Przedszkole Samorządowe nr 42 w Kielcach

Wpis dodał(a) Agnieszka Szymańska

Dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 42 w Kielcach włączyły się w czynny udział w projekt „Piękna nasza Polska Cała” W ramach 1,3,6 zadania dzieci osłuchały się oraz nauczyły Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego oraz brały czynny udział w uroczystości z okazji obchodów 11 listopada. Przygotowały wraz z wychowawcami kokardy narodowe oraz wspólnie z innymi przedszkolakami powiedziały wiersz Władysława Bełzy, pt. „Katechizm polskiego dziecka”. Dzieci uczestnicząc w uroczystym apelu z okazji 11 listopada: prezentowały zdolności recytatorskie, wokalne, aktorskie i taneczne. Prowadzący narrator czytając przedstawił pokrótce historię odzyskania niepodległości przez Polskę. O godz. 11.11 dzieci z całego przedszkola odśpiewały czterozwrotkowy Hymn Polski. Podczas uroczystości dzieci także zatańczyły krakowiaka i trojaka. W ramach zadania 4 nauczyły się śpiewać piosenkę pt: ”Rodzinny Kraj” oraz inne piosenki o tematyce patriotycznej. Dzieci wraz z wychowawcami zorganizowały kąciki patriotyczne w każdej sali „Piękna nasza Polska cała”.(zad.7). Przeprowadzono zajęcia otwarte(zad.2) z rodzicami podczas których powstały przepiękne prace plastyczne-grupowe (zad.8)„Strój ludowy naszego regionu”.W ramach 5 zadania dzieci na zajęciach rytmiki nauczyły się zabawy ludowej „GROZIK”,”MAM CHUSTECZKE HAFTOWANA”, poznały elementy tańców ludowych takich jak : kujawiak, krakowiak. (zad.5 i 6). Realizując zadanie nr 10 dzieci wykonały według „Przepisu Babci i Dziadka” chleb. Nauczyciele przedszkola wykonali prezentację multimedialną o swojej miejscowości.(zad.11) Przedszkolaki odwiedziły pocztę i wysłały pocztówkę Kielc do pani Ludmiły Fabiszewskiej (zad 12) oraz napisały kartkę „Bohaterom.(zad.13)Zasadziły „Drzewko Pamięci” w ogrodzie przedszkolnym, które ma symbolizować życie i wolność.(zad.16) Zorganizowano wycieczkę na terenie miasta Kielce pt: „Szlakiem historii”, której celem było poznanie zabytków miasta i dorobku historycznego. Zorganizowano zawody sportowe pt :”Biało- czerwoni”(zad.20). W ramach zadania 18 „Szlakiem historii”: przedszkolaki odwiedziły także skansen wsi kieleckiej, w którym to poznały historię oraz tradycję swojego regionu, zabytki kultury regionalnej oraz piekły swój pierwszy chleb metodami naszych pradziadków. W przedszkolu zorganizowano pokaz mody patriotycznej (zad.15),który budził wiele zadowolenia i uśmiechu wśród dzieci oraz przeprowadzono konkurs plastyczny dla dzieci i rodziców(zad.14) pt” Moja mała ojczyzna”. Odbył się także turniej wiedzy patriotycznej wśród dzieci ,który sprawdził i podsumował wiadomości o naszym kraju.(zad.19).

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Agnieszka Szymańska

do Agnieszka Szymańska