Kodowanie na dywanie

Kodowanie na dywanie

Konspekt zajęć dla dzieci 4-5 letnich

Cele ogólne:

- doskonalenie umiejętności logicznego myślenia.

Cele szczegółowe (dziecko):

- słucha poleceń nauczyciela

- spokojnie czeka na swoją kolej

- nazywa i rozpoznaje podstawowe kolory

- układa przedmioty wg podanego kodu

- przekłada rozszyfrowany kod na ruch

- rozwija koncentrację

- przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas wspólnych zabaw.

- wspólne porządkuje salę po zakończonych zajęciach.

Formy pracy: z całą grupą.

Metody:

- czynna

- podająca

- aktywizująca.

Środki dydaktyczne: magnetofon, 16 szarf w 4 kolorach( zielony, niebieski, żółty, czerwony), prostokątne kartki w kolorach: zielony, żółty, czerwony, niebieski) pudełko dla każdego dziecka z kolorową bibułą: żółta, zielona, fioletowa, niebieska, pomarańczowa; papierowa mata z narysowanymi dużymi kwadratami 4*4;dla każdego dziecka plastikowa 0,5 l butelka, po 4 ziarna fasoli dla każdego dziecka

Przebieg:

1. Zabawa „ Przeprawa przez rzekę.” nauczyciel rozkłada na podłodze szarfy w różnych kolorach, wskazując karteczki w takich samych kolorach wyznacza dzieciom kod, w jakim mają poruszać się po szarfach na drugą stronę rzeki (np. czerwona i zielona = „idź po czerwonych i zielonych”, żółta i przekreślona niebieska= „idź tylko po żółtych”.
  2. Zabawa „ Kolorowe piłeczki” dzieci siedzą w kole każde trzyma pudełko, mówią rymowankę,

„ Kolorowe piłeczki mamy

w pudełeczku je trzymamy

Pudło, pudło podrzucamy

By w nim wszystkie podskakiwały

Krąży pudło tu i tam

Otwórz je u ułóż sam”

Następnie otwierają pudełko i układająwg podanego kodu znajdującym się na opakowaniu wieczka pudełka

3.Zabawa” Ruch to zdrowie” każdemu kolorowi prostokąta odpowiada określona czynność ( np. niebieski – podskok; żółty – obrót; zielony- przysiad; czerwony – klaśnięcie.

4.Zabawa „ Mama idzie” dzieci poruszają się wg podanego kodu ( np. do przodu, do tyłu, w bok, w prawo , w lewo dochodzą do pewnych przedmiotów w domu.

5.Zabawa „ Butelkowe granie” dzieci siedzą w kole trzymając plastikowe butelki i fasolki, w takt muzyki wykonują

- odkręcamy butelkę

- wkładamy 2 fasolki