Sprawozdanie - Przedszkole w Chalinie - Piękna Nasza Polska Cała

Wpis dodał(a) Justyna Szcześniewska

,,Piękna Nasza Polska Cała”

Dzieci z Przedszkola w Chalinie wraz z nauczycielami przystąpiły do Międzynarodowego Projektu upamiętniającego 100-lecie odzyskania niepodległości „Piękna nasza Polska cała”. Celem projektu było kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski oraz kształtowanie tożsamości narodowej dzieci.

Spośród zaproponowanych działań udało się zrealizować  13 zadań.

Zadanie 1 ,,Nauka, osłuchanie się i zaśpiewanie Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego”

Przedszkolacy stopniowo uczyli się Hymnu  Narodowego, który zaśpiewały 11.10.2018r. pod pomnikiem poległych Polaków oraz  dnia 09.11.2018 o godz. 11.00 w ramach ogólnopolskiej akcji ,,Rekord dla Niepodległej”.

Zadania 4 ,,Nauka piosenki Rodzinny kraj lub dowolnej piosenki o tematyce patriotycznej”

Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości dzieci z przedszkola nauczyły się i odśpiewały piosenkę „Rodziny kraj” oraz „Jesteśmy Polką i Polakiem”.

Zadanie 6 ,,Nauka wiersza o tematyce patriotycznej”

Dzieci nauczyły się wiersza o tematyce patriotycznej pt. ,,Katechizm polskiego dziecka” W. Bełzy.

Zadanie  7  ,,Zorganizowanie Kącika Piękna nasza Polska cała”

Każda grupa przygotowała kącik patriotyczny i regionalny w swojej sali.  Kącik regionalny został wzbogacony eksponatami przyniesionymi przez rodziców dzieci przedszkolnych.

Zadanie 8 ,,Paca plastyczna grupowa Strój ludowy naszego regionu”

Dzieci wspólnie z nauczycielami wykonały pracę plastyczną stroju kujawskiego, który został im zaprezentowany podczas wycieczki do Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku . Dzieci uczestniczyły również w warsztatach „Moda na ludowo”, na których dziewczynki udekorowały fartuszki wzorami imitującymi haft kujawski, zaś chłopcy wykonali rogatywki ozdobione barankiem i pawimi piórami.

Zadanie 9 ,,Zabawa ludowa”

Przedszkolaki poznały wiele różnych zabaw ludowych np.: ,,Dwóm tańczyć się zachciało”; ,,Mało nas”, ,,Stary niedźwiedź” itp. Dzieci chętnie bawią  się w te zabawy nie tylko na co dzień  ale także podczas organizowanych w przedszkolu imprez np. zabawy andrzejkowej.

Zadanie 10,,Według  przepisu ,,Babci lub Dziadka”

Z okazji zbliżających się świat w dniu 12.12.2018r. dzieci wraz z nauczycielami przygotowały przepyszne pierniczki, którymi poczęstowały swoich rodziców przy okazji warsztatów świątecznych w przedszkolu.

Zadanie 12 „Piękna nasza Polska cała” – wysłanie pocztówki swojej miejscowości

30.10.2018r. przedszkolaki wysłały kartę z widokiem gminy Dobrzyń nad Wisłą do Pani Ludmiły.

Zadanie 14 ,,Konkurs plastyczny dla dzieci z rodzicami” pt. : ,,Moja mała Ojczyzna”

W ramach ogólnopolskiego projektu „Piękna Nasza Polska Cała” zorganizowany został w naszym przedszkolu rodzinny konkurs plastyczny pt. „Moja mała Ojczyzna”. Celem rywalizacji było przedstawienie najbliższej okolicy oraz elementów związanych z miejscem zamieszkania dzieci. Przedszkolaki i rodzice mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną, przedstawiającą krajobrazy, ale także zabytki czy postacie związane z naszym regionem.

Zadanie nr 15

29 października 2018r.  w naszym przedszkolu został zorganizowany Dzień Mody Patriotycznej. Zadaniem dzieci było zaprezentowanie stroju nawiązującego do barw narodowych. Wszystkie przedszkolaki  bawiły się doskonale i z dumą prezentowały przygotowane przez siebie i rodziców ubiory. Ten dzień był nie tylko dobrą okazją do utrwalenia wiadomości na temat barw ojczystych i symboli narodowych naszego kraju, ale także był doskonałą okazją do integracji dzieci z wszystkich grup przedszkolnych.

Zadanie 18

W dniu 11.10.2018r. zorganizowano pieszą wycieczkę pod pomnik pomordowanych Polaków w czasie II wojny światowej w Łagiewnikach. Nauczyciele wraz z dziećmi, złożyli kwiaty oraz zapalili znicz w imię pamięci poległych bohaterów. Na zakończenie odśpiewano wspólnie hymn państwowy.

W dniu 27.10.2018r. dla dzieci z przedszkola zorganizowano wycieczkę do Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, gdzie zapoznały się z tradycjami i obrzędami ludowymi związanymi z naszym regionem.

zadanie nr 20 - wykonane - Przedszkole w Chalinie.

W dniu 23.10.2018r. przedszkolaki uczestniczyły w międzygrupowych zawodach sportowych „Biało-Czerwoni” , gdzie rywalizowały m.in. w takich konkurencjach sportowych jak slalom, czy pokonywanie przeszkód. Podczas zmagań uczestnikom towarzyszył duch sportowej rywalizacji, do której zagrzewał wszystkich głośny doping nauczycieli oraz kolegów i koleżanek.  Nie miało znaczenia kto będzie pierwszy, ważna była zabawa i wspaniały uśmiech na buziach. Wszystkie osoby biorące udział w zabawach otrzymały pamiątkowe dyplom.

Zadanie 19 Turniej wiedzy patriotycznej: „Kocham cię, Polsko”

W dniu 30.11.2018r. jako podsumowanie całego projektu zorganizowano QUIZ Wiedzy o Polsce. Dzieci ze starszej grupy przedszkolnej otrzymały różnorodne zadania do wykonania min. odpowiedzi na pytania, układanki, prace plastyczne o tematyce patriotycznej. Dzieci, które otrzymały największą ilość punktów zostały nagrodzone książkami, zaś pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy.

Nauczyciele realizujący projekt:

Justyna Szcześniewska

Agnieszka Zych

Katarzyna Barska

Dorota Maciakiewicz

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Justyna Szcześniewska

do Justyna Szcześniewska