Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Samorządowe Przedszkole nr 110 w Krakowie


Wpis dodał(a)
ponad 5 lat temu, wyświetleń 702


Wpis został sprawdzony przez moderatora

„Piękna nasza Polska cała”                 

Sprawozdanie z realizacji międzynarodowego programu przez Samorządowe Przedszkole nr 110  w Krakowie

 Nauczyciele: Renata Pala, Andżelika Juda

Realizację programu  „Piękna nasza Polska cała” rozpoczęliśmy od ogłoszenia na szatni dla rodziców o udziale naszego przedszkola w projekcie 1 wrzesień 2018.

I Nauka i osłuchanie się i zaśpiewanie hymnu Polski.

Starszaki zaśpiewały hymn na Placu Centralnym w Nowej Hucie przed pomnikiem Solidarności "Bądź wierny, idź"9.11.2018 godz. 11.11

Pomnik poświęcony pamięci uczestników pierwszych zrywów solidarnościowych i wszystkich tych bezimiennych, którzy jako pierwsi w okresie powojennym stanęli do walki w obronie wiary, praw pracowniczych i godności ludzkiej. Swoim kształtem nawiązuje do litery V - symbolu zwycięstwa. Umieszczone na pomniku daty upamiętniają przełomowe dla nowohuckiej Solidarności wydarzenia,
 

II Zajęcia otwarte dla rodziców o tematyce patriotycznej.

Podczas realizacji tego zadania  rodzice poznali kilka zabaw i tańców ludowych, sprawdzali swoje i dzieci wiadomości o Polsce oraz poznawali kodowanie tworząc z dziećmi drogę dla ozobotów; Droga królewska po Krakowie, dotarcie do wielu miast Polski na mapie oraz zdobycie kilku szczytów w Tatrach.
 

III Legendy  Polski czytane przez rodziców.

Rodzice czytali nam legendy z miejscowości w której się urodzili, wychowali lub ich dziadkowie. Były to najczęściej  krakowskie, góralskie, beskidzkie legendy  również „O koziołkach poznańskich”, kieleckich olbrzymach, piernikach toruńskich z degustacją  ale najbardziej zapamiętały dzieci legendę o św. Kindze i o Skarbniku. Babcia Adasia przygotowała dla nas stroje do inscenizacji, tańce staropolskie  oraz doświadczenie o krystalizacji soli.
 

IV Nauka piosenki

„Rodzinny kraj”, ”Lajkonik”, ”Jestem sobie Krakowianka”, ”Krakowiaczek jeden”,” Hej na krakowskim Rynku” te piosenki zaprezentowały  dzieci na Dzielnicowych Dożynkach. Wiele piosenek dzieci zaśpiewały podczas kolejnej uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę a na Jasełkach oprócz pastorałek śpiewały góralskie piosenki: „W murowanej piwnicy”, ”Idzie dysc”, ”Hej bystra woda”
 

V Nauka tańca ludowego. Krakowiak, góralski taniec.

Na Dzielnicowych Dożynkach dieci zaprezentowały Krakowiaka a podczas Jasełek góralski taniec.
 

VI Nauka wiersza o tematyce patriotycznej.

 Podczas uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości dzieci zaprezentowały wiele wierszy o tematyce patriotycznej ale również przy innych okazjach jak np. podczas sadzenia drzewa pamięci, podczas lekcji muzealnych.
 

VII Zorganizowanie kącika regionalnego.

W wrześniu przygotowaliśmy kąciki z pamiątkami z wakacji i rozpoczynając realizację programu rozpoczęliśmy legend pomorskich i pamiątek z różnych miast nad Bałtykiem potem kącik był zmieniony na warszawskie pomniki i legendy naszej stolicy. Kolejnym etapem był nasz Kraków, w grudniu przygotowałam kącik związany z kopalnią soli w Wieliczce i Śląskiem. Na styczeń planowany jest kącik góralski.
 

VIII Praca plastyczna strój ludowy – praca była realizowana w zespołach.

Poszerzając wiadomości o strojach i zwyczajach ludowych zaprosiliśmy do przedszkola objazdowe , które zaprezentowały nam „Legendy i baśnie góralskie”, ”Legenda o smoku Wawelskim”

Kodowanie na dywanie – realizacja programu „Uczymy dzieci kodowania” w ramach międzynarodowego programu „Code Week” w którym otrzymaliśmy I miejsce i ozobota.

 I  Codowanie z okazji Niepodległości.

 

IX Zabawy ludowe:
 „Lajkonik”, ”Siedzi ptaszek na kole”, ”Wyleciał ptaszek z Łobzowa”, ”Wygnałem konisie” Właściwie to przez  cały rok szkolny dzieci poznają kolejne zabawy i pląsy z długą brodą.

Zabawy ludowe: „Czerwone jabłuszko”, „Sit”,”Szot”„Jawor”

 

X  Według przepisu pani Jesieni dzieci poznaly podczas pierwszego dnia jesieni przepis na sałatkę jarzynowa i zapasy na zimę: kiszenie ogórków, sałatki, kompoty. Rogale drożdżowe wg. przepisu babci Martusi wykonane i upieczone  zostały z mamą Martusi.

 

XI  Na skrzydłach historii – prezentacja multimedialna swojego miasta. To prezentacja przybliżająca główne zabytki, legendy Krakowa

 

XII Wysłanie pocztówki do autora programu L.Fabiszewskiej

 

XIII Napisz kartkę bohaterom –udział w akcji ogólnopolskiej. Dzieci z ogromną przyjemnością wykonały samodzielnie te kartki, które wrzuciliśmy do skrzynki na listy.

 

XIV Dzień mody patriotycznej, to miła zabawa w strojach biało-czerwonych. Pomysłowość dzieci i rodziców była godna otrzymania z tej okazji dyplomu.

 

XV Drzewo pamięci.

Przed przedszkolem zasadziliśmy dąb upamiętniający rocznicę 100-lecia odzyskania Niepodległości. Z tej samej okazji sadziła drzewa z uczelnia  AWF Kraków w Parku Lotników, w której uczestniczyliśmy.

XVII Szlakiem historii poznanie zabytków kultury regionalnej.

-
"Szlak historii" -poznanie zabytków regionalnych podczas wycieczki na krakowski Rynek .

W ramach programu „Kultura dostępna uczestniczyliśmy w każdym miesiącu w kolejnym muzeum:

  1. Jan Matejko– nasz najważniejszy  historyczny malarz. Lekcja muzealna w domu J.Matejki.
  2. Lekcja muzealna w muzeum Narodowym w Sukiennicach „Baśnie ,legendy i historia Krakowa”
  3. Kolejna lekcja muzealna była w Muzeum Narodowym w Głównym Gmachu. Poznaliśmy twórczość Stanisława Wyspiańskiego –malarza , poety, dramaturga oraz  podziwialiśmy  Niepodległa – wystawę czasową w Muzeum Narodowym.
  4. Podczas kolejnej wycieczki zapoznaliśmy się z  Plenerową wystawą na krakowskich Plantach z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.
  5. Anioły  i Boże narodzenie w twórczości malarskiej poznaliśmy w Pałacu  Biskupa E.Ciołka.
  6. Szopki krakowskie w Muzeum Narodowym.
  7. Planowany jest udział  w  lekcjach muzealnych w II półroczu w  muzeum etnograficznym „Zwyczaje wielkanocne”, Wawel „Królowie na Wawelu”

 

XVII Turniej wiedzy patriotycznej

Główny Turniej odbył się podczas zajęć otwartych dla rodziców z wykorzystaniem tablicy multimedialnej oraz ozobotów.

Wcześniej utrwalaliśmy wiedzę w konkursach co pokazuje ozobot?

Jakie to miasto? Z jakiego regionu jest ten strój ludowy? Co to za postać historyczna?

Jakich sąsiadów odwiedzamy? Quiz pytania z różnych dziedzin.

 

XIX Zawody sportowe

Zawody odbyły się w Tauron Arenie w biało-czerwonych strojach. Nasze przedszkole uczęszcza tam na zajęcia sportowe co dwa tygodnie w ramach akcji „Zdrowy przedszkolak” ale tym razem były to sportowe zmagania pod hasłem „Zdrowy Polak”.
 

Renata Pala,Angelika Juda

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.


Strona projektu


Zobacz wszystkie wpisy
od



Wyślij wiadomość
do

Kartka z kalendarza


Wiemy jak cenny jest Twój czas, dlatego co miesiąc otrzymujesz od nas komplet gotowych materiałów, które pomogą Ci przygotowywać się do zajęć – szybko, łatwo i przyjemnie!

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 


Komentarze

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
16. edycja FORUM | Kraków | 25-26 kwietnia 2024 zapisz się