Sprawozdanie z projektu „Piękna nasza Polska cała”

Wpis dodał(a) Sylwia Maślanka

Miejskie Przedszkole numer 5 w Knurowie wzięło udział w projekcie “Piękna nasza Polska cała”. Udział w projekcie w roku 2018 był dla naszej placówki bardzo ważny, ze względu na 100 rocznicę odzyskania niepodległości, co było wyjątkowym świętem dla wszystkich Polaków. Dzieci w wieku przedszkolnym również powinny brać udział w tak ważnym wydarzeniu, więc udało się nam wspólnie wykonać następujące zadania:

1. Nauka, osłuchanie się i zaśpiewanie Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego. Hymn został odśpiewany na uroczystej akademii punktualnie o godzinie 11:11w dniu 09.11.2018. Hymn odśpiewały wszystkie trzy grupy przedszkolne.
  2. Nauka wiersza o tematyce patriotycznej- grupa II, czyli „Biedronki” wraz z Panią nauczyły się „Katechizmu Polskiego Dziecka”. Dzieci zapoznały się z treścią wiersza i przedstawiły go podczas zajęć o tematyce patriotycznej.
  3. Zorganizowanie kącika „Piękna nasza Polska cała” – o tematyce patriotycznej – Dzieci z grupy „Biedronek” wraz z Panią wykonały gazetkę o tematyce patriotycznej i wspólnymi siłami kolorowały kontury naszego kraju i stworzyły piękny kącik z naszymi barwami narodowymi.
  4. Zabawa ludowa- Biedronki bawiły się w zabawę „Moja Ulijanko”.
  5. Według Przepisu Babci i Dziadka- Dzieci wraz z nauczycielkami oddziałów wycisnęły sok marchewkowo – jabłkowy w sokowirówce. Przy okazji poznały proces produkcji soku, jak dawno temu soki były robione ręcznie, a nie gotowe w kartonikach.
  6. Na skrzydłach historii – Nauczycielka oddziału wykonała prezentację na temat naszego pięknego Knurowa. Prezentacja została dodana na grupę „Piękna Nasza Polska Cała”.
  7. „Piękna Nasza Polska cała” -We wrześniu nasze przedszkolaki wysłały pocztówkę do Pani Ludmiły Fabiszewskiej, punkt ten został zrealizowany z pomocą Pani Listonosz, która zabrała pocztówkę do wysłania.
  8. Konkurs plastyczny dla dzieci z rodzicami „Moja Mała Ojczyzna” – w październiku został zorganizowany konkurs, w który zaangażowało się wielu przedszkolaków. Dzieci chętnie przynosiły prace, które były bardzo pięknie wykonane. Dzięki temu zadaniu przedszkolaki utrwaliły nasze barwy narodowe i symbole. Każde dziecko zostało nagrodzone dyplomem, a wyróżnione prace dostały dodatkowe upominki.
  9. Dzień Mody Patriotycznej- listopad dominował pod hasłem biało- czerwoni. Dzieci przygotowały piękne stroje i gadżety dzięki którym możliwe było przeprowadzenie Pokazu Mody Patriotycznej. Dzieci chętnie wcieliły się w role modeli i modelek, ten dzień na pewno zapadnie im długo w pamięci.
  10. Drzewo Pamięci- z okazji obchodów 100- lecia odzyskania niepodległości przy sprzyjającej pogodzie w listopadzie na terenie naszej placówki zostało zasadzone drzewko. Dzieci wspólnie z nauczycielkami wykopały dół, zasadziły i podlały drzewko, następnie dekorując je symboliczną kartką pamiątkową uwieczniły to wspaniałe wydarzenie na fotografiach.
  11. Konkurs fotograficzyny „To wszystko Polska” – dzieci przyniosły piękne zdjęcia, które ukazywały cudowne krajobrazy naszego kraju. Zostały nagrodzone za udział i wyróżnione za najlepsze fotografie.
  12. Szlakiem historii- realizując ten punkt postanowiliśmy się wybrać pod pomnik Feliksa Michalskiego, który jest patronem naszej placówki. Dzieci poznały po krótce historię jego życia i  zapaliły symboliczny znicz na znak pamięci.
  13. Turniej wiedzy patriotycznej- Kocham Cię Polsko- W ramach turnieju został stworzony quiz wiedzy o Polsce w formie prezentacji multimedialnej. Dzieci odpowiadały na pytania dotyczące naszego kraju, symboli i barw narodowych.
  14. Zawody sportowe „Biało- czerwoni” – Przy okazji dnia mody patriotycznej zostały zorganizowane zawody sportowe. W dzieciach widoczny był duch rywalizacji. Chętnie angażowały się w zawody i dopingowały siebie nawzajem.

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Sylwia Maślanka

do Sylwia Maślanka