OP w SP 216 w Warszawie,sprawozdanie z projektu "Piękna Nasza Polska Całą"

Wpis dodał(a) Renata Adamczyk

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”

Oddziały Przedszkolne w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 216 „Klonowego Liścia” w Warszawie zrealizowały 14 zadań z 20 podanych przez autora projektu do realizacji. Projekt realizowały przedszkolaki w 5 grupach – Krasnale, Skrzaty, Elfy, Tropiciele i Odkrywcy -  pod czujnym okiem wychowawców.

1. Wszystkie grupy nauczyły się, osłuchały i zaśpiewały Hymn Polski – Mazurek Dąbrowskiego. Uroczysta prezentacja miała miejsce na Akademii z okazji 11 Listopada.
  2. Wszystkie grupy przygotowały uroczysty apel z okazji 11 Listopada. Występ został przeprowadzony według następującego scenariusza:
  • Powitanie gości i występujących.
  • Wspólne odśpiewanie Hymnu Narodowego.
  • Recytacja wiersza J. Białobrzeska „Mała Ojczyzna”. Grupa Krasnale.
  • Recytacja wiersza W. Domeradzki „Ojczyzna”. Śpiew piosenki „Przybyli Ułani pod okienko”. Grupa Skrzaty.
  • Recytacja wiersza „Znak”, „Katechizm Polskiego Dziecka” oraz zaśpiewanie piosenki „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Grupa Elfy.
  • Recytacja wiersza Cz. Janczarski „Barwy ojczyste” oraz inscenizacja do linii melodycznej z udziałem Polskiej Flagi. Grupa Tropiciele.
  • Recytacja wiersza pt. „Polska”. Grupa Odkrywcy.
  • Śpiew piosenki „ Polska moja ojczyzna”. Grupa Tropiciele i Odkrywcy.
  • Zakończenie występu, podziękowania.
  1. Grupa Skrzaty, Elfy, Tropiciele i Odkrywcy nauczyli się i zaśpiewali piosenkę o tematyce patriotycznej. Skrzaty „Przybyli Ułani pod okienko”, Elfy „Jesteśmy Polką i Polakiem”, Tropiciele i Odkrywcy „Polska moja ojczyzna”. Piosenki zostały zaprezentowane podczas uroczystej Akademii z okazji 11 Listopada.
  2. Dzieci z grupy Tropiciele nauczyli się tańca ludowego do piosenki ludowej „Zasiali górale”.
  3. Wszystkie grupy nauczyły się wiersza o tematyce patriotycznej. Krasnale J. Białobrzeska „Mała Ojczyzna”; Skrzaty  W. Domeradzki „Ojczyzna”; Elfy wiersza „Znak”, „Katechizm Polskiego Dziecka”; wiersza Cz. Janczarski „Barwy ojczyste” grupa Tropiciele.; wiersza pt. „Polska” grupa Odkrywcy. Wiersze zostały zaprezentowane podczas Akademii 11 Listopada.
  4. W przedszkolu został zorganizowany kącik o tematyce patriotycznej „Piękna Nasza Polska Cała”. Podziwiać go można było w przedszkolnym korytarzu.
  5. Dzieciom zaprezentowany został strój ludowy z regionu Opoczno. Następnie dzieci wykonały prace plastyczną w grupie „Strój ludowy naszego regionu”.
  6. Dzieci z grupy Skrzaty zostały zapoznane z następującą zabawą ludową „Gąski, gąski do domu!” oraz „Jawor, jawor..”. Wielokrotnie dzieci wraz z wychowawcą bawiły się w te zabawy.
  7. Grupa Elfy wykonała regionalną potrawę „Według przepisu Babci lub Dziadka”. Były to ciasta ze skwarkami. Po upieczeniu ciastek dzieci poczęstowały nimi przedszkole i podzieliły się przepisem. Ciastka zostały wykonane według następującego przepisu:
  • 15 dkg skwarków
  • 30 dkg mąki
  • 3 żółtka
  • 0,5 szklanki zsiadłego mleka
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • Połączyć składniki, ciasto wyrobić, rozwałkować, wyciąć dowolne kształty, ułożyć na blaszce i piec w piecu przez ok. 20 – 30 min. w temp. 180 stopni C.
  1. Grupa Odkrywcy wspólnie z wychowawcą wykonała prezentację multimedialną „Na skrzydłach historii”. Prezentacja dotyczyła Warszawy i przedstawiła historię miasta, zabytki i ciekawostki.
  2. Grupa Elfy i Odkrywcy wysłała pocztówkę swojej miejscowości – Warszawy – do P. Ludmiły Fabiszewskiej.
  3. Grupa Elfy i Skrzaty zasadziła w ogrodzie przedszkolnym „Drzewo Pamięci”.
  4. Wychowawca grupy Krasnale zorganizował konkurs fotograficzny „To wszystko Polska”. Do konkursu zostali zaproszeni rodzice wraz z dziećmi, konkurs był pod tytułem „To wszystko Polska. Foto Warszawa”.
  5. Grupa Tropiciele zorganizowała zawody sportowe „Biało-czerwoni”.

Przystąpienie do tego projektu było ciekawy doświadczeniem zarówno dla wychowawców, jaki i dla dzieci, ale także dla rodziców. Zadania, które były realizowane dostarczyły wielu pozytywnych emocji. Najważniejsze jest to, że była to świetna okazja do kształtowania postaw wychowawczych do wartości, szczególnie postawy patriotycznej ale także kształtowania poczucia przynależności do kraju, regionu, małej Ojczyzny.

Osoby realizujące i odpowiedzialne za projekt w placówce, nauczyciele wychowania przedszkolnego:

1. Renata Adamczyk – koordynator projektu z ramienia przedszkola
  2. Magdalena Horoń – Panfil
  3. Monika Szpajcher
  4. Mariola Sawicka
  5. Katarzyna Witkowska
  6. Katarzyna Wilczyńska
  7. Małgorzata Kosieradzka
  8. Gosława Kasprzyk – Grzywacz.

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Renata Adamczyk

do Renata Adamczyk