Sprawozdanie z realizacji projektu "Piękna nasza Polska cała"

Wpis dodał(a) Jolanta Tutak

Projekt "Piękna nasza Polska cała" był realizowany od września do grudnia 2018.  W jego realizację zaangażowały się wszystkie dzieci, nauczyciele oraz część rodziców z Przedszkola Miejskiego nr 30 w Sosnowcu. Wykonaliśmy jedenaście zadań.

1. Nauka, osłuchanie i odśpiewanie hymnu Polski - Mazurka Dąbrowskiego.

Zadanie zostało połączone z biciem "Rekordu dla Niepodległej". Dnia 09.11.2018 wszystkie dzieci, nauczyciele i personel przedszkolny odśpiewały hymn Polski o godzinie 11.11.

2. Przeprowadzenie zajęcia otwartego dla rodziców.

W dniu 23.11.2018 odbyły się zajęcia otwarte z udziałem rodziców o tematyce patriotycznej.

Dzieci uczyły się piosenki „Jestem Polakiem” i analizowały jej treść. Poznały ciekawe miejsca naszej ojczyzny, które warto odwiedzić i poznać. Wykonały również razem z rodzicami flagę Polski i przypomniały sobie pozostałe symbole narodowe – Godło i Hymn Polski.

4. Nauka piosenki Rodzinny kraj.

5. Nauka tańca ludowego

W dniu 09.11.2018 dzieci przebrane w kolorowe stroje pięknie zaprezentowały wiązankę 3 tańców ludowych: „Grozik”, „Nie chcę cię znać”, „Zasiali górale”. Relacja pod linkiem:

6. Nauka wiersza o tematyce patriotycznej.

Dzieci nauczyły się wiersza Władysława Bełzy Katechizm polskiego dziecka.

7. Zorganizowanie kącika o tematyce patriotycznej

8. Praca plastyczna grupowa Strój ludowy naszego regionu.

Dzieci z pomocą nauczycielki wykonały prace przedstawiającą strój regionalny Zagłębia. Ponadto, w czasie realizowania projektu poznały bajki i legendy inspirowane wydarzeniami historycznymi z dziejów Zagłębia, które  łączą ze sobą elementy fikcji literackiej i prawdy historycznej. Dzięki nim przedszkolaki pogłębiły więź ze swoją małą ojczyzną. Miejskie legendy pozwalają poznać fakty z historii regionu, przedstawione w niekonwencjonalny, oryginalny i baśniowy sposób. Czytane dzieciom legendy i podania pochodzą z oryginalnych zeszytów Mariana Kantora-Mirskiego z lat 1931 i 1932. Dzieci potrafią odróżnić świat fikcji od realnego, dzieci z ochotą wykonywały prace plastyczne do usłyszanych legend: Diabelskie kamienie (Będzin); Fiołki królowej Jadwigi (Dąbrowa Górnicza); Tajemnicze barany (Sosnowiec).

9. Zabawa ludowa - Stary niedżwiedź mocno śpi; Jawor

14. Konkurs plastyczny dla dzieci z rodzicami pt. "Moja mała ojczyzna"

15. Dzień Mody Patriotycznej.

17. Konkurs fotograficzny "To wszystko Polska".

ul. A. Urbanowicz 7/1

Telefon: 32 266 08 97

Koordynator projektu w przedszkolu: Jolanta Tutak

email do koordynatora: slipek.jolanta@gmail.com

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Jolanta Tutak

do Jolanta Tutak