Sprawozdanie z realizacji projektu „Piękna Nasza Polska Cała”

Wpis dodał(a) Joanna Czarnota-Zych

Przedszkolaki z grupy Smerfusie z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Racławicach wraz z nauczycielkami wzięły udział w realizacji międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna nasza Polska cała” którego zadania miały przybliżyć dzieciom znajomość symboli narodowych, tradycji ludowych, a także przygotować do świętowania obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości.

Zrealizowaliśmy następujące zadania:

1. Przedszkolaki nauczyły się 4 zwrotek Hymnu polski. .Dzieci pięknie odśpiewały hymn podczas apelu patriotycznego „100 – lecie Niepodległości Polski” oraz w trakcie bicia „Rekordu dla Niepodległej” w dniu 9.11.2018 o g.11.11.

2. W trakcie trwania projektu dzieci poznały wiele piosenek patriotycznych: „Jesteśmy Polką i Polakiem”, "Rodzinny kraj", "O mój rozmarynie".
  3. Dzieci nauczyły się dwóch tańców ludowych " Krakowiaczek" i „Grozik”
  4. Nauczylismy się wierszy Cz. Janczarski „Co to jest Polska?” oraz Władysław Bełza Katechizm polskiego dziecka.
  5. W  sali zorganizowany został kącik patriotyczny przyozdobiony w prace plastyczne
    o tematyce patriotycznej wykonane przez dzieci.
  6. Przedszkolaki wykonały pracę plastyczną Krakowski strój ludowy.
  7. Dzieci poznały zabawy ludowe i  radością bawiły się w: ,,Ciuciubabkę’’, ,,Chowanego’’ , ,,Ojca Wirgiliusza’’, ,,Mam chusteczkę haftowaną’’ .
  8. Dzieci poznały recepturę wypieku chleba.
  9. Przedszkolaki wzięły udział w akcji ,, Napisz kartkę Bohaterom’’. Dzieci w ten sposób upamiętniły i uhonorowały uczestników Powstania Warszawskiego.
  10. W listopadzie został przeprowadzony Konkurs Plastyczny dla dzieci z rodzicami pt.,,Moja mała Ojczyzna’’. Wyłoniono zwycięzców, którzy otrzymali nagrody.
  11. Zorganizowaliśmy Pokaz Mody Patriotycznej. Dzieci na wybiegu zaprezentowały stroje przygotowane wraz z rodzicami.
  12. Przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Kościóła pw. Narodzenia NMP w Racławicach jest to  zabytkowy drewniany Kościół zbudowany w 1511 roku.

Nauczycielki zaangażowane w projekt:

Joanna Czarnota-Zych

Aleksandra Babiuch

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej
Racławice 329
32-049 Przeginia

Przepis

0,5 litra letniej wody

4 łyżki owsianki

1 łyżeczka soli

1 łyżeczka cukru

5 dag drożdży

Wszystko wymieszać, zostawić na pól godziny

Potem dodać

-0,5 kg maki

- garść słonecznika

- siemie lniane - łyżeczka

Wyrobić. Zostawić do wyrośnięcia.

Piec około 1 godziny

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Joanna Czarnota-Zych

do Joanna Czarnota-Zych