🍩 Słodkie promocje i prezent – tylko do 15 lutego! Sprawdź

Akademia Edukacji

Szkolenia na najwyższym poziomie. Rozwijaj się wygodnie online lub stacjonarnie.

O Akademii
Polecamy
Szkoleniowa Środa
Akredytacja
Akademia Edukacji jest Niepubliczną Placówką Doskonalenia Nauczycieli. 25 czerwca 2024 r. uzyskała przedłużenie akredytacji Małopolskiego Kuratora Oświaty otrzymanej dnia 31 lipca 2019 r. Nr decyzji: NP.5470.4.2024.MD

Sprawozdanie z realizacji projektu: " Piękna nasza Polska cała"

Wpis dodał(a) Marzena Skowrońska ponad 7 lat temu · 468 wyświetleń
Wpis sprawdzony przez moderatora

W roku szkolnym 2018/2019 Publiczne Przedszkolne w Mąkoszycach przystąpiło do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała”.
Realizacja projektu międzynarodowego „Piękna nasza Polska cała” odbywała się w Przedszkolu w Mąkoszycach od września do połowy grudnia. Inicjatorem były wychowawczynie oddziału przedszkolnego: z grupy „Maluszki” (3 latki), z grupy „Średniaki” (4-5 latki) oraz z grupy „Starszaki” ( 5-6 latki). Udało nam się zrealizować łącznie 13 zadań.
Zrealizowaliśmy następujące zadania:
Zadanie 1
Nauka, osłuchanie się i zaśpiewnie Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego. Udział w akcji Rekord dla Niepodległej zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, o godzinie 11:11 odśpiewaliśmy całą społecznością przedszkolną cztery zwrotki Hymnu Polski - Mazurka Dąbrowskiego.
Zadanie 2
Przeprowadzenie zajęć otwartych dla rodziców.
Scenariusz z zajęcia z udziałem rodziców. Polska, moja ojczyzna.
Grupa wiekowa : 6-5 latki
Data : 2018-10-24
Materiał programowy : Nabywanie poczucia przynależność narodowej. Wzbogacanie zasobu słownictwa dzieci. Przygotowanie do nauki pisania i czytania. Kształtowanie umiejętności liczenia.
Temat : Polska, moja ojczyzna
Cele:
1.Ogólne
- kształtowanie poczucia przynależności narodowej;
- prezentacja symboli narodowych : godło, barw narodowych, hymnu narodowego oraz mapy Polski z uwzględnieniem miast (Kraków, Warszawa, Toruń, Gdańsk);
- prezentacja utworów literatury dziecięcej związanych z tematem;
- inspirowanie swobodnych wypowiedzi dzieci;
- ćwiczenia analizy i syntezy słuchowej wyrazów;
- kształtowanie umiejętności liczenia;
2. Szczegółowe (dziecko...)
- uczestniczy w rozmowach na temat tożsamości narodowej oraz symboli narodowych i hymnu;
- słucha uważnie utworów literackich i chętnie wypowiada się na ich temat;
-odczytuje globalnie wyrazy : Polska, mapa, godło (dzieli na głoski wyróżnia samogłoski i spółgłoski);
- przelicza w zakresie 6, rozpoznaje cyfry;
- poprawnie składa obrazek z elementów;
Metody:
- czynne
- oglądowe
- słowne
Formy : praca z całą grupą, praca w małych zespołach, działalność indywidualna.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie gości.
2. Prezentacja wiersza Cz. Janczarskiego "Polska''.
3. Analizą treści wiersza dzieci kończą rozpoczęte przez nauczycielkę zdanie : Polska to ...
4. Piosenka Jestem Polką i Polakiem - dzieci próbują wskazać kilka większych miast (Kraków, Warszawa, Toruń, Gdańsk).
5. Wspólne budowanie schematu i modelu wyrazów : Polska, mapa, układanie białych cegiełek, ile słychać głosek, oznaczenie samogłosek czerwonymi cegiełkami, a spółgłosek niebieskimi.
6, Zabawa ruchowa "Flaga". Dzieci spacerują parami, na sygnał słowny układamy flagę, układają z białych i czerwonych kartek model flagi.
7. Składanie z elementów flagi i godła, odczytywanie podpisów, pięciolatki rysowanie po śladzie, zamalowywanie konturów mapy.
8. Zabawę "Prawda czy fałsz".
9. Odśpiewanie pierwszej zwrotki hymnu narodowego.
Zadanie 4
Dzieci nauczyły się piosenki patriotycznej:- Jesteśmy Polką i Polakiem.
Zadanie 5
Nauka tańca ludowego : Dwóm tańczyć się zachciało.
Zadanie 6
Nauka wiersza o tematyce patriotycznej- Katechizm polskiego dziecka Władysław Bełza
Zadanie 7
Zorganizowanie kącika Piękna nasza Polska cała - w naszym przedszkolu powstały patriotyczne kąciki, mające na celu kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych młodego pokolenia oraz budzenie szacunku do wartości, symboli i tradycji narodowych.
Zadanie 9
Zabawa ludowa: mam chusteczkę haftowaną, mało nas do pieczenia chleba, baloniku nasz malutki.
Zadanie 10
„Według przepisu Babci lub Dziadka” - wśród wielu przepisów Babci dzieci z grupy „Maluszki” i „Średniaki” przygotowały Pierniki wg Babci Eli, a grupa „Starszaki” przygotowała Gzik wg Babci Krysi .
PRZEPISY:
Przepis na pierniki wg Babci Eli
Składniki do zagotowania:
Kostka margaryny
Przyprawa do piernika 4 opakowania
250 g miodu
250 g cukru
Składniki suche:
1kg mąki
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
1,5 łyżeczki sody oczyszczonej
2 łyżeczki kakao
5 jaj
Przygotowanie:
Do miski wsypać składniki suche ( NIE MIESZAĆ ) i wlać wystudzony karmel ( wszystko razem zagnieść. Następnie wałkować i wyciąć wzory. Piec w 180*C ok.10-15 minut .
Przepis na Gzik wg Babci Krysi
Składniki:
- twaróg
-słodka śmietana
-cebula
-przyprawy: pieprz i sól
Przygotowanie:
Składniki połączyć wyrabiając na gładką masę, dodać startą cebulę, przyprawić do smaku. Podawać z ugotowany pyrami w mundurkach ( kartofle ugotowane ze skórką )
Zadanie 12
Wysłanie pocztówki swojej miejscowości – Mąkoszyce .
Zadanie 14
Konkurs Plastyczny dla dzieci z rodzicami pt. ,,Moja mała Ojczyzna”
Zadanie 15
Dzień Mody Patriotycznej
14 listopada 2018 r. był Dniem Mody Patriotycznej w Przedszkolu. W tym dniu, dzieci zaprezentowały swoje biało- czerwone stroje na przedszkolnym wybiegu.
Zadanie 16
Posadzenie Drzewa Pamięci.
29 października 2018r. z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Publicznym Przedszkolu w Mąkoszycach zasadzone zostało Drzewo Pamięci. Drzewo ma przypominać przyszłym pokoleniom historię Polski. Uroczystego zasadzenia dębu na placu przedszkolnym dokonał Pan Wójt Wiesław Berski oraz Pani dyrektor Edyta Szajdak - Kita wraz z przedszkolakami.
Ideą zasadzenia drzewa było uczczenie szczególnego wydarzenia w historii Polski, jakim jest Odzyskanie Niepodległości. Drzewo zostało opatrzone logo Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Piękna nasza Polska cała", do którego przystąpiło nasze przedszkole Zasadzenie drzewa pamięci jest jednym z zadań projektu, którego głównym celem jest kształtowanie postaw patriotycznych oraz tożsamości narodowej u najmłodszych.
Zadanie 18
„Szlakiem historii”
10 października 2018 r. dzieci z grupy „Starszaków” i „średniaków” wraz z opiekunami wyjechały na wycieczkę do miejscowości Ostrzeszów. W tym dniu dzieci poznały miejsca związane z historią naszego regionu. Nasz szlak historii rozpoczęliśmy od zwiedzania Baszty ( pozostałości po zamku kazimierzowskim) . Następnie udaliśmy się do zabytkowego kościoła – Fara. Dzieci poznały również miejsca upamiętniające bohaterów walczących o niepodległość Polski: Pomnik Lilijki Harcerskiej, Obelisk poświęcony żołnierzom którzy zginęli w Katyniu.

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.


Strona projektu

Zobacz wszystkie wpisy od Marzena Skowrońska Wyślij wiadomość do Marzena Skowrońska

bliżej MAX

Nielimitowany dostęp do scenariuszy, filmów i piosenek – wszystko w jednym miejscu! BLIŻEJ MAX to wygodny i korzystny abonament, który łączy wszystkie nasze usługi. Subskrybując, zyskujesz dodatkowo:

  • gotowe plany miesięczne i tygodniowe,
  • atrakcyjne zestawy pomocy dydaktycznych,
  • 10 pobrań, które możesz wykorzystać na dowolne materiały ze strony blizejprzedszkola.pl.

Wyślij wiadomość do Marzena Skowrońska

Bądź na bieżąco z najnowszymi treściami

Zapisz się do newslettera i otrzymuj najlepsze materiały prosto na swoją skrzynkę

Zapisz się do newslettera