Podsumowanie projektu Piękna nasza Polska cała

Wpis dodał(a) Beata Arshad

Sprawozdanie z realizacji projektu „Piękna Nasza Polska Cała”.

W roku szkolnym 2018/2019 dzieci z dziesięciu grup Publicznego Przedszkola „Jarzębinka” w Nowych Skalmierzycach przystąpiły do Międzynarodowego Projektu „Piękna Nasza Polska Cała” trwającego od września do grudnia. Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości zrealizowaliśmy wiele działań kształtujących postawy patriotyczne.

W ramach projektu zrealizowaliśmy następujące zadania:

Zadanie 1. W ramach realizacji tego zadania dzieci młodsze osłuchały się, natomiast dzieci starsze nauczyły się i zaśpiewały cztery zwrotki  hymnu Polski „Mazurek Dąbrowskiego”.

Zadanie nr 3.  Uroczystość z okazji 11 listopada – dzieci 5 i 6 letnie prezentowały wiersze, piosenki patriotyczne oraz tańce ludowe.

Zadanie nr 4. Nauka piosenek patriotycznych:  „Jestem Polką i Polakiem”, „ Przybyli ułani pod okienko”, „Czy to noc czy to dzień”

Zadanie 6: Dzieci z grupy  5 i 6 latków pięknie zadeklamowały wiersze o tematyce patriotycznej „Kto ty jesteś?” ,  „Barwy Ojczyste”, „Mieszkam w Polsce”, „11 listopada”

Zadanie 7 W salach powstały  kąciki patriotyczne w których były informacje z historii naszego kraju, ilustracje, książki oraz prace dzieci.

Zadanie 8  Dzieci 5 letnie  wykonały pracę plastyczną  „Strój ludowy naszego regionu”- strój szamotulski.

Zadanie nr 9.  Dzieci  we wszystkich grupach poznały zabawy ludowe „Mało nas”, „Jaworowi ludzie”, „Nie chcę cię znać’, „Ciuciubabka”, „Ulijanka”, „Rolnik sam w dolinie”, „Mam chusteczkę haftowaną”.

Zadanie nr 10. „Według przepisu Babci i Dziadka” dwie grupy 6 latków wykonały potrawy z naszego regionu.

Przepis na faworki

Czas przygotowania i smażenia: około 60 minut

Ilość porcji: Przepis na faworki: Składniki: 10 dag masła (1/2 kostki) 1/2 szklanki cukru torebka cukru waniliowego 2 i 1/2 szklanki mąki mała torebka proszku do pieczenia 4 jajka szczypta soli olej lub smalec do smażenia (25 dag) cukier puder do posypania.

Przepis na faworki -By przygotować ciasto na faworki należy najpierw masło, cukier i cukier waniliowy utrzeć na puszystą masę. Dodać mąkę (można ją najpierw przesiać przez sito), proszek do pieczenia, sól i jajka. Ciasto zagnieść, a następnie wybić wałkiem (przez około 15 minut). Gotowe ciasto na faworki włożyć do lodówki na 30 min.

Zadanie nr 11. „ Na skrzydłach historii” – wykonanie prezentacji multimedialnej o naszej miejscowości.

Zadanie 12 i 13.  5 latki wysłali piękną kartkę do   Pani Ludmiły Fabiszewskiej. Kartki wysłano również do Bohaterów Powstania Warszawskiego aby uhonorować i upamiętnić ich bohaterstwo.

Zadanie 15: Piękne biało- czerwone stroje dzieci prezentowały podczas „Dnia Mody Patriotycznej”

Zadanie 16. Dzieci z trzech grup wraz z rodzicami posadziły „ Drzewka Pamięci” – symbol życia i pamięci

Zadanie 18.

Zorganizowano wycieczki, których celem było poznanie zabytków kultury regionalnej, dorobku historycznego, architektury i tradycji.

Zadanie 20. Dzieci z dwóch grup wzięły udział w zawodach sportowych „Biało czerwoni” z elementem rywalizacji

Realizowanie poszczególnych zadań tego projektu dostarczyły nam dużo radości . Dzięki dużemu zaangażowaniu dzieci,  Pań nauczycielek oraz Rodziców udało się nam zrealizować 15 zadań projektu. Dziękujemy, że mogliśmy w wyjątkowy sposób  poczuć, że jesteśmy Polakami.

Koordynator projektu / Publiczne Przedszkole „Jarzębinka”:  Beata Arshad

Kadra pedagogiczna biorąca udział w projekcie:  Monika Mikołajczyk, Violeta Ławniczak, Lucyna Pawlicka, Monika Rybak, Aneta Stodolska, Małgorzata Zdyb, Honorata Karpisiewicz, Maria Różańska, Aleksandra Wysocka, Katarzyna Świrta, Anna Błaszczyk

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Beata Arshad

do Beata Arshad