Sprawozdanie z realizacji projektu "Piękna nasza Polska cała"

Wpis dodał(a) Beata Gorzkiewicz

Sprawozdanie z realizacji zadań z projektu
"Piękna nasza Polska cała"

Zadanie 1.

Przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego Nr 146 w Łodzi śpiewają 4 zwrotki Hymnu Polskiego.

Zadanie 3.

Dzieci z grupy IV przygotowały się do uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Zadanie 4.

Przedszkolaki śpiewają piosenki patriotyczne: "Płynie Wisła, płynie", "Symbole narodowe", "Jestem Polką i Polakiem", "Krakowiaczek jeden" itp.

Zadanie 5.

Dzieci tańczą podstawowe kroki Krakowiaka i Kujawiaka.

Zadanie 6.

Wszystkie dzieci nauczyły się wiersza "Katechizm polskiego dziecka" Władysława Bełza.

Zadanie 7.

We wszystkich grupach w przedszkolu zostały zorganizowane kąciki patriotyczne.

Zadanie 12.

Przedszkolaki własnoręcznie ozdobiły pocztówkę z Łodzi i wysłały do Pani Ludmiły, dodatkowo nastąpiła wymiana pocztówek z dziećmi z innych miast Polski.

Zadanie 13.

Dzieci ozdobiły też kartki dla Naszych Bohaterów, które zostały wysłane przez Pocztę Polską.

Zadanie 14.

Zorganizowany został na terenie przedszkola konkurs plastyczny dla dzieci i rodziców pt. "Moja mała Ojczyzna", powstało wiele ciekawych prac związanych z naszym krajem.

Zadanie 16.

Dzieci z grupy IV zasadziły 13 września w ogrodzie przedszkolnym "Drzewko pamięci" - jako symbolu życia i wolności.

Zadanie 17.

Zorganizowany został konkurs fotograficzny między zaprzyjaźnionymi przedszkolami pt. "To wszystko Polska".

Zadanie 18.

"Szlakiem historii":

16 października dzieci z grupy IV zwiedzały w Centralnym Muzeum Włókiennictwa wystawę  pt. „NIEMAPA ŁÓDŹ. Na tropie sztuki”, która  przedstawia w angażujący zmysły sposób naszą aglomerację i sztukę w niej obecną. Na początek dzieci  mogły zajrzeć do zrewitalizowanych fabryk i poznać ich nowe funkcje, szczególnie te związane ze sztuką, wstąpić na Pietrynę nocą, by zwrócić uwagę na oświetlone detale architektoniczne, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na łódzkiej „ośce” albo odsapnąć w kąciku parkowym, wsłuchując się w „Ptasie Radio” Tuwima.

Najbardziej podobało się dzieciom komponowanie ulicy Piotrkowskiej, gdzie same ustawiały elementy kamienic w dowolny dla siebie sposób oraz projektowanie własnych murali. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie skansenu  łódzkiej architektury drewnianej, gdzie mogły obejrzeć domy dawnych mieszkańców Łodzi.

Niezmiernie pouczająca i przybliżająca dawną pracę na roli była wycieczka do Zagrody Edukacyjnej w Konarzewie na warsztaty pt.„Od ziarenka do bochenka".
Po rysie historycznym i przedstawieniu procesu powstawania chleba, przyszedł czas na zajęcia praktyczne. Dzieci samodzielnie szukały snopków, niosły je do miejsca zbiórki,
a następnie była młocka, przy użyciu cepa, która wzbudziła dużo radości. Po oddzieleniu nasion od plew uczestnicy warsztatów mielili ziarna na mąkę. A później wspólnie z Panią Gospodynią przygotowywały ciasto i samodzielnie formowały chlebki. Czekając na wypiek odbyły wycieczkę na pole wozem -  najpierw chłopcy ciągnęli wóz, a jechały dziewczynki,
z powrotem nastąpiła zmiana. Na polu dzieci własnoręcznie bronowały pole i zasiewali żyto.

Po ciężkiej pracy mogli posilić się pachnącym chlebem z masłem i dżemem lub smalcem. Na koniec wycieczki przedszkolaki miały możliwość nakarmić wiejskie zwierzęta. Wszystkim bardzo podobała się wycieczka i z uśmiechami i pachnącymi chlebkami wróciliśmy do przedszkola.

Zadanie 19.

Dzieci brały udział w Quizie "Co wiem o Polsce", odpowiadając na różne pytania dotyczące zarówno symboli narodowych jak i najważniejszych miast w Polsce.

Beata Gorzkiewicz

Agnieszka Majchrzycka - Niezgoda

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Beata Gorzkiewicz

do Beata Gorzkiewicz