Sprawozdanie z projektu Przedszkole "Bobotechnika"

Wpis dodał(a) Angelika Wilczyńska

Projekt „Piękna nasza Polska cała”

Do projektu „Piękna nasza Polska cała” przedszkolaki z Przedszkola Niepublicznego Politechniki Warszawskiej „Bobotechnika” przystąpili pod koniec września, po otrzymaniu zgód od rodziców.

Do projektu przystąpiły wszystkie grupy z naszego przedszkola wraz z wychowawcami w składzie:

Grupa „Biedronki” – 2,5-3 latki w liczbie 14 osób, wychowawca lic Aleksandra Laska

Grupa „Tęczowe Niedźwiadki” – 3,5-4 latki w liczbie 10 osób, wychowawca mgr Magdalena Kozłowska

Grupa „Pszczółki” – 4-5 latki w liczbie 12 osób, wychowawca mgr Angelika Wilczyńska

Realizację projektu zaczęłyśmy od stworzenia w każdej grupie gazetki patriotycznej/ kącika tematycznego, aby wprowadzić przedszkolaki w projekt dostarczając im jednocześnie trochę wiedzy na temat naszego kraju, zrealizowałyśmy zadanie nr 7.

W październiku udało nam się zrealizować kolejne zadanie, zadanie nr 12. Każda z grup wysłała pocztówkę do Pani Ludmiły przedstawiającą naszą miejscowość Warszawę.

15 października każda z grup wykonała zadanie 8 „Strój ludowy naszego regionu”. Pani Dyrektor przygotowała nam kolorowanki formatu A1, przedstawiające strój łowicki. Prace w każdej grupie zostały wykonane inną techniką. Użyliśmy do wykonania tego zadania farby,kredki i pastele.

29 października nasze przedszkole odwiedzili goście, a mianowicie Zespół Pieśni Tańca Politechniki Warszawskie. Na spotkaniu zostały nam zaprezentowane najbardziej znane stroje ludowe jak strój łowicki, śląski czy strój Księstwa Warszawskiego. Następnie nasi goście nauczyli nas tańca ludowego znanego w naszym rejonie, a dokładniej tańca „Klapok”, przedszkolaki były zachwycone, szczególnie widząc swoje Panie tańczące Klapoka. Zrealizowaliśmy zadanie 5.

Następnie każda grupa zaczęła przygotowania do Święta Niepodległości ucząc się hymny „Mazurka Dąbrowskiego”, piosenki o tematyce patriotycznej pt. „Jestem Polakiem” wykonywaną przez „Niezwykłe Lekcje Rytmiki” (sł. J. Tomańska, muz. M. Totoszko) oraz nauką wiersza: grupa Biedronek nauczyła się wiersz Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”, grupa Tęczowych Niedźwiadków wiersz Czesława Janczarskiego „Barwy Ojczyste”, natomiast grupa Pszczółek nauczyła się wiersza Ryszarda Przymusa „Polska”.

Dnia 9 listopada obchodziliśmy wspólnie uroczystość Stulecia Odzyskania Niepodległości, na której na początku wszyscy wspólnie zaśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”, następnie każda grupa zaprezentował wiersz, którego się nauczyła, po wierszu wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę „Jestem Polakiem”. Obchody zakończyliśmy pokazem mody patriotycznej.

To był dzień pełen wrażeń. Nie tylko dla przedszkolaków, ale również dla całej kadry, która bardzo się wzruszyła widząc „nasze” dzieciaczki, tak przeżywające tę Uroczystość. Tego dnia udało nam się zrealizować 4 zadania, mianowicie zadanie nr 1,4,6 oraz 15.

15 listopada na stronie facebooka umieściłyśmy prezentację „Na skrzydłach historii” przedstawiającą naszą jakże piękną stolicę kraju, którą przygotowała wychowawczyni grupy „Tęczowe Niedźwiadki” mgr Magdalena Kozłowska.

W „Bobotechnice” zorganizowaliśmy również dwa konkursy. Pierwszy plastyczny pt. „Moja mała Ojczyzna” oraz konkurs fotograficzny pt. „To wszystko Polska”. Wyniki obu konkursów zostały ogłoszone 30 listopada. Trzy pierwsze miejsca zostały nagrodzone nagrodami, oczywiście związanymi z Polską.

Od września do grudnia w naszych grupach bawimy się w zabawy ludowe, najbardziej lubiane, które sprawiają dzieciom wiele radości to m.in. „Bąk”, „Tańczymy labada”, „Stary niedźwiedź mocno śpi”, „Balonik”, „Uciekaj myszko do dziury” czy „Ojciec Wirgiliusz”. Niektóre z zabaw były nam całkowicie nie znane, a tak bardzo je polubiliśmyJ

Podsumowaniem naszych działań projektowych było przeprowadzenie w każdej z grup Turnieju wiedzy patriotycznej pt. „Kocham Cię, Polsko”. Wiedza naszych podopiecznych zaskoczyła nas pozytywnie, ponieważ znali odpowiedzi na każde pytanie J

W sumie w ramach projektu udało nam się zrealizować 13 zadań, które sprawiły nam wiele radości i pozwoliły, bardziej poznać Naszą Ukochaną Ojczyznę.

Dziękujemy za tak wspaniały projekt i czekamy na kolejny etap.

Zespół „Bobotechnika”

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Angelika Wilczyńska

do Angelika Wilczyńska