Sprawozdanie z realizacji projektu "Piękna Nasza Polska Cała"

Wpis dodał(a) Kasia Sałasińska

Niepubliczne Przedszkole "Kangurek" w Płońsku miało zaszczyt uczestniczyć we wspaniałym projekcie "Piękna Nasza Polska Cała".   W naszym Przedszkolu w projekcie wzięły udział trzy grupy – grupa Żółwiki (3-latki), grupa Pingwinki (4-latki) oraz grupa Żyrafki (5-latki), pod kierunkiem nauczycieli: Pań Iwony Kowalskiej, Agnieszki Fonderskiej oraz Katarzyny Sałasińskiej.

Zadanie 1

Dzieci poznały i nauczyły się Hymnu Polski -  „Mazurka Dąbrowskiego”,  którego 4 zwrotki zostały wspólnie odśpiewane przez całą społeczność przedszkolną 9 listopada podczas uroczystości z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Zadanie 2

Przeprowadziliśmy zajęcie otwarte dla rodziców o tematyce patriotycznej.

Zadanie 3

Zoorganizowalismy apel z okazji 11 listopada. Dzieci zaprezentowaly montaż słowno-muzyczny. W uroczystości wzięli również rodzice, którzy wspólnie z przedszkolakami odspiewali Hymn Polski.

Zadanie 4

Podczas przygotowań do uroczystości z okazji Odzyskania Niepodległości, dzieci nauczyły się i zaśpiewały piosenki „Rodzinny kraj” oraz „Symbole Polski”.

Zadanie 5

Dzieci nauczyły się  tańca ludowego – "Klepany" . Odbyło się to podczas spotkania a panią z Artystycznego Zespołu Ludowego "Płońsk".

Zadanie 6

Dzieci nauczyły się wierszy patriotycznych: "Barwy ojczyste","Katechiznm polskiego dziecka", "Trzy symbole narodowe", "Polska- mój kraj".

Zadanie 7

W naszej sali powstał kącik patriotyczny, w którym znalazły się informacje odnośnie obchodów 11 listopada oraz symboli narodowych. W kącikach dzieci mogły znaleźć albumy i książki przedstawiające zabytki i krajobrazy różnych regionów Polski.

Zadanie 9

Podczas realizacji projektu dzieci często bawiły się w popularne zabawy ludowe: ”Jawor”,  „Chodzi lisek koło drogi”, „Stary niedźwiedź mocno śpi” czy  „Praczki”.

Zadanie 11

W ramach projektu wykonaliśmy również prezentację multimedialną „Na skrzydłach historii”.

Zadanie 13

Napisaliśmy i wysłaliśmy kartki Bohaterom.

Zadanie 15

Zoorganizowalismy w przedszkolu "Dzień mody patriotycznej".

Zadanie 18

Dzieci z grupy Żyrafki wybrały się również „Szlakiem historii” na wycieczkę do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Przedszkolaki poznały architekturę oraz wystrój i sprzęty dawnych domostw, w tym również ludowe stroje z rejonu, a także życie codzienne i zainteresowania mieszkańców Mazowsza. Uczestniczyły także w warsztatach wyrobu masła.

Dzieci odwiedziły także do Pracownię Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska, gdzie poznały historię  własnego miasta, obejrzały fotografie miasta Płońska oraz jego mieszkańców z czasów dawnych oraz współczesnych.

Przedszkolaki zwiedziły także pomniki znajdujące się na terenie miasta Płońska, m.in.  Pomnik Michała Archanioła znajdujący się na płońskim rynku oraz pomnik Józefa Piłsudskiego.

Dzieci wzięły także udział w Marszu Niepodległości, maszerując ulicami miasta zachęcały mieszkańców Płońska do wspólnego śpiewania i świętowania Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w tak wspaniałym projekcie „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”.

Udział w projekcie sprawił nam wiele radości  oraz rozbudził w nas ducha patriotyzmu; tożsamości narodowej  i regionalnej.

Dziękujemy Pani Ludmiło.

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Kasia Sałasińska

do Kasia Sałasińska