SCENARIUSZ ZAJĘCIA "ŻABIE SPRAWY"

Wpis dodał(a) Anita Kuzioła
ponad 6 lat temu, wyświetleń 22012

Scenariusz zajęć w przedszkolu dla grupy 4-5- latków

Temat: „Żabie sprawy"

Grupa: 4-5- latki

Prowadząca: Anita Kuzioła

Cele główne:

- Wzbogacanie wiedzy przyrodniczej na temat żab.
- Utrwalanie umiejętności prawidłowej reakcji na sygnał dźwiękowy.
- Rozwijanie pomysłowości, inwencji twórczej podczas zabaw ruchowych.

- Wspieranie rozwóju motoryki małej

Cele operacyjne: Dziecko

- z uwagą słucha opowiadania,

- wypowiada się na temat treści opowiadania,

- rozwija ogólną sprawność ruchową,

- zaspokaja naturalna potrzebę ruchu,

- rozwija sprawność manualną,

- starannie wykonuje prace plastyczna na określony temat,

- prawidłowo reaguje na sygnał słowny nauczycielki

Pomoce dydaktyczne: opowiadnie, obrazki na tablicę, koła orgiami, papier, klej, nożyczki, płyty CD, obrazki zwierząt do zabawy ruchowej, liczmany – zwierzątka, karty z żabkami do liczenia, hula-hop, maska bociana do zabaw ruchowych, piłeczki

Przebieg zajęć:

Powitanie dzieci piosenką "Wszyscy są witam was".

Przeliczanie dzieci - liczebniki główne (siedzą w kole) i porządkowe (ustawiają się w dwóch rzędach, chłopcy-dziewczynki. Porównywanie liczebności - kogo jest więcej: dziewczynek czy chłopców? O ile jest więcej?

Zapoznanie z tematem zajęć. Wysłuchanie opowiadania „Zielona żabka” B. Forma ilustrowanego obrazkami na tablicy.

Opowiadanie „Zielona żabka” autor Bożena Forma.

„Zielona żabka nad stawem mieszkała. Siadała w trawie i wciąż rozmyślała.
- Ach, jaka jestem brzydka, zielona, jak roślinki w stawie. Nie wyglądam wcale ciekawie. Kto taką brzydką zechce mieć żonę. Dlaczego wszystko mam takie zielone!
W pobliżu żabki ważka usiadła. A żabka rzecze:
- Jaka powabna. Wszyscy uwagę na nią zwracają, barwy jej bardzo mnie zachwycają.
Nagle biedronka się pojawiła.
- Czemu się smucisz sąsiadko miła? Bezchmurne niebo, piękna pogoda a w stawie czysta i chłodna woda.
- Biedronko, piękna twoja sukienka. Ciągle zazdrośnie na nią ktoś zerka. Jam nieszczęśliwa w swojej zieleni, kolor mój nigdy już się nie zmieni.
Wtem dumnie bocian przez łąkę kroczy. Otwiera mocno swe bystre oczy.
- Jak tu zielono, moi kochani, że aż się w głowie kręci czasami.
We wszystkie strony zerka ciekawie.
- Och, może żabka siedzi gdzieś w trawie. Pora śniadania właśnie nastała, drobna przekąska by się przydała.
Żabce serduszko mocno zabiło.
- Kiedy mnie ujrzy nie będzie miło. Widok bociana to nie zabawa. Dobrze że wkoło zielona trawa. Teraz rozumiem - barwa zielona, specjalnie dla mnie jest przeznaczona. Trudno mnie dostrzec zatem bocianie, chyba gdzie indziej zjesz dziś śniadanie.

Rozmowa na temat treści opowiadania:

• Dlaczego żabka była smutna?

• Kogo żabka spotkała na łące?

• Kto chciał ją zjeść?

• Czy udało się bocianowi złapać żabkę?

• Dlaczego bocian nie dojrzał żabki w trawie?

Zabawa ruchowa:

Prawa ręka w górę hop

Lewa w górę i na bok

Obrót w koło, dwa podskoki

szybki bieg i skłon głęboki

Przysiad, podskok w tył jak raki

to wesołe przedszkolaki

Podział wyrazów na sylaby, pokazywanie na palcach liczby sylab: żaba, biedronka, ważka, trawa, staw, bocian, motyl, mrówka, łąka.

Żaba ma długi lepki język i łapie nim pokarm np.muchy – ćwiczenie logopedyczne języka

Żabka musi poćwiczyć język przed polowaniem, wystawia język najdalej jak się da, a później powoli go chowa. Z minuty na minutę ruch staje się coraz szybszy.

Zabawa "Jak chodzą zwierzątka", pokazuję obrazki zwierząt, na sygnał dźwiękowy dzieci naśladują dane zwierzątko.

Zabawy matematyczne – przeliczanie zwierzątek na konkretach, wykonywanie działania do zadania

1.Na kwiatku usiadły 2 biedronki, po chwili przyleciała jeszcze jedna biedronka. Ile biedronek siedzi teraz na kwiatku?
2. Nad łąką latały 3 ważki, jedna poleciała nad wodę. Ile ważek lata nadal nad łąką?
3. Nad łąką fruwały 2 ważki i 2 biedronki. Ile owadów lata na łąką?
4. W stawie pływało 3 żabki. 2 żabki wyskoczyły na trawę. Ile żab pływa teraz w stawie?

5.Nad wodą latały 3 ważki i 3 biedronki. Ile owadów lata nad wodą?

6.Nad wodą latało 6 owadów. 2 biedronki odleciały. Ile owadów lata teraz nad wodą?

8. Na brzegu rzeki siedziało 5 żabek, nagle przyszedł bocian i zjadł 1 żabkę. Ile żabek zostało?

Zabawa ruchowa „Zaczarowany staw” - na podłodze rozłożone koła hula-hop. Dzieci na sygnał nauczyciela "Bocian idzie" skaczą do wybranego koła. Koło jest stawem, w którym bocian nie znajdzie żab.

Zabawa przy muzyce z pokazywaniem "Jedna ręka-druga ręka".

Zabawa matematyczna "Liczymy żabki" - dzieci liczą ile żabek jest na każdym obrazku i zamalowują odpowiednią cyfrę.

Zabawa - Żabka je.

Dzieci karmią żabkę, na podłodze stoi żabka z pudełka, dzieci rzucają jej „muchy” (piłeczki) do zjedzenia.

Relaksacja przy muzyce instrumentalnej, nauczyciel czyta tekst z książki „Rytm, ruch, mowa czyli zabawy logorytmiczne“, dzieci na leżąco wykonują ćwiczenia oddechowe.

„Żabka” – wykonanie pracy plastycznej techniką origami, płaskie koła.

Zakończenie zajęć, podziękowanie dzieciom.

od Anita Kuzioła

do Anita Kuzioła