🌸 Witaj wiosno! Książka miesiąca -30% – Sprawdź

Akademia Edukacji

Szkolenia na najwyższym poziomie. Rozwijaj się wygodnie online lub stacjonarnie.

O Akademii
Polecamy
Akademia Dziecięcej Matematyki
Akredytacja
Akademia Edukacji jest Niepubliczną Placówką Doskonalenia Nauczycieli. 25 czerwca 2024 r. uzyskała przedłużenie akredytacji Małopolskiego Kuratora Oświaty otrzymanej dnia 31 lipca 2019 r. Nr decyzji: NP.5470.4.2024.MD

Sprawozdanie - "PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA"

Wpis dodał(a) Joanna Gil ponad 7 lat temu · 327 wyświetleń
Wpis sprawdzony przez moderatora

ZESPÓŁ SZKOLNO – PRZEDSZKOLNY - BRACIEJÓWKA
PODSUMOWANIE PROJEKTU ,,PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA“
W związku z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości Zespół Szkolno – Przedszkolny w Braciejówce (gmina Olkusz, województwo małopolskie), od września do grudnia 2018r. brał udział w Międzynarodowym Projekcie ,,Piękna Nasza Polska Cała“. Zrealizowaliśmy 13 z 20 zaproponowanych zadań. W realizację patriotycznego projektu zaangażowali się wszyscy nauczyciele, uczniowie, przedszkolaki oraz rodzice.
Wykonane zadania:

  1. Zadanie nr 1 – wszyscy uczniowie oraz dzieci z przedszkola nauczyły się czterech zwrotek hymnu państwowego. Hymn został odśpiewany podczas ślubowania klasy I oraz 9 listopada o godzinie 11.11 w czasie ogólnopolskiej akcji ,,Rekord dla niepodległej“.
  2. Zadanie nr 3 – uczniowie klasy VIII i VII przygotowali akademię z okazji Święta 11 Listopada (scenariusz – załącznik nr 1)
  3. Zadanie nr 4 – uczniowie klas IV-VIII uczyli się patriotycznych pieśni . Były to m.in. ,,Rota“, ,,Wojenko, wojenko“, ,,Rozkwitały pąki białych róż“, ,,Piechota“, ,,Ułani“ i inne. W dniu 9 listopada, po uroczystej akademii zorganizowaliśmy wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Pomocą były przygotowane własnoręcznie przez uczniów śpiewniczki.
  4. Zadanie nr 5 – nasza szkoła uczestniczy w europejskim programie Erasmus +. W związku z tym przybyli do nas w grudniu goście ze szkół we Francji oraz Niemiec. Na spotkanie pożegnalne przygotowaliśmy dla nich program artystyczny, w którym chcieliśmy pokazać nasza historię i tradycje. Zaprezentowaliśmy m.in. nasz taniec narodowy ,,krakowiak“ w wykonaniu uczniów klasy VIII. Ponadto jedną z wielu wręczanych naszym gościom pamiątek były pierniki w kształcie Polski, udekorowane w barwach narodowych.
  5. Zadanie nr 6 – uczniowie klas I i II uczyli się wierszy patriotycznych: Władysława Bełzy ,,Katechizm polskiego dziecka“ i Czesława Janczarskiego ,,Powiewa flaga“. Ponadto braliśmy udział w szkolnym i miejsko-gminnym konkursie recytatorskim pt ,,100 lat niepodległości – dziecięca poezja patriotyczna“. Uczniowie zaprezentowali wiersze: Cz. Janczarskiego ,,Piękna jest nasza ziemia“, L.J. Kerna ,,Nasze podwórko“ i W. Chotomskiej ,,Twój dom“.
  6. Zadanie nr 7 – kąciki patriotyczne i gazetki ścienne pojawiły się już we wrześniu na głównym holu, w salach lekcyjnych i w świetlicy szkolnej. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego wszystkie sale szkoły i przedszkola zostały pięknie przystrojone w barwy biało-czerwone i symbole narodowe.
  7. Zadanie nr 8 – klasa VII przygotowała grupową pracę plastyczną ,,Strój ludowy naszego regionu“.
  8. Zadanie nr 10 – uczniowie z klas I, II i IV brali udział w warsztatach kulinarnych z pieczenia kruchych ciasteczek. Zajęcia prowadzone były w regionalnej osadzie młynarskiej ,,Boroniówka“ w Ojcowskim Parku Narodowym. Dzieci poznały technikę wyrabiania kruchego ciasta i własnoręcznie wykonały pyszne ciasteczka. Dodatkowo poznały pracę młynarza i zobaczyły jak miele się mąkę. (przepis na kruche ciasteczka – załącznik nr 2)
  9. Zadanie nr 12 – komputerowo wykonaliśmy piękną widokówkę naszej miejscowości, którą wysłaliśmy do Pani Ludmiły, inicjatorki i pomysłodawczyni projektu. Serdecznie Panią jeszcze raz pozdrawiamy !
  10. Zadanie nr 13 – napisz kartkę Bohaterom. Wszyscy uczniowie oraz przedszkolaki dołączyli do ogólnopolskiej akcji BohaterON. Wspólnie z wychowawcami napisali pocztówki, które zaadresowali do powstańców.
  11. Zadanie nr 16 - 16 października jest w naszej szkole dniem Patrona, którym jest Jana Paweł II. Aby godnie upamiętnić naszego wielkiego Patrona oraz przypadające w tym roku najważniejsze wydarzenie – 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, posadziliśmy na terenie przyległym do szkoły ,,Dąb Pamięci“, jako symbol życia i wolności.
  12. Zadanie nr 18 – „Szlakiem historii” - W celu pogłębienia wiadomości z zakresu historii regionalnej w kontekście odzyskania niepodległości i kształtowania postaw patriotycznych, klasa V odbyła wycieczkę do pobliskiego Olkusza. Tam pod kierunkiem historyka zwiedzili Rynek, gotycką Bazylikę, Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej, Muzeum Afrykanistyczne, Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego oraz Kolekcję Minerałów i Skamieniałości Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Uczniowie zatrzymali się także przed pomnikiem i obeliskiem dwóch wielkich patriotów Józefa Piłsudskiego i Stefana Buchowieckiego oddając im cześć.
  13. Zadanie nr 20 – zawody sportowe „Biało – czerwoni” – W dniu 9 listopada po uroczystej akademii, odbyły się zawody sportowe. Przedstawiciele klas I - VIII wspólnie z wychowawcami wzięli udział w sztafecie dla Niepodległej. Bieg z flagą narodową na miejscowym boisku zrobił na uczniach i mieszkańcach wioski duże wrażenie.

Dodatkowo, poza wymienionymi zadaniami zorganizowaliśmy :

  • ,, Śniadanie z Marszałkiem Piłsudskim“. Realizując jak co roku program profilaktyczny ,,Śniadanie daje moc“ i jednocześnie nawiązując do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, do uroczystego śniadania zasiadł z naszymi uczniami i nauczycielami Józef Piłsudski z rodziną. Dzięki inscenizacji przygotowanej przez uczniów klas V-VIII przenieśliśmy się w czasy 20- lecia międzywojennego. Dowiedzieliśmy się jak w tamtym czasie wyglądała kuchnia chłopska, mieszczańska i szlachecka. Uczniowie i rodzice przygotowali na tę okazję potrawy w barwach biało – czerwonych.
  • Warsztaty plastyczne dla uczniów klas I i II. Uczniowie wykonali godła narodowe techniką wyklejanki z bibuły.
  • Uczniowie młodszych klas obejrzeli film patriotyczny ,,Polak mały“ i wysłuchali prelekcji na temat symboli narodowych.

Czas realizacji Projektu, był dla nas czasem wytężonej pracy, ale i prawdziwej lekcji patriotyzmu i miłości do naszej ,,Małej i Dużej Ojczyzny“. Serdecznie dziękujemy, że mogliśmy w nim uczestniczyć i gratulujemy Pani Ludmiło wspaniałego pomysłu!
Dyrektor, nauczyciele, uczniowie i dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Braciejówce

Dołączone pliki

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.


Strona projektu

Zobacz wszystkie wpisy od Joanna Gil Wyślij wiadomość do Joanna Gil
bliżej MAX – abonament

bliżej MAX

Nielimitowany dostęp do scenariuszy, filmów i piosenek – wszystko w jednym miejscu! BLIŻEJ MAX to wygodny i korzystny abonament, który łączy wszystkie nasze usługi. Subskrybując, zyskujesz dodatkowo:

  • gotowe plany miesięczne i tygodniowe,
  • atrakcyjne zestawy pomocy dydaktycznych,
  • 10 pobrań, które możesz wykorzystać na dowolne materiały ze strony blizejprzedszkola.pl.

Wyślij wiadomość do Joanna Gil

Bądź na bieżąco z najnowszymi treściami

Zapisz się do newslettera i otrzymuj najlepsze materiały prosto na swoją skrzynkę

Zapisz się do newslettera