PRZEDSZKOLE W SKIBNIEWIE - "PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA"

Wpis dodał(a) Elżbieta Derlicka

Sprawozdanie z realizacji projektu „Piękna nasza Polska cała” w grupie 5-6-latków z Przedszkola w Skibniewie. Projekt realizowała wychowawczyni grupy – Elżbieta Derlicka.

Zrealizowaliśmy 16 zadań:

1. Nauka  Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego- zadanie wykonaliśmy podczas apelu z okazji Święta Niepodległości, który odbył się  9.11.2018 r. Hymn zaśpiewaliśmy o godz. 11.11 w ramach ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej”.

3. Apel lub inscenizacja z okazji 11 listopada – wzięliśmy udział w montażu słowno - muzycznym "Droga do wolności" zorganizowanym w Zespole Oświatowym w Skibniewie w skład którego wchodzi także przedszkole. Dzieci recytowały wiersze, tańczyły i śpiewały.

4. Nauka piosenki o tematyce patriotycznej – Dzieci nauczyły się piosenek: „Flaga biało – czerwona” i „Co to jest niepodległość”

5. Nauka tańca ludowego – dzieci nauczyły się tańczyć krakowiaka, który zaprezentowały podczas apelu z okazji Święta Niepodległości.

6. Nauka wiersza o tematyce patriotycznej – przedszkolaki nauczyły się na pamięć wiersza „Ojczyzna” Wł. Domeradzkiego.

7. Zorganizowałam w sali kącik o tematyce patriotycznej „Piękna nasza Polska cała”.

8. Praca plastyczna grupowa „Strój ludowy naszego regionu” – dzieci wspólnie z rodzicami namalowały podlaskie stroje ludowe podczas zajęć otwartych, które odbyły się 20 IX 2018 r.

9. Zapoznanie dzieci z wybraną zabawą ludową – poznaliśmy dwie nowe zabawy ludowe „Furman” i „Jaworowi ludzie”

12. Wysłanie pocztówki swojej miejscowości na adres pani Ludmiły Fabiszewskiej – z powodu braku pocztówek naszej miejscowości wysłaliśmy do pani Ludmiły pocztówkę – kolaż zdjęć ze Skibniewa.

13. „Napisz kartkę Bohaterom”- w akcji BohaterON wzięliśmy w tym roku udział po raz drugi. Wysłaliśmy kartki do wybranych przez dzieci powstańców.

14. Konkurs plastyczny dla dzieci z rodzicami pt. „Moja mała Ojczyzna” – W konkursie wzięły udział także dzieci z grupy młodszej. Wpłynęło 11 prac. Wyniki konkursu ogłosiła p. dyrektor Zespołu Oświatowego podczas akademii 9 IX i wręczyła dzieciom nagrody i dyplomy.

15. Zorganizowałam w placówce „Dzień Mody Patriotycznej” w którym wzięły udział wszystkie dzieci. Ubrane w biało-czerwone stroje wcielały się w role modeli i modelek z wielką radością

16. „Drzewo Pamięci” zasadziliśmy na terenie naszego Zespołu Oświatowego 10 X. Obchodziliśmy wtedy  Dzień Drzewa w którym uczestniczyli przedstawiciele nadleśnictwa Sokołów Podlaski. Wspólnie zasadziliśmy drzewko podarowane nam przez nadleśnictwo, był to dąb.

18. „Szlakiem historii” – wyjechaliśmy na wycieczkę do  odległego o 40 km Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Poznaliśmy zabytki kultury regionalnej, architektury  i tradycji.

19. Turniej wiedzy patriotycznej pt. „Kocham cię, Polsko” – odbył się 9 IX. Wzięły w nim udział wszystkie dzieci podzielone na 4-osobowe zespoły. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i upominki.

20. Zawody sportowe pt. „Biało-czerwoni” – w zawodach wzięły udział wszystkie dzieci z przedszkola.

Dodatkowe działania jakie wykonaliśmy poza projektem:

- udział w ogólnopolskim wyzwaniu pod hasłem: 100-lecie Odzyskania Niepodległości z Uczymy Programować: „Jestem Polką, jestem Polakiem – co to znaczy?, „Zakodowane flagi – Polska i jej sąsiedzi”, „Znam swój kraj – gra planszowa”.

- przygotowanie przez dzieci kartek bożonarodzeniowych dla weteranów wojennych w ramach akcji „Serce za odwagę”

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Elżbieta Derlicka

do Elżbieta Derlicka