Sprawozdanie z realizacji projektu ,,Piękna nasza Polska cała”.

Wpis dodał(a) Sylwia Rachwalska

Przedszkole nr 12  w Tarnobrzegu przystąpiło we wrześniu 2018 roku do realizacji projektu  Międzynarodowego projektu Edukacyjnego pt: "Piękna nasza Polska cała". W projekcie wzięły udział dzieci i nauczycielki z czterech grup wiekowych: 3- latki, 4- latki, 6- latki ,,a” i 6- latki ,,b”.
Z okazji 100 Rocznicy  odzyskania przez Polskę Niepodległości, zrealizowaliśmy wiele działań mających na celu, kształtowanie u dzieci postaw patriotycznych. Uczucie miłości i przywiązania do własnego kraju, kształtuje się od najmłodszych lat, mamy nadzieję, że budzimy zaciekawienie dzieci wydarzeniami ogólnopaństwowymi i historią kraju. Pozwoli to w przyszłości  pogłębić emocjonalny stosunek  do ojczyzny, "... wszak Polska to taka kraina, która się w sercu zaczyna …”. Wierzymy, że nasi wychowankowie znając treści patriotyczne, będą mogli zadeklarować  ,,Jestem Polakiem”.
W ramach projektu "Piękna Nasza Polska cała”  zrealizowaliśmy 14 zadań:

Zadanie 1
Uroczyście  obchodziliśmy 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości. W klimat tamtych  wydarzeń wprowadziła nas grupa 6- latków ,,b”, która przedstawiła lekcję patriotyzmu pokazując montaż słowno- muzyczny. W dalszej części odbyła się wieczornica, śpiewaliśmy pieśni legionowe wraz z dziećmi oraz przybyłymi gośćmi.

Zadanie 2
Włączyliśmy się do Akcji ,,Rekord dla Niepodległej” poprzez zaśpiewanie 4- zwrotkowego Hymnu Polski - ,,Mazurka Dąbrowskiego” w wykonaniu przedszkolaków i ich rodziców.

Zadanie 3
Piosenek o tematyce patriotycznej  nauczyły się starszaki z grupy 6- latków ,,b” pt. ,,Bo to nasz kraj”, "Niepodlegość".

Zadanie 4
Taniec ludowy pt. „Maryneczka” zatańczyły dzieci z grupy 4-latków, w parach mieszanych do muzyki w wykonaniu kapeli ludowej.

Zadanie 5
Dzieci z grupy 4–latków  nauczyły się wiersza pt". "W samym sercu Europy”  Jolanty Wybieralskiej.

Zadanie 6
Wykonanie  prac plastycznych  pt:. „Strój ludowy naszego regionu” przez dzieci z grupy 6 "b". Korzystały z rożnych materiałów( papier kolorowy, bibuła, i kredki). Powstały stroje lasowiackie.

Zadanie 7
Zabawy ludowe bardzo spodobały się naszym małym przedszkolakom z najmłodszej grupy. Nauczyły się one zabawy pt. „Jawor-jawor” i zabawy „Grozik” w ustawieniu parami po kole.

Zadanie 8
W naszej placówce odbył się „Dzień mody patriotycznej”. Przedstawiciele wszystkich grup wiekowych, dumnie prezentowali swoje biało-czerwone stroje. Nagrodę stanowiły gromkie brawa  widzów.

Zadanie 9
„Drzewo pamięci” – na terenie naszego placu zabaw wyznaczone zostało miejsce do zasadzenia drzewa, dzieci z przedszkola uczestniczyły w tym niecodziennym wydarzeniu. Nauczycielki wyjaśniły, że drzewo będzie symbolem życia i wolności.

Zadanie 10
Przedszkolaki z grupy 4-latków wysłały pocztówkę z miasta Tarnobrzeg do Pani Ludmiły Fabiszewskiej.

Zadanie 11
Odbyły się wycieczki, których celem było poznanie zabytków, kultury, dorobku historycznego oraz architektury. Dwie grupy 6-latków odwiedziły pomnik Bartosza Głowackiego, Muzeum Przemysłu Siarkowego, oraz Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega,  gdzie odbył się warsztat patriotyczny pt. „Jaki znak Twój?”

Zadanie 12
 W holu placówki powstał kącik patriotyczny, który zawierał mapę  Polski i tablice edukacyjne dla przedszkolaków o tematyce regionalnej i patriotycznej.

Zadanie 13
„Według przepisu babci” – wykonanie z 6-latkami ,,a” regionalnej potrawy czyli sałatki jarzynowej. Degustacja i podzielnie się przepisem.
Przepis:
4-5 marchewek, 2 pietruszki, 1 seler i 3 ziemniaki, ugotować w mundurkach. Ostudzić, obrać, pokroić w kostkę wszystkie warzywa. Trzy ogórki kiszone oraz obrane jabłko i cebulę pokroić w kostkę. Groszek konserwowy osączyć. Przygotowane składniki wymieszać przyprawić solą i pieprzem połączyć z majonezem. Sałatka wszystkim bardzo smakowała.

Zadanie 14
Przedszkolaki z najstarszych grup uczestniczyły w turnieju sportowym, który polegał na rozegraniu meczu piłki nożnej w strojach biało - czerwonych.

Podsumowując,  nasze przedszkole  wykonało sumiennie 14 zadań zaproponowanych do realizacji w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Piękna nasza Polska cała".
Koordynatorem działań w Przedszkolu nr 12 w  Tarnobrzegu była Pani Grażyna Furdyna.

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Sylwia Rachwalska

do Sylwia Rachwalska