Sprawozdanie - PSP im Św. Stanisława Szczepanowskiego BM w Sterkowcu

Wpis dodał(a) Ela Frank

W ramach projektu zrealizowano następujące zadania:

1. Nauka, osłuchanie się i zaśpiewanie  Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego.

Zadane te zostało zrealizowane 9 listopada podczas akcji „ Rekord dla Niepodległej”, która została zainicjowana, w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, przez Minister Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej.

2. Apel lub inscenizacja z okazji 11 listopada.

Apel z okazji setnej rocznicy Odzyskanie Niepodległości przez Polskę został zorganizowany 9 listopada 2018 r. w ramach szkolnych obchodów Święta Niepodległości . Podczas uroczystości grupa przedszkolna zachwyciła licznie zebrana publiczność tańcem „Polonez”, a koło taneczne zatańczyło „Krakowiaka” Goście wysłuchali różne pieśni legionowe w wykonaniu dzieci z klas IV-VII.

3. Nauka piosenki o tematyce patriotycznej.

Piosenki „ Każde polskie dziecko wie”, „Flaga biało-czerwona” zostały zaśpiewane przez dzieci /I etap edukacyjny/ jako prezentacja dorobku artystycznego podczas imprezy środowiskowej 9 listopada 2018 r. Nauka innych piosenek o tematyce niepodległościowej i patriotycznej została zrealizowana we wszystkich klasach.

4. Nauka tańca ludowego.

Taneczne talenty ujawniła grupa przedszkolna pod opieką Pani mgr Barbary Pacura. Repertuar taneczny zaprezentowano licznie zebranej publiczności podczas apelu 9 listopada 2018r. Ewa Zydroń.

Dzieci zaprezentowały taniec „Polonez”, natomiast ochotnicy należący do kółka tanecznego pod opieką Pani mgr Magdaleny Jankowskiej-Polek taniec „Krakowiak”.

5. Nauka wiersza o tematyce patriotycznej.

Nauka wiersza została zrealizowana w klasa młodszych. Dzieci nauczyły się wiersza pt. „Orzeł” „Barwy ojczyste” Czesława Janczarskiego, „Kto ty jesteś” Władysława Bełzy i in.

6. Zorganizowanie Kącika „Piękna nasza Polska cała”.

W Sali lekcyjnej klasy pierwszej powstał kącik patriotyczny, w którym umieszczono m. in. godło Polski, hymn, flagę, obraz Św. Stanisława-Patrona Szkoły, mapę, widokówki i akwarele zabytkowych obiektów i miejsc z naszej Małej Ojczyzny. Osobą opiekującą się kącikiem patriotycznym jest Pani mgr Elżbieta Frankowska.

7. Strój ludowy

Zadanie sfinalizowała Pani mgr Elżbieta Frankowska w ramach koła plastycznego. Uczestnicy wspólnymi siłami wykonali plansze z damskim i męskim strojem krakowskim. Pracę plastyczna zaprezentowano podczas Pokazu mody patriotycznej 9 listopada 2018r.

8. Zabawa ludowa – zapoznanie dzieci z wybraną zabawą ludową.

Zabawy zostały przeprowadzone z udziałem dzieci klas I-III w ramach zajęć kółka tanecznego. Dzieci zostały zapoznane m. in. z zabawą ludową pt. „ Mam chusteczkę”, „Nie chcę cię znać”.

9. „Według przepisu Babci” –23 października 2018r. dzieci z klasy pierwszej upiekły regionalny chleb z siemieniem lnianym. W realizacji przedsięwzięcia pomógł nam Dziadek Janusz. Przepis dokumentuje zdjęcie.

10. „Piękna nasza Polska cała” – wysłanie pocztówki swojej miejscowości. Zadanie te zostało zrealizowane przez uczniów pod opieka Pani mgr Doroty Libery.

11. „Napisz kartkę Bohaterom”.

W akcji Bohateron.pl brało udział 40 spośród wszystkich uczniów szkoły. Wysłaniem kartek zajęła się koordynatorka Elżbieta Frankowska.

12. „POKAZ MODY PATRIOTYCZNEJ” zorganizowany 9 listopada 2018r. w PSP im. Św. Stanisława Szczepanowskiego BM w Sterkowcu w ramach projektu „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA” cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczestników.
W przygotowanie strojów włączyli się rodzice i nauczyciele. Spośród zaprezentowanych strojów Komisja Konkursowa wybrała i nagrodziła słodyczami wszystkich uczestników.
Ponadto nagrody rzeczowe i dyplomy otrzymali Ci, którzy wyróżnili się szczególną  interesującą artystycznie koncepcją kreacji i trafnym wyborem charakteryzacji. O wysokiej ocenie decydował także wkład pracy w przygotowanie stroju i sposób jego prezentacji, co odzwierciedlały brawa publiczności.

13. Konkurs Plastyczny dla dzieci z rodzicami pt. „Polska biało-czerwoni”.

Konkurs został zorganizowany w szkole podczas Pikniku Szkolnego. Osobą odpowiedzialną za konkurs plastyczny była mgr Joanna Karaś. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Rade Rodziców.

14. „Drzewo Pamięci” – zasadzenie na wybranym terenie (przedszkole, miasto) drzewka jako symbolu życia i wolności.

16 października 2018 r. z okazji Dnia Drzewa na terenie przed szkołą odbyło się symboliczne posadzenie „Drzewa Pamięci”, które m. in. upamiętniło wydarzenie z życia klasy I, jakim było Ślubowanie.

15. Wycieczka „Szlakiem historii”

Harcerze i Zuchy z naszej szkoły: „Czarne Sokoły” i „Lwiątka” przed świętem Wszystkich Świętych uporządkowały Cmentarz zorganizowały wycieczkę na cmentarz z czasów I wojny światowej – nr 279, znajdujący się w lesie w Sterkowcu.

W przeddzień Wszystkich Świętych dzieci z klas „0”–III również uczciły pamięć poległych żołnierzy porządkując ich mogiły, modląc się za nich, paląc znicze i składając kwiaty na grobach.

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Ela Frank

do Ela Frank