Sprawozdanie z projektu

Wpis dodał(a) Tomasz Jurczak

SPRAWOZDANIE

Z projektu „Piękna Nasza Polska cała”

Niepubliczne Przedszkole „Tęczowy Ogród”, ul. Banacha 33, 33-300 Nowy Sącz, od września wzięło udział w projekcie „Piękna Nasza Polska cała”. Koordynatorem całego projektu był Dyrektor Przedszkola Pan Tomasz Jurczak. Zadania zostały rozdzielone na wszystkie grupy znajdujące się w Przedszkolu:

- Sówki (starszaki), wychowawczyni: Karolina Pierzga, Anna Potoczek-Siedlarz

- Misie (średniaki), wychowawczyni: Anna Lupa, Urszula Orzeł

- Myszki (maluchy), wychowawczyni: Monika Zborowska, Monika Węgrzynowska

Część zadań realizowana była we wszystkich grupach, pozostałe, zostały dostosowane do wieku dzieci. W sumie zrealizowano 18 zadań ( Zadanie 1, 2,3, 4, 5,6,7,8, 9, 10, 11,12, 13,14,15, 18,19, 20)

Jednym z pierwszych zadań, które zostało zrealizowane przez całe Przedszkole, był Turniej Wiedzy Patriotycznej pt.: „Kocham Cię Polsko”(Zadanie nr 19). Został przeprowadzony w grupie starszaków na spotkaniu z rodzicami, które odbyło się 12 października. Dzieci razem z rodzicami wykazali się wiedzą na temat swojej ojczyzny.

18 października odbyły się zawody sportowe „Biało- czerwoni” (zadanie nr 20) . W zawodach brały udział trzy grupy wiekowe. Dzieci miały szanse sprawdzić swoje umiejętności sportowe w zorganizowanym torze przeszkód. Zawody odbyły się w ogrodzie przedszkolnym.

W ramach projektu zorganizowane zostały również zajęcia otwarte dla rodziców (Zadanie nr 2),  przeprowadzone w grupie średniaków. Spotkanie rozpoczęło się od przywitania przybyłych gości. Rodzice mogli chwilę poobserwować zachowanie dzieci, ponieważ pierwsze zadania były tylko dla przedszkolaków – prezentacja wiersza o tematyce patriotcznej (zadanie nr 6) pt.: “Powiewa Flaga” oraz zaśpiewanie piosenki (zadanie nr 4) pt.: “Rodzinny Kraj”. Na warsztatach rodzice wraz z dziećmi mieli okazję wykonać pracę plastyczną pt.: “Strój ludowy naszego region”.(zadanie nr 8),  w trakcie której rodzice wykazali się dużą kreatywnością. Dzieci na zajęciach udowodniły, że mają świadomość jak należy zachować się podczas hymnu, znają symbole narodowe i wiedzą w jakim kraju mieszkają. Na koniec zajęć wspólnie został odśpiewany  hymn oraz zrobione zostało pamiątkowe zdjęcie.

W przedszkolu został ogłoszony  konkurs plastyczny pt.: “ Moja mała Ojczyzna” (zadanie nr 14) dla wszystkich dzieci uczęszczających do przedszkola. Ogłoszenie wyników odbyło się 9 listopada po Apelu. Wpłynęły 23 prace, które były bardzo strannie wykonane.

Ponadto, każda z grup przygotowała swój taniec ludowy oraz wiersz dostosowany do przedziału wiekowego. Maluszki nauczyły się wiersza pt.: “Polak Mały”, natomiast starszaki przygotowały taniec ludowy (zdanie nr 5) pt.: “Krakowiak”.

W każdej grupie w sali zorganizowany został kącik tematyczny (zadanie nr 7), pt.: “Piękna Polska Nasza Cała”, w którym zostały umieszczone symbole narodowe, mapa Polski, sylwety ważnych postaci tj.: Józef Piłsudski. Dzieci również wykonywały liczne prace plastyczne związane z tematyką narodową (zwłaszcza w listopadzie)

Całe Przedszkole 9 listopada o godzinie 11:00 zorganizowało Apel z okazji 11 listopada (zadanie nr 3). Podczas, którego został uroczyście odśpiewany Hymn Polski Mazurka Dąbrowskiego. (zadanie nr 1). Dzieci z grupy starszaków zorganizowały dla dzieci z pozostałych grup przedstawienie: „Inscenizacja z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę”.

Scenariusz:

1.      Przywitanie wszystkich gości.

2.      Prezentacja postaci, które biorą udział w przedstawieniu.

3.      Inscenizacja – z podziałem na role.

4.      Zaśpiewanie piosenek : „Co to jest niepodległość?”, „Symbole Polski”.

5.      Zaśpiewanie Hymnu Polski.

6.      Ogłoszenie wyników konkursu plastycznego „Moja mała Ojczyzna”.

7.      Pokaz mody patriotycznej (zadanie nr 15).

W pokazie mody patriotycznej wzięły udział wszystkie dzieci z przedszkola. Zaprezentowały stroje w barwach narodowych oraz stroje krakowskie.

Zrealizowaliśmy zadanie nr 11 „Na skrzydłach historii” - prezentacja multimedialna o Nowym Sączu, którą dzieci oglądały na zajęciach. Omówiona została historia, zabytki i ciekawostki o naszym mieście.

Zrealizowane zostało również zadanie pt. ,,Napisz kartkę Bohaterom”(zadanie nr 13). Dzieci przynosiły kartki dla bohaterów, potem na zajęciach przepięknie je udekorowały Następnie średniaki udały się na pocztę, aby wysłać gotowe kartki do Bohaterów. Dodatkowo wysłaliśmy pocztówkę swojej miejscowości Nowego Sącza do pani Ludmiły Fabiszewskiej(zadanie nr 12).

Wykonane zostało również zadanie „Szlakiem historii”(zadanie nr 18), gdzie zorganizowana została wycieczka do Skansenu – Park Etnograficzny, której celem było poznanie zabytków kultury regionalnej, dorobku historycznego , architektury i tradycji miasta.

29 listopada zostało zrealizowane zadanie nr 9. Dziewczynki z grupy starszaków, które należą do regionalnego zespołu „Mała Helenka”, zapoznały dzieci z różnymi zabawami ludowymi. Poprowadziły te zabawy w pozostałych grupach wiekowych: „Kukułeczka”, „Poleczka”, „Tupaniec”, „Kogutek”, „Ojciec Wirgiliusz” oraz „Mam chusteczkę haftowaną”.

Wykonując zadanie ,,Według przepisu Babci lub Dziadka”  (zadanie nr 10) dzieci wraz z nauczycielami zajmowali się kiszeniem kapusty.

Składniki: 10 kg poszatkowanej kapusty, marchew ok. 1 kg, 25 dag soli kamiennej, koper, ziele angielskie, liście laurowe.

W sali pod nadzorem nauczycielki z grupy, dzieci tarły marchewkę, a następnie wsypywały poszczególne składniki do glinianego naczynia i ugniatały. Degustacja kapusty, miała miejsce podczas spotkania wigilijnego.

Nauczyciele, którzy realizowali projekt:

Tomasz Jurczak - Dyrektor

Anna Lupa

Urszula Orzeł

Monika Zborowska

Monika Węgrzynowska

Karolina Pierzga

Anna Potoczek - Siedlarz

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Tomasz Jurczak

do Tomasz Jurczak