Sprawozdanie "Piękna nasza Polska cała" P-3 Pyskowice

Wpis dodał(a) Weronika Nowak

W Przedszkolu nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Pyskowicach również realizowano ogólnopolski projekt „Piękna nasza Polska cała”. Realizacja zadań odbywała się w miesiącach październiku, listopadzie (cały miesiąc poświęcony na działania o treści patriotycznej) oraz na początku grudnia.

Wszystkie dzieci w swoich grupach osłuchały się z melodia oraz zapoznały się ze słowami hymnu, by kolejno podczas ogólnopolskiego bicia rekordu na początku listopada, wraz z wszystkimi przebywającymi o 11:11 w przedszkolu, zaśpiewać Mazurka Dąbrowskiego (zadanie 1). Każda z grup w okresie listopada zaprosiła rodziców na zajęcie otwarte, podczas którego dzieci pogłębiały treści patriotyczne, a nauczycielki według swoich pomysłów realizowały ciekawe zajęcia dla dzieci (zadanie 2). Zadanie 3 był apel lub inscenizacja z okazji 11 listopada, a nasze przedszkole jak co roku organizowało Przegląd Piosenki Patriotycznej, na który zaprosiło wszystkie pyskowickie przedszkola, by każda z grup mogła zaprezentować te tradycyjne i współczesne pieśni i piosenki. Tym samym dzieci z naszego przedszkola nauczyły się „Przybyli ułani pod okienko” realizując przy tym zadanie 4. Zadanie nr 5 było zrealizowane na początku grudnia przy okazji Dnia Górnika w naszej placówce. Grupy kolejno od najmłodszych nauczyły się i zaprezentowały tańce ludowe: grozik, koziorajka, miotlarz oraz trojak. „Katechizm polskiego dziecka” W. Bełzy był wierszem, który rozbrzmiewał z ust dzieci mówiony z pamięci (zadanie 6). Od początku realizacji projektu w naszym przedszkolu powstał Kącik „Piękna nasza Polska cała”, który przyciągał uwagę nie tylko dzieci, ale również rodziców czy gości naszej placówki (zadanie 7). Zadanie 10 o kulinarnym wydźwięku znalazło u nas zastosowanie podczas zajęć. Dzieci zapoznały się z tym jak przygotować sznitę z fetem, czyli chleb posmarować smalcem, lekko posypać solą i zjeść z ogórkiem kiszonym oraz wodzionkę, czyli zupę z czerstwego chleba ze smalcem, czosnkiem, przyprawioną do smaku maggi, solą i pieprzem.  Pocztówka, czyli zadanie 12 została wysłana do pani Ludmiły Fabiszewskiej z krajobrazem Pyskowic. Jednym z zadań, które wykonaliśmy na samym początku było wysłanie pocztówki powstańcom, czyli „Napisz kartkę Bohaterom” zadanie nr 13. Bardzo chętnie dzieci z rodzicami bawili się biorąc udział w konkursach. „Moja mała ojczyzna”, czyli konkurs plastyczny zgromadził wiele prac, a w drodze głosowania wyłoniono najciekawsze obrazujące piękno naszego miasta (zadanie nr 14). Zadanie nr 17 to konkurs fotograficzny „To wszystko Polska” pokazał jak obiektyw aparatu ukazuje otoczenie. Ostatnie zadanie zrealizowane przez przedszkole to Dzień Mody Patriotycznej (zadanie nr 15). Dzieci licznie przybyły na nasz wybieg w strojach ludowych, sportowych, a nawet w wersji eleganckiej, czyli jak widać w barwach biało-czerwonych zawsze do twarzy. Ponadto dzieci ze starczych grup wzięły udział w I biegu dla Niepodległej, czcząc na sportowo naszą ojczyznę.

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Weronika Nowak

do Weronika Nowak