PIKNIK MATEMATYCZNY W GMINNYM PRZEDSZKOLU W BUCZKU

Wpis dodał(a) Gminne Przedszkole

8 czerwca 2018 roku w Gminnym Przedszkolu w Buczku odbył się Piknik Matematyczny, którego uczestnikami były dzieci oraz ich rodzice. Przedszkolaki wraz z rodzicami zwiedzały specjalnie przygotowane przez nauczycieli  przedszkolne sale o tajemniczych nazwach: Kraina Liczb, Kraina Kodowania, Kraina Mierzenia i Ważenia, Królestwo Figur i Królestwo Klasyfikowania. W każdej sali czekały na dzieci matematyczne zadania do wykonania, których celem było zrozumienie polecenia,  wylosowanego lub przydzielonego zadania, wiara w siebie podczas podejmowanych wyzwań matematycznych i doprowadzenie zadania do końca.  Kto prawidłowo wykonał  zadanie otrzymywał zaświadczający o tym stempelek. Dzieci wykazywały swoje umiejętności matematyczne między innymi w zakresie liczenia i przeliczania, orientacji przestrzennej, szeregowania i klasyfikowania, mierzenia przedmiotów. W Królestwie Klasyfikowania dzieci musiały przejść przez drogę liczbową (0-10), która prowadziła do kolejnego zadania. Z pomocą nauczyciela lub rodzica wspólnie odliczały kroki. Kolejne zadanie odbywało się na dwóch stanowiskach. Na dywanie były rozłożone duże sylwety żaby, kwiatka, domku oraz pomieszane małe sylwety żab, kwiatów i domków (po 3 sztuki). Zadaniem dziecka było posegregować i ułożyć odpowiednie emblematy do określonego dużego obrazka. Warunkiem wejść do Królestwa Figur Geometrycznych było  przeskoczenie  jak żabka po drodze z figur geometrycznych. Następnie dzieci podchodziły do stanowiska z zadaniem, gdzie musiały ułożyć według wzoru pajacyka z przygotowanych figur geometrycznych. W Krainie Ważenia i Mierzenia dzieci wraz z rodzicami wykonywały losowe zadania z zakresu wagi i miary. Przedszkolaki miały do dyspozycji  różne rodzaje wag oraz przyrządy do pomiarów (linijki, miarki, kolorowe stopy, dłonie, patyczki). Atrakcją krainy była ekspozycja starych wag i miarek. Do  Krainy Liczb prowadziła liczbowa droga, którą trzeba było samodzielnie przejść. Następnie dzieci rzucały liczbową kostką. Odgadywały jaka cyfra została wyrzucona i szukały domku cyfry, która wypadła. Tam czekały na dzieci zadania:

Domek cyfry 1: odszukaj wśród owadów na  łące 1 biedronkę i zanieś ją  do domku nr 3

Domek cyfry 2: narysuj dla Mamy i Taty 2 kwiatki i wręcz je rodzicom;

Domek cyfry 3: przynieś 3 czerwone klocki i zanieś je do domku cyfry 1;

Domek cyfry 4: podskocz w górę 4 razy i głośno policz;

Domek cyfry 5: wyszukaj na sukni Pani Wiosny 5 zielonych kwiatów;

Domek cyfry 6: odszukaj na liczbowej drodze cyfrę 6 i usiądź na niej.

W Krainie Kodowania dzieci bawiły się w tak zwane - kodowanie na dywanie: układały elementy według podanego  kodu oraz odnajdywały  na macie edukacyjnej zawierającej oś z cyframi i oś z kolorami odpowiednie miejsce karty z liczmanami. Dla chętnych czekały również kolorowe dyktanda graficzne, które ukrywały symbole grup przedszkolnych: motyla, biedronkę, słońce, pszczołę oraz żabkę.

Podczas Pikniku Matematycznego całe rodziny współpracowały i doskonale sie bawiły. Dzieci poszerzyły swoją wiedzę, a rodzice poznawali umiejętności swoich pociech. Wielu z nich było pozytywnie zaskoczonych wiedzą i umiejętnościami maluchów.

Przedszkolaki, który sprostały wszystkim zadaniom otrzymały tytuł Zdolnego Matematyka Przedszkolaka oraz nagrodę w postaci książeczki.

Poszukiwacze Przygód - W krainie matematyki

od Gminne Przedszkole