Sprawozdanie z realizacji projektu .
Grupa III SOWY z Przedszkola w Wiórku realizując Międzynarodowy Projekt edukacyjny „Piękna Nasza Polska Cała” wykonała następujące zadania:
Zadanie 1- Dzieci nauczyły się śpiewać cztery zwrotki Hymnu Polski - Mazurka Dąbrowskiego.
Zadanie 3 - Dzieci wystąpiły z przedstawieniem z okazji 11 listopada przed całą społecznością przedszkola.
SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI z okazji obchodów
NARODOWEGO ŚWIĘTA DNIA NIEPODLEGŁOŚCI
DATA: 09.11.2018 r.
MIEJSCE: PRZEDSZKOLE W WIÓRKU
GRUPA: pięciolatki (18) i sześciolatki (7)
CZAS TRWANIA: 30 minut
PROWADZĄCA: Anna Jędrzejczak
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
- wykaże się znajomością symboli narodowych
- będzie śpiewać hymn państwowy z zachowaniem właściwej postawy
- pokaże, że rozumie znaczenie obchodów Święta Niepodległości powagą swojego występu
- rozwinie poczucie przynależności narodowej
- skupi się na poprawnym odegraniu swojej roli
PRZEBIEG:
1.Przywitanie zebranych gości przez nauczycielkę grupy, prośba o powstanie i przyjęcie postawy zasadniczej.
2. Na komendę „Baczność” zostaje wprowadzona flaga państwowa przez „grupowy poczet flagowy” (trójka dzieci- Maksymilian, Kasia i Ola.) przy akompaniamencie marszowym werblistek ( Maja , Anastazja). Flagę „poczet” pozostawia na przygotowanym stojaku.
3.Przywitanie gości przez członków pocztu flagowego:
Witamy wszystkich gości.
Dzisiaj święto Polski - Dzień Niepodległości.
4.Recytacja wiersza przez dwoje dzieci:
„Barwy ojczyste”
Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie
A na tej fladze, biel jest i czerwień, (Kacper, Jakub )
Czerwień to miłość
Biel serce czyste,
Piękne są nasze barwy ojczyste.
5.Recytacja wiersza przez czworo dzieci
„Co to jest Polska”
-Co to jest Polska? - spytał Jaś w przedszkolu (Lena)
- Polska to wieś i las i zboże w polu i szosa, która pędzi autobus i samolot co leci wysoko nad Tobą. (Klaudia)
- Polska to miasto, strumień i rzeka i komin fabryczny co dymi z daleka, a nawet obłoki co pod niebem mkną. (Jakub L.)
- Polska to także twój rodzinny dom. (Fabian)
-A przedszkole, a szkoła? (Lena)
- Tak i przedszkole i szkoła i róże w ogrodzie i książka na stole. (Laura)
6.Zaśpiewanie piosenki przez wszystkie dzieci „Od morza aż do Tatr” z jednoczesnym wykonaniem układu ruchowego do piosenki (M. Kluza –„Polski Maraton Artystyczny”).
7.Wprowadzenie do inscenizacji przez narratorów:
Cofnijmy się w czasie.
Przypomnijmy sobie (Natasza)
jak to wszystko było,
co się wydarzyło
Ponad sto lat temu
Trzy państwa się zebrały, ( Oliwia Bar.)
I kraj nasz pomiędzy siebie
Podzieliły cały.
8.Inscenizacja
Dziewczynka jest ucharakteryzowana na „POLSKĘ”: „sukienka” na wzór flagi państwowej /dwie „flagi” zeszyte białymi częściami z pozostawionym otworem na głowę/, na głowie – korona. (Oliwia Ban.)
ZABORCY (Franek, Jakub S., Ksawery) przebrani na czarno (getry i koszulki) oraz ŻOŁNIERZ (Wojtek).
Przy akompaniamencie werblistek „ZABORCY” dokonują „rozbioru POLSKI” ściągając z niej kolejno: koronę i flagę i obwiązują ją sznurem (Polska w niewoli) opuszczają scenę ze skrępowaną „Polską”/dziewczynką/.
Na scenę wchodzi ŻOŁNIERZ
- Żołnierzu, o co się biłeś? (Nikodem)
Recytacja wiersza przez ŻOŁNIERZA:
…. o ziemię polską się biłem.
Walczyłem za nasze lasy, góry
za barwne kwiaty na naszej łące,
za złote pola zbożem szumiące,
za rzekę Wisłę, za polskie morze,
za naszą ziemię piękną i żyzną,
za ukochaną moją Ojczyznę.
9.Wejście na scenę „skruszonych Zaborców”, którzy mówią:
- listopada roku 1918 nastąpił koniec zaboru obcego.
10.Wejście na scenę (przy muzyce „Niepodległa” M. Kluza „Biało-czerwone nutki”) „wesołej Polski”. Odbiera „Zaborcom” swoje symbole i zakłada je ponownie.
11.Wspólna recytacja tekstu przez dziewczynkę w roli POLSKI i jeszcze kilkoro dzieci
Znów na mapie świata polskie państwo gości. (Magda, Oskar, Kuba Si.)
Nikt nam nie odbierze już niepodległości.
12.Recytacja wiersza przez całą grupę:
Czcimy pamięć tamtych dni
pokłon żołnierzom składamy
i w hołdzie wolności
Hymn Polski śpiewamy.
13.Wszyscy powstają, przyjmują postawę zasadniczą (BACZNOŚĆ) i śpiewają hymn państwowy (4 zwrotki).
14.Narrator:
Kiedy POLSKA już odzyskała niepodległość to Polacy bardzo się cieszyli. Wszędzie już było słychać śmiech, śpiew i taniec; (Ola)
15.Taniec „Trojak” („Zasiali górale”) w wykonaniu dzieci.
16.Narrator: (Nikodem)
Dzięki temu, że odzyskaliśmy niepodległość możemy dziś jeździć, podróżować, śmiać się i figlować
Śpiew całej grupy piosenki pt. „Jesteśmy Polką i Polakiem”.
17.Wyprowadzenie flagi państwowej przy właściwej postawie wszystkich uczestników uroczystości i dźwiękach werbli.
18.Podziękowanie dzieciom za ich wysiłek włożony w przygotowanie i realizację przedstawienia.
19.Zaproszenie wszystkich dzieci- również widzów do wspólnej zabawy z wykonanymi dzień wcześniej przez każde dziecko biało-czerwonymi sercami, przy piosence (Serce dla Polski, M. Kluza- „ Biało- czerwone nutki”).
Zadanie 4 - Dzieci nauczyły się następujących piosenek patriotycznych:
-„ Od morza aż do Tatr” (M. Kluza, Polski Maraton Artystyczny)
-„ Jesteśmy Polką i Polakiem”
- „Niepodległa Polska” (M. Kluza , Biało-czerwone nutki).
Piosenki zostały wykorzystane podczas przedstawienia w przedszkolu oraz w kościele na zaproszenie parafii św. Augustyna w Czapurach.
Zadanie 5 - Dzieci nauczyły się tańczyć Trojaka i pokaz swoich umiejętności również dały podczas występu 9 listopada.
Zadanie 6 - Dzieci uczyły się swoich ról (wierszyków) do przedstawienia. Oprócz tego uczyliśmy się wiersza pt. „Kto Ty jesteś? Polak mały.”
Zadanie 7- Grupa zorganizowała kącik patriotyczny w swojej sali już na początku września, a tuż przed świętem 11 listopada powstał też drugi kącik w holu głównym przedszkola.
Zadanie 9 - Dzieci uczestniczyły w zabawach ludowych takich jak: „Mam chusteczkę haftowaną”,
„Moja Julijanka”, "Jaworowi ludzie”. Dwie pierwsze zabawy dzieci znały już wcześniej , trzeciej zabawy nauczyły się w tym roku. Wprowadziliśmy też zabawne wyliczanki i krótkie wierszyki ludowe.
Zadanie 10 - 25 września w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie integracyjne z rodzicami z okazji „ Święta pyry”. Na tę okazję dzieci przygotowały danie regionalne „Pyry z gzikiem”.
Przepis:
1. Gzik - 2kg sera białego twarogowego wymieszać z 300-400ml słodkiej śmietany 12%. Do tego dorzucić posiekane dwa pęczki szczypiorku. Doprawić do smaku solą i pieprzem.
2. Pyry - 5kg ziemniaków umyć, osuszyć i zawijać każdego osobno w folię aluminiową. Wrzucić do ogniska na ok.20-30 minut.
Przygotowanie gzika i zawijanie ziemniaków w sreberka sprawiło dzieciom ogromną przyjemność. Pieczeniem w ognisku zajęli się tatusiowie. Było pysznie.
Zadanie 12 - Ponieważ Wiórek jest małą miejscowością nie ma możliwości zakupu pocztówki z jego krajobrazem. Dlatego grupa Sów wybrała się nad pobliską rzekę Wartę, aby sfotografować piękno naszej okolicy i stworzyć w ten sposób własną pocztówkę. Potem wybraliśmy się spacerkiem do skrzynki pocztowej aby wysłać pozdrowienia do pani Ludmiły.
Zadanie 13 - Grupa uczestniczyła w akcji „Napisz kartkę Bohaterom” . Oprócz gotowych kartek dzieci wykonały też własne rysunki , które wysłaliśmy pod wskazany adres.
Zadanie 17 - w przedszkolu zorganizowano konkurs fotograficzny:
Przedszkolny konkurs fotograficzny pt. „To wszystko Polska”
- w ramach międzynarodowego projektu „Piękna nasza Polska cała”
- oraz 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości.
Organizatorem konkursu jest Przedszkole w Wiórku
Cele konkursu:
- kształtowanie tożsamości i przynależności społecznej.
- pokazanie wyjątkowości naszego, regionu, miejscowości,
- upowszechnianie dziecięcej twórczości fotograficznej w środowisku społecznym,
- uczczenie 100 -rocznicy odzyskania niepodległości,
- rozwijanie zainteresowań fotograficznych,
Warunki uczestnictwa:
1. Adresaci konkursu: dzieci w wieku 3- 4-5–6 lat z rodzicami
- Zadaniem uczestnika konkursu jest wykonanie zdjęć o wymiarach 9x13 lub 10x15cm. Zdjęcie musi ukazać ciekawe miejsce z naszego regionu (gmina Mosina, Poznań). Konkurs kierowany jest do rodziców z dziećmi.
- Wykonane zdjęcia należy przykleić na arkuszu w formacie A-3 ,opisać krótką informacją i całość zatytułować. Na odwrocie arkusza podać imię i nazwisko dziecka.
- Prace należy dostarczyć do dnia 19.10.2018r do nauczycielek w grupach.
- Po tym terminie zostanie zorganizowana wystawa prac.
- Zdjęcia będą oceniane przez wszystkich przedszkolaków, następnie komisja zliczy głosy .
- Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi dnia 31.10.2018 r. i werdykt zostanie podany do publicznej wiadomości na stronie przedszkola.
- Wszyscy uczestnicy otrzymają dyplomy i nagrody. Zostanie też wyłonione I, II, III miejsce.
Dziękujemy i zapraszamy do konkursu :)
Konkurs cieszył się dużym powodzeniem.
Zadanie 18 - Przedszkolacy wzięli udział w wycieczce do Rogalina aby zgodnie z hasłem zadania „ Szlakiem historii” poznać zabytki kultury, architektury i tradycji. Zwiedzaliśmy osiemnastowieczny barokowo-klasycystyczny pałac, park i powozownię. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem słuchały historii rodziny Raczyńskich, oglądały przepiękną bibliotekę, galerię malarstwa i stajnie . Ciekawostką tego miejsca jest również wspaniały park z alejami kasztanowymi oraz ponad dębami Lechem , Czechem i Rusem, których wiek szacuje się na ok. 480-590 lat.
Udział w projekcie sprawił ogromną radość zarówno dzieciom jak i nauczycielowi. Bardzo, bardzo dziękujemy.
Anna Jędrzejczak- nauczycielka grupy III SOWY Przedszkola w Wiórku, ul. Szkolna11 61-160 Wiórek , przedszkole.wiorek@wp.pl