Sprawozdanie z Projektu "Piękna Nasza Polska Cała" - PP nr 35 we Włocławku

Wpis dodał(a) Wioleta Zdziebłowska

Przedszkole Publiczne nr 35 we Włocławku z dużą przyjemnością włączyło się do realizacji Międzynarodowego Projektu "Piękna Nasza Polska Cała". W ramach jego realizacji dzieci we wszechstronny sposób mogły wzbogacać wiedzę o swoim kraju oraz regionie. Dzieci włączyły się do licznych zadań, a wiele z nich wzbogaciły razem z wychowawczyniami o dodatkowe pomysły. Każda grupa znalazła odpowiednie dla swojego wieku zadanie do zrealizowania i włożyła mnóstwo serca i zaangażowania. Przede wszystkim jednak każde zadanie zostało przygotowane tak, by stało się dodatkowym urozmaiceniem i atrakcją dla codziennych zajęć dydaktycznych. Były również zadania przygotowane przez kilka grup równocześnie.

Dnia 9 listopada odbyły się u nas uroczyste obchody z okazji 100 ecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Było to niezwykłe i podniosłe wydarzenie, w które włączyły się nie tylko dzieci z poszczególnych grup, ale  także przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji i placówek. Artystyczny pokaz tańców polskich zaprezentował "Zespół Pieśni i Tańca Kujawy". Odbył się konkurs recytatorski dla dzieci ze szkół i przedszkoli. Do celebrowania włączyli się również rodzice, którzy zaprezentowali krótką inscenizację legendy "O Lechu, Czechu i Rusie". Podsumowaniem uroczystości było wspólne zaśpiewanie Hymnu Narodowego przez dzieci o godzinie 11.11.

Dzieci z grupy 3 latków podczas realizacji projektu zrealizowały zadanie nauki piosenki o tematyce patriotycznej - "Jesteśmy Polką i Polakiem", prezentując go w wyjątkowym, biało-czerwonym wydaniu.

Grupa 4 latków "Pszczółek" przygotowała pracę plastyczną "Strój ludowy naszego regionu". Długo zdobiła nasz przedszkolny hol. Druga grupa 4 latków - "Słoneczek" poznała zabawę ludową "Jawor, Jawor". Stanie się ona na pewno ciekawym urozmaiceniem porannych zabaw taneczno-ruchowych.

W grupie 5 latków - "Biedronek" dzieci przygotowały według przepisu Babci i Dziadka pierniczki. Ich przepis został zamieszczony na grupie Facebookowej zaś efekt naszej pracy znajduje się w poniżej fotorelacji. Dzieci nie tylko same przygotowywały ciasto, ale także ozdabiały według własnego pomysłu, a potem oczywiście smakowały.

Grupa 5 latków Motylków wzięła pod swój patronat stworzenie regionalnego kącika. Do jego utworzenia zaangażowali się zarówno rodzice, pracownicy placówki jak i same dzieci.

Grupa 6 latków "Zajączków" stworzyła prezentację multimedialną o naszej miejscowości -Włocławku. Zaś druga grupa 6 latków  - Stokrotek, zorganizowała wewnątrzgrupowy Turniej wiedzy patriotycznej.

Całe przedszkole i Rodzice wykazali się ogromną kreatywnością podczas Dnia Mody Patriotycznej połączonego z wysłaniem 100 biało-czerwonych balonów z helem prosto do nieba. Dzieci z rodzicami przygotowały białe koszulki opisane hasłami patriotycznymi, symbolami oraz zdobieniami kojarzącymi się z naszą piękną ojczyzną. Tego dnia nasz przedszkolny ogródek został wzbogacony o "Drzewko Pamięci" jako symbolu życia i wolności.

Kółko taneczne naszego Przedszkola wspólnie zaprezentowało taniec "Kujawiak" - realizację zadania nr 5.

Zorganizowaliśmy również konkurs plastyczny o charakterze ogólnoprzedszkolnym. Nadesłano mnóstwo twórczych i zaskakujących prac. Zdobiły one korytarz naszego przedskzola, przypominając o naszej wspaniałej ojczyźnie i 100leciu Odzyskania Niepodległości.

Udział w Projekcie uznajemy za doskonały pomysł. Stał się da nas inspiracją dla pomysłu na pozostałe lata w innych odsłonach tematycznych, ale również w wydaniu patriotycznym. Dzieci doskonale bawiły się podczas realizacji poszczególnych zadań, przy jednoczesnym utrwalaniu wiedzy o Polsce. Dziękujemy, że mogliśmy być częścią Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Piękna Nasza Polska Cała".

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Wioleta Zdziebłowska

do Wioleta Zdziebłowska