Szkoła Podstawowa im 11 Listopada w Rusi Filia w Bartągu - sprawozdanie

Wpis dodał(a) Teresa Rojek

Realizację projektu zaczęliśmy we wrześniu 2018 roku jeszcze jako Szkoła Podstawowa w Rusi Filia w Bartągu a zakończyliśmy jako Szkoła Podstawowa im. 11 Listopada w Rusi Filia w Bartągu. Przygotowania do nadania szkole imienia trwały od dłuższego czasu i nasz udział w Projekcie " Piękna nasza Polska cała" pięknie wpisał się w te przygotowania.We wrzesniu pierwszym zrealizowanym zadaniem było przygotowanie gazetek o tematyce patriotycznej i regionalnej ( zad. 7), odwiedziny najmłodszych uczniów w Szkolnej Izbie Regionalnej jako pierwsza część realizacji zad 18 – Szlakiem historii. Przygotowując się do ślubowania, uczniowie klas pierwszych uczyli się wszystkich zwrotek hymnu oraz "Katechizmu Małego Polaka" ( zad.1 i 6). Pod koniec tego miesiąca klasa Ib pięknie ozdobiła kartki, które wysłaliśmy Bohateron na adres Fundacji Sensoria ( zad.13). W tym samym czasie została również wysłana kartka przedstawiająca naszą miejscowość do pomysłodawczyni projektu, p. Ludmiły Fabiszewskiej ( zad.12). W październiku klasa IIc wykonała grupową pracę plastyczną " Strój ludowy naszego regionu" – Warmiak i Warmiaczka.( zad.8), odbyły się zajęcia sportowe " Bieg dla Niepodległej"jako realizacja zad.20; 30 października klasy Ib, IIa i IIIb odwiedziły groby działaczy plebiscytowych na Warmii pochodzących z Bartąga i Jarot, wysłuchały prelekcji p. Elżbiety Grodek na temat ich zasług dla krzewienia polskości na tych terenach, ozdobiły ich groby wstążkami w naszych barwach narodowych oraz zapaliły białe i czerwone znicze.( zad.18 – cz.2). Po powrocie kl IIIb, pod kierunkiem swojej wychowawczyni, p. Agaty Mikolajek, zasadziła na posesji szkoły " Drzewko Pamięci"( zad.16). W połowie października klasy I zasadziły "1000 cebulek na 100-lecie Niepodległości", aby na wiosnę kwitnące tulipany, narczyzy, konwalie, hiacynty przypominały nam o tym ważnym wydarzeniu.

Listopad to miesiąc, w którym zrealizowaliśmy najwięcej zadań: 6 listopada szkoła otrzymała zaszczytne imię 11 Listopada. Podczas tych uroczystości, jak i podczas Gminnych Obchodów Święta Niepodleglości nasz Reprezentacyjny Zespół Tańca zatańczył poloneza ( zad. 5), w czwartek – 8 listopada odbył się w szkole Dzień Mody Patriotycznej ( zad.15), 9 listopada wzięliśmy udział w biciu Rekordu dla Niepodleglej, podczas którego wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły wspólnie odśpiewali cały hymn ( zad.1). Również w tym dniu klasa IIc pod kierunkiem swojej wychowawczyni, p.Ady Puchalko, przedstawila podczas apelu wzruszający montaż słowno-muzyczny z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości, w którym nie zabrakło wierszy i piosenek patriotycznych ( zad.3,4 ,6), 21 listopada Szkolne Koło Teatralne oraz grupa "Żabki "z Przedszkola w Bartągu wystawiły Akademię Patriotyczną pt. " 11Listopada" w Dziennym Domu Pomocy dla Osób Niepełnosprawnych w Olsztynie . W ten sposób obie placówki nawiązały współpracę i uczciły 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. We wtorek, 27 listopada odbył się Turniej Wiedzy Patriotycznej " Kocham Cię, Polsko" ( zad.19). Dwa dni później – 29 listopada w klasie IIIb została przeprowadzona przez p. Barbarę Rogulską, lekcja otwarta, dla rodziców i dziadków uczniów, pt." Nasza droga do wolności" ( zad.2). Dzień później kl Ib świetnie spędzała czas przy zabawie ludowej " Szewc"( zad.9). Na początku grudnia rozstrzygnęliśmy konkurs plastyczny pt. " Moja mała Ojczyzna" ( zad. 14), który odbywał się w dwóch etapach: klasowym i szkolnym, oraz odbyła się 3 część zad 18 – wycieczka do Olsztyna " Śladami Mikołaja Kopernika".

Jesteśmy dumni, że udało nam się zrealizować w tym czasie tyle zadań, które przyniosły dzieciom wiele radości.

Teresa Rojek

Szkolny koordynator działań w ramach Projektu "Piękna nasza Polska cała"

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Teresa Rojek

do Teresa Rojek