Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Sprawozdanie z realizacji projektu "Piękna Nasza Polska Cała" - Lesko


Wpis dodał(a) Magdalena Szczepanik
ponad 5 lat temu, wyświetleń 684


Wpis został sprawdzony przez moderatora

 Sprawozdanie z przebiegu

Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego

pt. „Piękna Nasza Polska Cała”

 

Projekt został przeprowadzony w Przedszkolu Samorządowym im Misia Uszatka w Lesku, ul.Z. Kaczkowskiego 26, 38-600 Lesko.

Tel: 13 469 8370, e-mail: przedszkole.lesko@neostrada.pl lub szczepanikmagdalena@o2.pl

W przedszkolu funkcjonuje 8 grup: „Smerfy” (3-latki), „Żabki” (3-4-latki), „Słoneczka” (4-latki), „Misie” (4-5-latki), „Krasnoludki” (4-5-latki), „Biedroneczki” (5-latki), „Jagódki” i „Motylki” (6-latki).

Wszystkie grupy przedszkolne wzieły udział w realizacji zadań, natomiast głównym koordynatorem była grupa „Biedroneczki” wraz ze swoją panią Magdaleną Szczepanik.

Udało nam się zrealizować 14 zadań.

Zostały zrealizowane następujące zadania z projektu:

Zad. 1

Wszystkie grupy przedszkolne nauczyły się 4 zwrotkowego hymnu narodowego i odśpiewały go na holu przedszkolnym 9 listopada o godz. 11.11. W tym wydarzeniu uczestniczyli również rodzice. Hymn został odśpiewany również przez grupę „Biedroneczki” i zaproszonych gości, 8 listopada na akademi pt.”Niepodległa od 100 lat” z okazji Dnia Niepodległości.

Zad. 2

W 23 listopada zostało zorganizowane zajęcie otwarte dla rodziców według scenariusza umieszczonego na stronie Bliżej Przedszkola pt. „Biała i czerwona wstęga”.

Zad. 3

8 listopada odbyła się uroczysta akademia pt. „Niepodległa od 100 lat” z okazji obchodów odzyskania przez Polskę Niepodległości. Akademię przygotowała grupa „Biedroneczki” 5- latki. Dzieci wierszem, tańcem i piosenką, uczciła to ważne wydarzenie. W uroczystości uczestniczyły władze Miasta i Gminy Lesko, rodzice i dziadkowie dzieci. Scenariusz został opublikowany na grupie.

Zad. 4

Wszystkie grupy przedszkolne nauczyły się piosenek o tematyce patriotycznej takich jak: „Co to jest Niepodległość”, „Rodzinny kraj”, „Przybyli Ułani”, „Mój dom”. Piosenki zostały zaprezentowane przez każdą z grup podczas wewnątrzprzedszkolnego przeglądu wierszy i pieśni o tematyce patriotycznej.

Zad. 5

Starsze grupy przedszkolne nauczyły się tańców ludowych takich jak: „Krakowiak”, „Polonez”, „Poleczka”, „Kujawiaczek”, ponadto grupa „Biedroneczki” stworzyła i zaprezentowała inscenizację do muzyki ukazującą losy Polski pt. „Barwy Mojej Ojczyzny”. Tańce zostały zaprezentowane na występie pt. „Przedszkolaki Ojczyźnie” 28 października w Bieszczadzkim Domu Kultury w Lesku.

Zad. 6

Dzieci z naszego przedszkola swoje zdolności recytatorskie zaprezentowały na wewnątrzprzedszkolnym przeglądzie wierszy i piosenek. Pięknie recytowały wiersze takie jak: „Katechizm polskiego dziecka” W. Bełzy, „Ojczyzna” W. Domeradzki, „Co to jest Polska?”, „Barwy Ojczyste”  Cz. Janczarski,  „Dzień Niepodległości”, „Trzy symbole narodowe” A. Dziechciarczyk. Ponadto dzieci z grupy „Biedroneczki” recytowały indywidualnie wiersze na występie z okazji „Dnia Niepodległości”.

Zad. 7

W każdej sali przedszkolnej znajduje się kącik patriotyczny „Piękna Nasza Polska Cała”. W kącikach znajdują się mapy Polski, wizerunki symboli narodowych, pocztówki z naszego regionu, regionalne rekwizyty, pamiątki z wakacji przywiezione przez dzieci. Kąciki są urządzone według pomysłu każdej z pań.

Zad. 9

Dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych nauczyły się następujących zabaw ludowych: „Jaworowi ludzie”, „Gąski, gąski do domu”, „Ciuciubabka”, „Stary niedźwiedź”, „Mam chusteczkę haftowaną”, „Ojciec Wirgiliusz”. Codziennie w czasie zabaw porannych lub popołudniowych dzieci same wybierają w jaką zabawę chcą się pobawić.

Zad. 10

„Według przepisu Babci i Dziadka” – dzieci z grupy „Biedroneczki” wykonały pierniczki według przepisu babci Beni (babci Juliana). Zabawa w cukierników sprawiła dzieciom dużo radości. Przedszkolaki obserwowały jak powstaje piernikowe ciasto, solidnie wykrawały różne piernikowe ciasteczka, a po upieczeniu pięknie je dekorowały. Najprzyjemniejsza była degustacja. Oto przepis:

  • 400 g mąki pszennej;
  • 2 duże jajka;
  • 130 g cukru pudru;
  • 100 g margaryny, roztopionego i lekko przestudzonego;
  • 100 g miodu;
  • 1 łyżka przyprawy do piernika;
  • 1 łyżka kakao;
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej;

Wszystkie składniki wsypać do naczynia, wymieszać i wyrobić do otrzymania gładkiego ciasta. Ciasto może być klejące, ale nie dodawać mąki. Ciasto rozwałkować na grubość 4 mm, podsypując je małą ilością mąki - tylko tyle, by ciasto nie kleiło się do stolnicy. Wykrawać różne kształty pierniczków. Układać je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia w niewielkich odstępach. Piec w temperaturze 180ºC przez około 8 - 10 minut. Wyjąć i wystudzić. Dowolnie udekorować.

Zad.12

„Piękna nasza Polska cała” - grupa „Biedroneczki” wysłała pocztówkę z wizerunkiem zabytków Leska do Pani Ludmiły Fabiszewskiej. Dzieci serdecznie Panią pozdrawiają!

Zad. 13

„Napisz kartkę Bohaterom” – grupa „Biedroneczki” ozdobiła i wysłała kartki dla bohaterów na adres Fundacja Sensoria, ul. Ołtaszyńska 7, 53-010 Wrocław.

Zad. 14

„Moja mała Ojczyzna” – przeprowadzenie konkursu plastycznego w przedszkolu na „Najładniejszą ozdobę choinkową” charakterystyczną dla naszej Małej Ojczyzny - Leska. Przed rozstrzygnięciem konkursu dzieci miały okazję pooglądać prezentację multimedialną pt. „Tradycje bożonarodzeniowe w Polsce”. Prace na konkurs dzieci wykonały wspólnie z rodzicami. Każde dziecko otrzymało dyplom i nagrodę rzeczową.

Zad. 15

„Dzień Mody Patriotycznej” – starsze grupy przedszkolne podczas wewnątrzprzedszkolnego przeglądu wiersza i piosenki patriotycznej zaprezentowały swoje stroje patriotyczne. Ponadto grupa „Biedroneczki urządziła pokaz mody w swojej sali. Prezentacja sprawiła dzieciom dużo frajdy i zabawy.

Zad. 16

„Drzewo Pamięci” - dzieci z grupy „Biedroneczki” posadziły w ogrodzie przedszkolnym 3 drzewka (buk zwyczajny), przyniesione przez rodzica – leśnika. Przedszkolaki z zapałem zakopywały dołki i codziennie doglądały czy drzewka rosną.

 

SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI                                       NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

pt.: „NIEPODLEGŁA OD 100 LAT”

 


Data: 08. 11. 2018 r. 

Grupa: 5- latki „BIEDRONECZKI”
Prowadzące: Magdalena Szczepanik

Uczestnicy: pani dyrektor, rodzice, zaproszeni goście mundurowi: policjant, straż graniczna,służba więzienna,  strażak, leśnik, władze Miasta i Gminy Lesko.


Cele ogólne:
- kształtowanie postawy szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych, właściwego zachowania podczas uroczystości,
- poszerzanie wiedzy na temat własnej ojczyzny,
- doskonalenie umiejętności artystycznych.

Metody:
- słowne – recytacje, śpiew,
- czynne – zadań stawianych dziecku,
- oglądowe – taniec, pokaz, ekspresja muzyczno-ruchowa.

Formy:
- indywidualna,
- zbiorowa, 
- z całą grupą,
- występ artystyczny.

Środki dydaktyczne:
płyta CD z nagraniami piosenek, tańców i utworów patriotycznych, wiersze o tematyce patriotycznej, stroje galowe dla wszystkich dzieci, szarfy w barwach narodowych, kotyliony w kolorach narodowych dla każdego dziecka, kokardki patriotyczne oraz flagi dla rodziców i gości, dekoracja sceny przedszkolnej w barwach narodowych, napis „NIEPODLEGŁA OD 100 LAT”.
 

 

 

Przebieg uroczystości:

 

  1. Taniec „Barwy mojej Ojczyzny”
  2. Piosenka: „Co to jest niepodległość”

 

Dziękujemy Goście mili
Żeście się tu zgromadzili
Że wraz z nami uczcić chcecie
Wolnej Polski już 100-lecie

 

Sto lat temu nasza Polska Niepodległość odzyskała,

Odtąd my jesteśmy wolni,

A wybawcom cześć i chwała!!!

 

  1. Taniec: „Krakowiak”

 

Cofnijmy się w czasie,

Przypomnijmy sobie,

 jak to wszystko było,

co się wydażyło.

 

Trzy państwa się zebrały,

Kraj nasz podzieliły,

Niezależnej Polsce rządy narzuciły.

 

Austria, Prusy i Rosjanie,

Polskę z mapy wymazali,

Urzędy i szkoły ludźmi swymi obsadzały.

 

Mowę nam zabrano, polskie obyczaje,

Ale Polak patriota,

 tak łatwo się nie poddaje.

 

Zrodził się duch walki,

O Polsce wciąż śpiewano,

O wolności kraju skrycie rozprawiano.

 

Wielkie trzy mocarstwa wkońcu się skłóciły,

I zawziętą walkę ze sobą stoczyły.

 

I pierwsza Brygada się wtedy zrodziła,

O Ojczyznę utraconą z honorem walczyła.

 

11 listopada roku 1918,

Następuje koniec zaboru obcego.

 

Znów na mapie świata,

Polskie państwo gości,

Nikt nam nie odbierze już niepodległości.

 

  1. Taniec: „Maryneczka mała”

 

Dumny Biały orzeł,

Ściany nam ozdabia,

Dumnie polskie dziecko światu opowiada.

 

Kto ty jesteś?
– Polak mały.
– Jaki znak twój?
– Orzeł biały.
– Gdzie ty mieszkasz?
– Między swymi.
– W jakim kraju?
– W polskiej ziemi.
– Czym ta ziemia?
– Mą ojczyzną.
– Czym zdobyta?
– Krwią i blizną.
– Czy ją kochasz?
– Kocham szczerze.
– A w co wierzysz?
– W Polskę wierzę.
– Coś ty dla niej?
– Wdzięczne dziecię.
– Coś jej winien?
– Oddać życie.

 

  1. Piosenka: „Jesteśmy Polką i Polakiem”

 

Każde dziecko - mądra głowa
Lubi poznać nowe słowa.
I ja także tym sie chlubię,
Że poznawać słowa lubię
 

Moja pani też to wie
I dlatego uczy mnie.

 

Dziś okazja wyjątkowa,
Żeby poznać nowe słowa.
By dobrym się Polakiem stać
Każdy je powinien znać!

 

Właśnie: P o l a k. Kto to taki?
Mieszka w Polsce człowiek taki.
Tu się urodził, tu się wychowuje.
I właśnie tutaj najlepiej się czuje.
 

Inne słowo to o j c z y z n a.
Słowo trudne - każdy przyzna.
Tam gdzie tata, tam gdzie mama
Tam też miejsce mam ja sama.
Czyś kobietą czy mężczyzną,
Blisko bądź ze swą ojczyzną.
 

Trzecie słowo to s y m b o l e.
Jako Polak nie pozwolę,
By były niszczone czy nie szanowane
Te znaki symbolami nazwane.
 

I jeszcze jedna panią czeka robota:
Wyjaśnić, kim jest p a t r i o t a.


To każda kobieta i każdy mężczyzna,
Dla których ważna jest w życiu ojczyzna.
I choćby ciężko się żyło w naszym kraju,
Oni za Polskę wszystko oddają!
 

  1. Taniec: „Witaj Zosieńko”

 

Muszę, też Wam przypomnieć o Lesku,

Moim  małym miasteczku,

Gdzie rzeka San płynie,

Gdzie wszyscy się czują jak w jednej rodzinie,

Gdzie mam moje przedszkole, mame, tate i siostre Ole.

 

  1. Piosenka: „Moje miasteczko”

 

Ósmego listopada,

W przedszkolu zebrała się dzieci gromada,

Niech z ust dziecięcych,

Hymn popłynie,

I niech cała Polska słynie.

 

  1. Hymn: „Mazurek Dąbrowskiego”

 

Podziękowanie przez Panią Dyrektor wszystkim za udział i występy publiczne.

 

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.


Strona projektu


Zobacz wszystkie wpisy
od Magdalena Szczepanik



Wyślij wiadomość
do Magdalena Szczepanik

Kartka z kalendarza


Wiemy jak cenny jest Twój czas, dlatego co miesiąc otrzymujesz od nas komplet gotowych materiałów, które pomogą Ci przygotowywać się do zajęć – szybko, łatwo i przyjemnie!

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 


Komentarze

Wyślij wiadomość do Magdalena Szczepanik

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
16. edycja FORUM | Kraków | 25-26 kwietnia 2024 zapisz się