Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Wycieczka na wystawę Sztuki Ludowej Pałuk


Film dodał(a) Jolka Storzyńska
rok temu, wyświetleń 319


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Grupa Promyczków z Samorządowego Przedszkola nr 2 w Szubinie oglądała wystawę Sztuki Ludowej Pałuk. Instruktor Szubińskiego Domu Kultury, Małgorzata Bołka omówiła części stroju pałuckiego, rzeźby, pająki pałuckie wykonane z bibuły i słomy oraz opowiedziała, jakie dawniej znaczenie miały rózgi, wianki, kropidła czy plotki żniwne.

Dzieci były zachwycone pracami twórców ludowych. Dostrzegły piękno, kolor i kunszt pracy rękodzielnictwa.  Promyczki miały możliwość zaobserwowania strojów pałuckich dziewczęcych i damskich i porównać jednocześnie ze swoimi pałuckimi strojami, jako że tańczą w dziecięcym zespole ludowym Pałuczaczki. Chłopcy byli bardzo zaskoczeni, że tylko wystawione są kobiece stroje, a nie ma męskich, chłopięcych. Dowiedzieli się od instruktorki rękodzielnictwa, że tradycyjne hafty pałuckie związane były wyłącznie ze strojem kobiecym.

Sztuka rękodzielnicza w kulturowym krajobrazie stała się dziełem artystycznym w środowisku społecznym. Promyczki miały możliwość poznania elementów ludowego dziedzictwa kulturowego tak ważnych dla regionu Pałuk.

Komentarze

Wyślij wiadomość do Jolka Storzyńska