Realizacja projektu - "W kraju orła białego"

Wpis dodał(a) Anna Kaźmierczak

Rok obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęliśmy już w październiku od świętowania 80 – lecia powstania naszego przedszkola. W dniach od 16 do 20 października 2017 roku w naszym przedszkolu trwał jubileuszowy tydzień dla dzieci podczas którego była przewidziana moc atrakcji:

• 16.10 – teatrzyk w wykonaniu aktorów teatru „Magik” z Białegostoku pt. „Ratujmy Krainę Baśni”,
  • 17.10 – dzieci z grup 4-5 i 6 latków zaprezentowały program artystyczny przygotowany na jubileusz, a po nim wszystkie dzieci miały poczęstunek w postaci pizzy sponsorowanej przez Pizzerię BORDO,
  • 18.10 – Odbył się Urodzinowy Bal Przedszkolaka w Miejskim Centrum Kultury w Gostyninie ufundowany przez grupę Tęczowo,
  • 19.10 – Dzieci obejrzały prezentację przedstawiającą dzieje przedszkola od początku istnienia placówki do czasu obecnego, a następnie każda grupa otrzymała urodzinowy Tort ufundowany przez Zakład Piekarniczo – Cukierniczy Tadeusz, Dominik i Jakub Ozdowscy,
  • 20.10 – Dzieci wypuszczały do nieba Urodzinowy balonik napełniony helem, który był sponsorowany przez Radę Rodziców Przedszkola nr 2 w Gostyninie.

Dnia 21 października 2017 roku odbył się w naszym przedszkolu Jubileusz 80 – lecia. Na uroczystość zostały zaproszone m. in.: władze miasta, radni miejscy, dyrektorzy szkół i przedszkoli, byli nauczyciele i absolwenci.

Następnie dnia 10 listopada 2017 roku dzieci z trzech najstarszych grup naszego przedszkola udały się wraz z wychowawcami pod pomnik Józefa Piłsudskiego, aby złożyć kwiaty. W ten sposób przedszkolaki upamiętniły obchodzone 11 listopada odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Potem przedszkolaki udały się na multimedialny spacer po Gostyninie. Dzieci poznały legendę dotyczącą powstania naszego miasta oraz obejrzały Gostynin dawniej i dziś wraz z jego zabytkami na zdjęciach.

W nasze obchody włączyło się także Przedszkole nr 4 w Gostyninie, które zorganizowało dnia 13 listopada 2017 roku Przegląd Piosenki Patriotycznej pt.: „Kocham Cię Polsko”. Nasze przedszkole reprezentowali:  Barbara Kiełek – Jankowska (z grupy 4, 5 – latków) oraz  Igor Węglewski (z grupy integracyjnej 6 – latków).

Następnie dnia 14 listopada 2017 r. w naszym przedszkolu odbył się uroczysty apel poświęcony odzyskaniu niepodległości przez Polskę i miłości do Ojczyzny wykonany przez grupę 4, 5 – latków. Wszystkich zebranych powitała dyrektor placówki Anna Woźniak. Podczas występu przedszkolaków nie zabrakło wierszy i piosenek o tematyce patriotycznej. Wśród zaproszonych gości był Burmistrz Miasta Gostynina Pan Paweł Kalinowski, Prezes Oddziału ZNP w Gostyninie Pan Andrzej Osiak i kombatant Pan Kpt. Wacław Błaszczyk, który opowiadał dzieciom i ich rodzicom o strasznych czasach wojny i okupacji. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali Pana kapitana. Głos zabrał także gospodarz naszego miasta. Podziękował małym wykonawcom za piękny występ, a następnie poczęstował dzieci słodyczami.

Realizując tematykę dotyczącą Polski uznałyśmy, że warto zaznajomić dzieci z polską muzyka ludową, dlatego też zaprosiłyśmy do naszej placówki Zespół Ludowy „Grzybowianki” z miejscowości Grzybów w gminie Sanniki. Dnia 21 marca 2018 roku zespół przy akompaniamencie akordeonu, skrzypiec i bębna zaprezentował dzieciom piosenki ludowe. Przedszkolaki nagrodziły gości gromkimi brawami. Dwie dziewczynki z naszego przedszkola Maja Andrzejczak i Lena Szyperska, które były laureatkami konkursu Piosenki Ludowej w Łącku zaśpiewały dla zespołu piosenkę ludową.

Realizując w ciągu całego roku szkolnego 2017/2018 tematykę poświęconą Polsce przybliżałyśmy dzieciom również sylwetki znanych Polaków: Józefa Piłsudskiego, Fryderyka Chopina, Mikołaja Kopernika, żołnierzy niezłomnych rotmistrza Witolda Pileckiego ps. „Witold” oraz Danuty Siedzikówny ps. „Inka”, a także polskich wynalazców m. in.: Jana Baranowskiego, Stefana Drzewieckiego, Henryka Magnuskiego oraz Jana Szczepanika.

W dniu 30 kwietnia 2018 roku dzieci z trzech najstarszych grup naszego przedszkola udały się pod pomnik Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Tam został złożony i zapalony znicz. Dzieci przy pomniku powiedziały wiersz o Polsce i zaśpiewały patriotyczną piosenkę pt.: „Rodzinny kraj”, aby w ten sposób uczcić zbliżającą się rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W dniu 8 maja 2018 roku w Przedszkolu Samorządowym w Gąbinie odbył się już II Festiwal Piosenki „Od przedszkola do Opola” pt.: „Ojczyzno ma”. Nasze przedszkole reprezentowali: Barbara Kiełek – Jankowska i Szymon Jędrzejewski z grupy 4, 5 – latków. Dzieci śpiewały piosenkę pt.: „Każde polskie dziecko wie” i zdobyły wyróżnienie.

W dniu 10 maja 2018 roku odbyło się spotkanie z Panem Burmistrzem Pawłem Kalinowskim, w którym uczestniczyły dzieci z dwóch najstarszych grup naszego przedszkola. Przedszkolaki zwiedziły Urząd Miasta Gostynina, Ratusz, a także miały możliwość rozmowy z włodarzem naszego miasta.

Obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zakończył Wewnętrzny Przegląd Recytatorski pod nazwą „Moja Ojczyzna – Polska”, który odbył się dni 14 maja 2018 roku. Na tę uroczystość przybyła nasza lokalna poetka Pani Urszula Pieniążek oraz Pani Kamila Ostrowska pracująca w Dziecięcej Bibliotece w Miejskim Centrum Kultury w Gostyninie. W przeglądzie udział wzięły dzieci ze wszystkich grup wiekowych. Na koniec laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki.

Poszukiwacze Przygód - W kraju orła białego

Podczas realizacji tego projektu przedszkolaki pielęgnowały wartości patriotyczne.

od Anna Kaźmierczak

do Anna Kaźmierczak