Sprawozdanie z realizacji projektu "Piękna nasza Polska cała"

Wpis dodał(a) Monika Murawska-Ślęzak

Dzieci z Miejskiego Przedszkola w Białej Piskiej wraz z wszystkimi nauczycielkami oraz pracownikami, z wielką radością wzięły udział w projekcie „Piękna nasza Polska cała". Dzięki współpracy pomiędzy grupami: „Ananaski”, „Biedronki”, „Iskierki”, „Kropelki”, „Misie”, „Motylki”, „Słoneczka”, „Pszczółki” i „Tygryski” oraz ich wychowaczyniami, udało nam się zrealizować wszystkie zadania projektu.

Od początku września dzieci brały udział w zajęciach, podczas których uczyły się wierszy i piosenek o tematyce patriotycznej, tańców, min.: „Moja Maryneczka”, Grozik”, „Trojak”, „Krakowiak” i zabaw ludowych, min.: „Mało nas”, „Jawor”, „Rolnik sam w dolinie”, „Stoi różyczka” i innych. Wykonywały kotyliony, flagi, prace przestrzenne oraz prace plastyczne o tematyce patriotycznej.

W holu przedszkola został zorganizowany kącik o tematyce folkowej, w którego organizacji wsparli nas rodzice. W salach grup powstały kąciki patriotyczne.

Rodzice wsparli nas przy wykonaniu pracy plastycznej „Strój ludowy z naszego regionu – strój warmiński” oraz wzięli udział w zajęciach otwartych o tematyce patriotycznej.

Podczas warsztatów zorganizowanych wspólnie z rodzicami, babciami oraz dziadkami wykonaliśmy: m.in.: sałatkę jarzynową, sok malinowy, a także upiekliśmy pierniki świąteczne.

Dzieci ze wszystkich grup wzięły udział w ogólnopolskiej akcji „BohaterOn – włącz historię” oraz „Serce za odwagę”. Wspólnie wypisaliśmy oraz wykonaliśmy kartki dla bohaterskich żołnierzy i uczestników walk o wolność naszej ojczyzny.

Realizowaliśmy projekt „Korespondencyjni przyjaciele”, podczas którego wymienialiśmy się pocztówkami z 30 przedszkolami z całej Polski. Wysłaliśmy również pocztówkę z Białej Piskiej  do Pani Ludmiły Fabiszewskiej.

Zorganizowaliśmy konkursy plastyczne: przedszkolny dla dzieci i rodziców "Moja mała Ojczyzna" oraz gminny dla dzieci z grup przedszkolnych ze szkół z terenu naszej gminy pod hasłem: „Mały lokalny patriota”.

Dzieci z najstarszych grup wzięły udział w inauguracji gminnego roku szkolnego, podczas którego wzięły udział w Biegu dla Niepodległej na dystansie 200m.

Reprezentanci grup sześciolatków wzięli udział w gminnym konkursie recytatorskim „Strofy o Ojczyźnie”, podczas którego zaprezentowali wiersze patriotyczne przygotowane wspólnie z wychowawczyniami i rodzicami.

Idąc szlakiem historii odbyliśmy liczne spacery i wycieczki po naszym miasteczku poznając ważne miejsca, zabytki kultury i architektury oraz tradycje, charakterystyczne dla naszego regionu.

Z okazji Dnia Drzewa, 10 października, każda z grup przy wsparciu rodziców oraz pracowników Nadleśnictwa Drygały, zasadziła w ogrodzie przedszkolnym „Drzewko Pamięci”.

Została zorganizowana wystawa zdjęć wykonanych przez rodziców pod hasłem: „Piękna jest nasza mała ojczyzna…”.

Dzieci z grup 5 i 6-latków wzięły udział w turnieju wiedzy patriotycznej pt. „Kocham Cię, Polsko”.

Ukoronowaniem naszych działań była uroczystość, która odbyła się w przedszkolu 9 listopada 2018r.  Świętowanie rozpoczęliśmy od wspólnej recytacji wiersza Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”. Następnie przedszkolacy i licznie zgromadzeni rodzice, obejrzeli pokaz mody patriotycznej i regionalnej, w którym wzięli udział reprezentanci wszystkich grup. Po pokazie mody nadszedł czas na koncert piosenek patriotycznych. W koncercie wystąpiły duety, składające się z dzieci i ich rodziców oraz zespoły przedszkolaków. Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor wręczyła nagrody uczestnikom i laureatom ogłoszonych w październiku konkursów plastycznych: "Moja mała Ojczynza" i "Mały lokalny patriota". Punktualnie o godzinie 11.11 przedszkolacy i pracownicy przedszkola wraz z przybyłymi na uroczystość rodzicami, wspólnie odśpiewali hymn narodowy.

Udział w projekcie przyniósł wszystkim – zarówno dzieciom, jak i dorosłym - wiele radości oraz wspaniałych wrażeń. Dzieci chętnie brały udział we wszystkich proponowanych przez nas działaniach i udowodniły, że są małymi patriotami, którzy posiadają już sporą wiedzę na temat najbliższego otoczenia oraz swojej Ojczyzny.

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Monika Murawska-Ślęzak

do Monika Murawska-Ślęzak