PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA

Wpis dodał(a) Bernadetta Kuś

Niepubliczne Przedszkole Artystyczno – Językowe „Błękitna Laguna” w Trzebini wykonało 18 zadań z projektu ( z 20 do wyboru):

1. Zaśpiewanie Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego. 09.11.2018r  o godz. 11.11. biliśmy Rekord dla Niepodległej, wspólnie zaśpiewaliśmy jednym chórem 4 zwrotki hymnu. Następnie odśpiewaliśmy „Sto lat” dla Polski, zdmuchnęliśmy świeczki na torcie w biało – czerwonych barwach.
  2. Przeprowadzenie warsztatów plastycznych dla rodziców o tematyce patriotycznej. Dzieci wspólnie z rodzicami wykonywały lalkę Polę z długiej rolki, ubraną na biało czerwono.
  3. Dnia 13.11. odbyła się uroczystość dla rodziców z okazji 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły poloneza. Towarzyszyły im akcesoria w biało – czerwonych barwach.
  4. Nauka piosenek z repertuaru Moniki Kluzy (Polski Maraton Artystyczny): „Od morza aż do Tatr”, „Polsko śpiewam dla Ciebie”, „Polsko, kocham Cię”, „Polska! Wszyscy w górę ręce!”. Piosenki zostały zaśpiewane podczas uroczystości dla rodziców.
  5. Nauka tańca Polonez. Taniec został zaprezentowany na uroczystości.
  6. Nauka wiersza o tematyce patriotycznej. Podczas uroczystości z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości dzieci recytowały wiersze o tematyce patriotycznej, m.in. „Katechizm polskiego dziecka” W.Bełzy, „Powiewa flaga” Cz. Janczarskiego, wybrane wiersze zamieszczone w miesięczniku Bliżej Przedszkola nr 10.205/2018, materiały na listopad.
  7. Zorganizowanie kącika „Piękna nasza Polska cała”. Kącik patriotyczny powstał na holu przedszkola, a także w salach zabaw poszczególnych grup.
  8. Wykonanie pracy plastycznej grupowej „Strój ludowy naszego regionu” – dzieci ozdabiały strój krakowianki
  9. Zabawa ludowa. Dzieci brały chętnie udział w takich zabawach jak: Jawor, Moja Ulijanko, Ojciec Wirgiliusz, Mam chusteczkę haftowaną.
  10.  Według przepisu Babci i Dziadka. Wykonanie zakwasu na barszcz, kiszenie ogórków, wykonanie zapraw, kompotów.
  11.  Brak
  12. Wysłanie pocztówki swojej miejscowości do Ludmiły Fabiszewskiej
  13. „Napisz kartkę bohaterom”. Wysłanie 50 kartek, ozdobionych przez dzieci rysunkami, powstańcom.
  14. Zorganizowanie konkursu plastycznego w przedszkolu dla dzieci z rodzicami „Moja mała Ojczyzna”
  15. Dzień Mody Patriotycznej – dzień zabaw, tańców przy piosenkach o Polsce. Dzieci przebrały się w przepiękne stroje w barwach narodowych, wspaniale prezentowały się na czerwonym dywanie.
  16. Zasadzenie „Drzewa Pamięci” – symbolu życia i wolności na placu przed przedszkolem.
  17. Brak
  18. „Szlakiem historii”. Poznanie zabytków kultury w najbliższej okolicy przedszkola – Willa Not w Trzebini Sierszy

Udział w porankach muzycznych.Muzyczne drogi do niepodległości

- Polska opera narodowa

- Ignacy Jan Paderewski

Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem powstałym dla upamiętnienia Bojowników z terenu Sierszy i okolic poległym w walce z faszyzmem.

Wycieczka do Muzeum Urbańczyka w Chrzanowie, zwiedzanie wystawy patriotycznej, udział w warsztatach „W stronę niepodległości”

19. Zorganizowanie Turnieju wiedzy patriotycznej „Kocham Cię Polsko”. Dzieci składały mapę, flagę i godło z części, umieszczały obrazki ważnych miejsc i miast na mapie Polski, rozwiązywały zagadki o Polsce i jej symbolach.

20. Zorganizowanie zawodów sportowych „Biało – czerwoni”. Wspaniała okazja do wybiegania się, wyskakania, pokonywania toru przeszkód.

Realizacja projektu dała nam mnóstwo radości, ale też był to czas zadumy, przemyśleń, wzruszeń zarówno dla dzieci jak i nauczycieli i rodziców. Ucząc się, świetnie się bawiliśmy i zgłębialiśmy przy tym wiedzę na temat naszej kochanej Polski.

Bernadetta Kuś

Justyna Szajnowska

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Bernadetta Kuś

do Bernadetta Kuś