Sprawozdanie z realizacji projektu "PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA"
Przedszkolaki z Samorządowej Placówki Wychowania Przedszkolnego nr 7 w Kętach również włączyły się w obchody 100 – lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości `poprzez czynne uczestnictwo w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym pt. „Piękna Nasza Polska Cała”.
Grupa 5 i 6-latków zrealizowała następujące zadania:
1. Nauka hymnu państwowego. Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości nasze przedszkole włączyło się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej pt. „Rekord dla Niepodległej”. W dniu 9 listopada o godzinie 11.11 wszystkie grupy przedszkolne uroczyście odśpiewały Mazurka Dąbrowskiego
2. Zajęcie otwarte dla rodziców. 8 listopada grupa IV zaprosiła do sali swoich rodziców na zajęcie otwarte pt. „Czy jesteś dużym, czy małym przedszkolakiem – bądź dumny z tego, że jesteś Polakiem!” Mimo wielu obowiązków rodzice licznie przybyli do naszego przedszkola, by towarzyszyć w tym dniu swoim pociechom. Dzieci miały okazję zaprezentować swoje wiadomości na temat symboli narodowych, umiejętności matematyczne i kompetencje czytelnicze, a rodzice poobserwować swoje dziecko w czasie zabaw i zajęć w grupie rówieśniczej. Uwieńczeniem zajęć było wspólne wykonanie kokard narodowych, które będą wyjątkową ozdobą podczas obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
4. Nauka piosenki. Dzieci nauczyły się dwóch piosenek o tematyce patriotycznej -„Jesteśmy Polką i Polakiem” i „Rodzinny kraj”, które mieli okazję wysłuchać zarówno rodzice przedszkolaków podczas zajęć otwartych, jak i starsi koledzy biorący udział w Turnieju wiedzy o Polsce.
6. Nauka wiersza Cz. Janczarskiego pt. „Co to jest polska”, który skłonił przedszkolaków do rozważań i próby odpowiedzenia na pytanie Czym jest dla nas Polska ?
7. Wykonanie (kącika) gazetki patriotycznej „Piękna nasza Polska cała”, dzięki której przedszkolaki mogły wzbogacić swoja wiedzę o Polsce i udać w „podróż” po najważniejszych jej zabytkach. W tym celu przedszkolaki stworzyły kolaż składający się z zabytków i charakterystycznych miejsc w naszym kraju, które warto zobaczyć.
11. Na skrzydłach historii. Na potrzeby tego zadania została wykonana prezentacja multimedialna na temat naszej miejscowości.
12. Pocztówka „Piękna nasza Polska cała”. Przedszkolaki z Kęt wysłały pocztówkę swojej miejscowości do pani Ludmiły Fabiszewskiej.
14. Konkurs plastyczny pt. „Moja mała ojczyzna”. 16. Listopada miało miejsce uroczyste rozdanie nagród i wyróżnień przedszkolakom biorącym udział w konkursie pt. „Moja mała ojczyzna”, którego celem było kształtowanie tożsamości i przynależności społecznej oraz uczczenie 100 - rocznicy odzyskania niepodległości. W konkursie zostało nagrodzonych 21 prac, które można podziwiać na wystawie w holu naszego przedszkola.
18. Szlakiem historii. 16 listopada grupa 5, 6 - latków uczestniczyła w warsztatach pt., „Dlaczego rynek jest kwadratowy, czyli jak powstawało miasto Kęty”. W trakcie warsztatów przedszkolaki poznały nie tylko historię budowania miasta w średniowieczu, życie ówczesnych mieszczan ale także dowiedziały się skąd się wzięła nazwa naszego miasta, oraz dlaczego rynek w Kętach jest kwadratowy. Podsumowaniem zdobytej wiedzy było pokolorowanie herbu naszego miasta i uroczyste odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego.
19. Turniej wiedzy patriotycznej. 9 listopada w naszym przedszkolu odbył się turniej wiedzy patriotycznej. Przedszkolaki z grupy IV i VI obejrzały film edukacyjny pt. ,,Polak Mały”, który stanowił rozgrzewkę przed zasadniczą rozgrywką. Quiz składał się z trzech części; zagadek, pytań zamkniętych oraz zadania polegającego na przyporządkowaniu miejsc, zabytków, symboli lub znanych postaci, które kojarzą się z danym miastem. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale „Przedszkolaka dbającego o Ojczyznę” oraz drobny upominek.
20. Zawody sportowe pt. „Biało czerwoni”. Dwie drużyny uczestniczyły w różnego rodzaju konkurencjach sportowych, które wymagały od nich sprawności fizycznej, zwinności a także współpracy całego zespołu. W tym dniu nie ważny był ostateczny wynik spotkania a dobra zabawa i wspólne, aktywne spędzenie czasu.
Koordynator projektu: Marzena Kołodziej