PROJEKT „Piękna Nasza Polska Cała” – PRZEDSZKOLE NR 1 W JĘDRZEJOWIE

Wpis dodał(a) Aleksandra Rutkowska

ZADANIE 1 - Dzieci z przedszkola nr 1 w Jędrzejowie śpiewały 4 zwrotki hymnu.

ZADANIE 3 - Wszystkie grupy wspólnie przygotowały uroczystość "100 lat dla Niepodległej". Prezentowały wiersze o tematyce patriotycznej, piosenki, pieśni patriotyczne, taniec "Kujawiak" oraz "Taniec dla Niepodległej".

ZADANIE 4 - Dzieci z siedmiu grup w przedszkolu uczyły się i śpiewały piosenki i pieśni patriotyczne "Serce w plecaku", "Wojenko, wojenko", "Od morza aż do Tatr ","Piosenka małego patrioty", "Rozkwitały pąki białych róż", "Jesteśmy Polką i Polakiem".

ZADANIE 6 - Przedszkolaki  nauczyły się wierszy o tematyce patriotycznej - "Barwy ojczyste", "Znak", "Katechizm Polskiego Dziecka", "Ojczyzna", "11 Listopada", "Modlitwa polskiego dziewczęcia", "Polska jest wspaniała".

ZADANIE 7 - w każdej grupie został zorganizowany kącik patriotyczny "Piękna nasza Polska cała".

ZADANIE 8 - Dzieci z gr. VI "Motylki" wykonały grupową pracę plastyczną "Strój ludowy naszego regionu".

ZADANIE 9 - Dzieci z gr. IV zapoznały się z zabawą ludową "Poszło dziewcze po ziele".

ZADANIE 10 - Przedszkolaki wykonały potrawy regionalne według przepisu Babci lub Dziadka.

ZADANIE 11 - Wykonanie prezentacji multimedialnej zamieszczonej na stronie projektu "Na skrzydłach historii" - JĘDRZEJÓW.

ZADANIE 12 - Dzieci z gr. VI z okazji Dnia Poczty wybrały się na nią i wysłały pocztówkę Jędrzejowa.

ZADANIE 14 -  Dzieci z gr. I wraz z rodzicami uczestniczyli w konkursie grupowym "Moja mała Ojczyzna". Celem konkursu było promowanie idei patriotyzmu i kształtowania poczucia świadomości narodowej, szacunku wobec własnego państwa, miejscowości. Przedmiotem konkursu było wykonanie pracy przedstawiającej nasze miasto - Jędrzejów, jego zabytki i ciekawe miejsca. Prace, które wpłynęły na konkurs były wykonane różnymi technikami plastycznymi ukazując nasze miasto: Muzeum Zegarów Słonecznych, zabytkową ciuchcię wąskotorową, Klasztor Ojców Cystersów, zalew.

ZADANIE 16 - Przedszkolaki z gr. III, IV i V posadziły drzewko pamięci na placu przedszkolnym. Zadanie to było wykonane 10 października w Dniu Drzewa.

ZADANIE 18 - "Szlakiem historii" - wycieczka na Zamek Królewski w Chęcinach. Dzieci z gr VII pojechały na tą wycieczkę. Zamek Królewski w Chęcinach powstał na przełmie XIII i XIV w. Był ośrodkiem wysokiej rangi oraz ośrodkiem życia politycznego. Władzę w nim sprawowała Królowa Bona. W latach 2013-2015 zamek poddany został rewitalizacji. Obecnie przekraczając bramę warowni przenosimy się w czasie. Można zwiedzić: skarbiec, loch, zobaczyć pokazy rękodzieła, pokaz walk rycerskich, scenki tematyczne, pokaz tańca średniowiecznego, przymierzyć elementy zbroi rycerskich. Z baszt rozciąga się przepiękna panorama Gór Świętokrzyskich. Według legend w podziemnych lochach znajdują się skarby pozostawione przez królową Bonę. Ciekawostką jest fakt, iż w scenerii zamku nakręcono film "Pan Wołodyjowski". Dzieci z gr. VII miały niepowtarzalną okazję, aby skorzystać z bogatej oferty Zamku. Zwiedziły dolny poziom - studnię, basztę, górny poziom - skarbiec, kaplicę, uczyły się tańca średniowiecznego, przymierzały stroje z epoki oraz hełmy, tarcze, kolczugi.

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Aleksandra Rutkowska

do Aleksandra Rutkowska