteśmy Polakami” z rep.Urszuli Pakuły, „Jesteśmy Polką i Polakiem”oraz pieśni patriotyczne: „Rota”, „Piechota”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Serce w plecaku”, „My pierwsza brygada”, „Deszcz jesienny deszcz”, „Przybyli ułani pod okienko”. Przy śpiewaniu piosenek zostały użyte instrumenty perkusyjne.

5)Nauka tańca ludowego

Występ na akademii grupy dzieci z koła muzycznego działającego na terenie przedszkola z tańcem narodowym: „Krakowiak” w strojach regionalnych. Do tańca zostały użyte kolorowe chusty oraz tamburyna.

6)25 października 2018r. na terenie PM123 zorganizowano Patriotyczny Konkurs Recytatorski ,, Kto ty jesteś? Polak mały!”, którego adresatem były dzieci uczęszczające do PM123.Dzieci wspólnie z rodzicami przygotowały w domu recytację wybranego wiersza o tematyce związanej z Polską lub odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Dzieci zaprezentowały wybrane wiersze przed społecznością przedszkolną i jury złożonym z dyrektora przedszkola i nauczycieli.

7)Na terenie placówki zostały zorganizowane kąciki o tematyce patriotycznej w każdej grupie, każdy taki kącik zawierał kodeks młodego patrioty (wcześniej opracowany). Na holu i w szatni przedszkola nauczyciele stworzyli kąciki patriotyczne oraz folkowe.

8)W grupie Daltonki (3-6 lat) odbyły się zajęcia o tematyce patriotycznej. Dzieci były podzielone na zespoły. Każdy zespół miał zadanie związane z tematem o Polsce. Jeden zespół tworzył strój łowiczanki z dostępnych materiałów. Ozdabiali wcześniej narysowaną ołówkiem przez nauczyciela postać.

9)W grupie Krasnoludki (3,4 lat) dzieci wraz z nauczycielem poznały zabawę ludową pt.: „Jaworowi ludzie”,zabawa była powtarzana podczas zajęć.

10)W grupie Daltonki (3-6 latki) dzieci robiły jabłecznik z jabłek polskich zebranych wcześniej z ogrodu przedszkolnego.

12)Dzieci z grupy Biedronki wysłały pocztówkę miasta Łodzi na adres Ludmiła Fabiszewska, MP Nr 2 w Aleksandrowie Łódzkim, ul.Łęczycka 4.

14)30 października przeprowadzono dla dzieci i ich rodziców na terenie PM123 konkurs plastyczny pt.:,, Oto Polska właśnie!”, którego tematem były cechy charakterystyczne Polski lub symbole narodowe.

16)Na terenie ogrodu przedszkolnego w listopadzie 2018 wzdłuż ogrodzenia zasadzono tuje typu szmaragd w ilości 30 sztuk ku pamięci 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzieci z przedszkola będą dbały o drzewka podlewając je oraz wiosną ozdabiając teren wokół nich podsypując korą.

17)Na terenie placówki został zorganizowany konkurs fotograficzny pt.: „To wszystko Polska” wśród dzieci i rodziców naszego przedszkola. Napłynęło bardzo dużo zdjęć.

18)W ramach poszerzania wiedzy o historii regionu łódzkiego dzieci wybrały się do Muzeum Fabryki na warsztaty pt.: „Jedzie pociąg z bawełną” w dniu 12.12.2018.

Dzieci aktywnie zwiedziły ekspozycję związaną z historią włókiennictwa w Łodzi, gdzie rytm poszczególnych zadań wyznaczała zabawa przy użyciu kostki i pionków. Wykorzystanie motywu gry planszowej sprawiło,że forma zajęć przystosowana była do oczekiwań najmłodszych uczestników i pozwoliła na ich pełne zaangażowanie w zabawę oraz wzbogacenie wiedzy o naszym regionie.

19)Przedszkolny quiz wiedzy o Polsce nosił tytuł „Jesteśmy Polką i Polakiem” i odbył się w dniu 20 listopada. Po wyjaśnieniu zasad zabawy dzieci w swoich salach zrealizowały działania z pomocą nauczycieli, następnie spotkały się na podsumowaniu zadań w jednej sali.

20)27 listopada 218r. na terenie przedszkola odbyła się Patriotyczna Olimpiada Sportowa „Biało-czerwoni”. Zawody miały charakter toru przeszkód do pokonania przez przedszkolaków podzielonych ze względu na wiek.

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Katarzyna Kuźmin

do Katarzyna Kuźmin