Realizacja projektu „Bliżej Pieska” w Przedszkolu nr 124 w Poznaniu

Wpis dodał(a) Agnieszka Puk

W roku szkolnym 2017/2018 najstarsza grupa przedszkolaków z Przedszkola nr 124 w Poznaniu przystąpiła do realizacji projektu „Bliżej Pieska”. W naszej placówce od wielu lat prowadzimy działania mające na celu kształtowanie w dzieciach właściwych powstaw wobec zwierząt. Nasze tegoroczne działania skierowane ku zwierzęcym przyjaciołom objęły między innymi zorganizowanie zbiórek najpotrzebniejszych rzeczy dla podopiecznych (kotów i psów) Fundacji „Przystań Ocalenie” (październik 2017) oraz dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Poznaniu (styczeń 2018)

Na terenie przedszkola zorganizowano również zajęcia edukacyjne przy udziale psa ratownika. Podczas nich dzieci  poznały pracę psa ratownika, dowiedziały się również jak budować właściwe relacje ze zwierzętami, jak odróżniać emocje u psów oraz co można zrobić by zwierzęta nie były smutne.

Odwiedzili nas także przedstawiciele Poznańskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt z maskotką kotka Szpotka. Sympatyczny pluszak opowiedział nam, jak zajmować się zwierzętami w schronisko oraz jak być odpowiedzialnym właścicielem psa czy kota.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Zwierząt zorganizowaliśmy wystawę fotograficzną, na której zaprezentowaliśmy piękne zdjęcia pupili przedszkolaków.

W przedszkolu odwiedzili nas również przedstawiciele Fundacji „Koci Pazur”. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się jak należy udzielać zwierzęciu pierwszej pomocy oraz jak zachowywać się w obecności kota aby czuł się on dobrze w naszym towarzystwie.

Wzięliśmy także udział w wycieczce przyrodniczej. Odwiedzając ogród ekologiczny przyjrzeliśmy się zamieszkującym go zwierzętom. Usłyszeliśmy wiele ciekawych opowieści na temat jego mieszkańców. Specjalnie dla nas pracownicy dydaktyczni pobliskiego ZOO zorganizowali cykl zajęć na temat zwierząt, ich środowiska życia oraz zwyczajów.

Do końca roku szkolnego został jeszcze miesiąc, w tym czasie w dalszym ciągu towarzyszyć będzie nam zwierzęca tematyka.

W czasie całego roku dzieci bardzo chętnie brały udział w zajęciach ze zwierzętami oraz ich opiekunami.  Z wyjątkowym zaciekawieniem słuchały prowadzących. Mam nadzieję, iż wiadomości zdobyte podczas tych spotkań zaowocowały nie tylko nową wiedzą, ale też miłością i empatią do naszych „braci mniejszych”.

Bliżej Pieska

Podczas realizacji projektu dzieci będą mogły nieść pomoc potrzebującym zwierzakom oraz nauczą się właściwego zachowania wobec nich.

od Agnieszka Puk

do Agnieszka Puk