Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Freinetowski Dzień Mamy i Taty u Pszczółek


Wpis dodał(a) Dorota Kozioł- Żurawska
ponad 6 lat temu, wyświetleń 925


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Dzień mamy, dzień taty... piękne święta, bliskie sercu każdego przedszkolaka. I każdy przedszkolak chciałby ofiarować swoim rodzicom coś bardzo wyjątkowego. Coś, co pozwoli na wspólne spędzenie czasu, rozbawi i nauczy czegoś nowego. 

Zaprosiliśmy rodziców i dzieci do wspólnej zabawy z wykorzystaniem technik C. Freineta. Rodzice zdobywali sprawności bliskie każdemu rodzicowi - sprawność Rzeźbiarza - rodzic kształtuje charakter swojego dziecka przez wspólną pracę , działania, przykład osobowy, sprawność Tancerza - czasem trzeba podejmować olbrzymi wysiłek aby wesprzeć swoje dziecko, pomóc mu w opanowaniu nowych umiejętności, nauczyć panować nad emocjai i ciałem, sprawność Zielarza - życie niesie w sobie tak różne niespodzianki, że rodzic musi być instytucją wszechstronną. Czasem działać szablonowo, czasem sięgać po metody stare i wypróbowane, oparte na tradycjach, sprawność Pisarza - każdy rodzic chce napisać jak najlepszą historię życia dla swojego dziecka, nie zapominając o jego autonomii i niezależności. 

Pierwszym zadaniem jakie mieli wykonać rodzice, to ubrać się według określonych kolorów - pomarańczowy, zielony, niebieski i żółty, co pozwoliło na podzielenie tylu osób na grupy. Następnie odbyły się zabawy ruchowe na rozgrzewkę - Hopsasanki - zabawianki świetnie spełniły swoją rolę. Każda z grup otrzymała karty startowe, na których zakodowana była kolejność odwiedzania poszczególnych sal, w których zdobywali sprawności (taka karta to też test, czy rodzic potrafi odczytać humorki i bezhumorki, nastroje i bezpotrzebne potrzeby swojego dziecka). Potem zostało im tylko świetnie się bawić, wspólnie działać, szukać kreatywnych rozwiązań i miło spędzać czas z dzieckiem. 

Omówienie przebiegu zdobywania sprawności– każda rodzina w drużynie, otrzymuje kartę startową, na której musi przykleić po wykonaniu zadania, fragment ilustracji.

Zdobywane sprawności :

  • Sprawność Rzeźbiarza – rodziny w drużynie otrzymują fragmenty szarego papieru. Maja go zgnieść tylko trzy razy, przykleić na karton i z wykorzystaniem dostępnych materiałów stworzyć „ Przyjaciela rodziny”.

Przyjacielowi należy nadać imię – zadanie dla dziecka. Można opisać jego cechy charakteru.

  • Sprawność Tancerza –  zadanie polega na opanowaniu prostych tańców, prezentowanych przez animatora. Tańczy cała grupa wspólnie.
  • Sprawność Zielarza – zadanie polega na rozpoznaniu zapachów ziół, a następnie na stworzeniu bransoletki dla mamy i lunety dla taty z wykorzystaniem pustych rurek po taśmach, ziół oraz traw - samodzielne działania rodziców i dziecka/. 
  • Sprawność Pisarza – zadanie polega na ukończeniu rozpoczętego opowiadania - forma tekstów swobodnych (wybór opowiadań w formie losowania). Zdanie grupowe – animator czyta początek, grupa układa wspólnie dalszy ciąg historii. Każde zdanie powinno być zapisane przez wybranego członka grupy.

Karty startowe posłużyły również jako anonimowa ankieta " Marzenia rodziców". Rodzice, bez skrępowania mogli wypisać swoje  i umieścić je na tablicy, na której juz wcześniej wisiały rysunki przedstawiające marzenia dzieci. 

Na koniec było klasycznie - piosenki i prezenciki. Dla ojców ślimaki zrobione w pracowni ceramicznej, dla mam kwiaty malowane na szkle. 
Można zrobić tradycyjne przedstawienie, z wierszykami, tańcami i piosenką. Można także zaprosic rodziców do wspólnej zabawy, uaktywnić ich zdolności, pokazać jak zrobić coś z niczego i świetnie przy tym bawić się z dzieckiem. 


 

Poszukiwacze Przygód - W krainie zabaw z rodzicami

Podczas realizacji projektu przedszkolaki zaprosiły rodziców do przedszkola i spędziły wspólnie z nimi czas.


Strona projektu


Zobacz wszystkie wpisy
od Dorota Kozioł- ŻurawskaWyślij wiadomość
do Dorota Kozioł- Żurawska

Kartka z kalendarza


Wiemy jak cenny jest Twój czas, dlatego co miesiąc otrzymujesz od nas komplet gotowych materiałów, które pomogą Ci przygotowywać się do zajęć – szybko, łatwo i przyjemnie!

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 


Komentarze

Wyślij wiadomość do Dorota Kozioł- Żurawska

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
16. edycja FORUM | Kraków | 25-26 kwietnia 2024 zapisz się